banner122

Boyabat'lı Hemşerimiz İstanbul İl Müftüsü Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda açık bulunan İstanbul İl Müftülüğü'ne Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı görevlendirildi.

Boyabat'lı Hemşerimiz İstanbul İl Müftüsü Oldu
15 Temmuz 2019 Pazartesi 11:15

Diyanet İşleri Başkanlığına ait atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda açık bulunan İstanbul İl Müftülüğü'ne Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı görevlendirildi.

Mehmet Emin Maşalı kimdir?

Prof. Dr. Hasan Kamil YILMAZ'ın emekliye ayrılmasıyla açık bulunan İstanbul İl Müftülüğü'ne atanan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kuran-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI atandı.

Prof. Dr. Mehmet Emin MAŞALI Kimdir?

1967 yılında Boyabat’ta doğdu. 1986’da Boyabat İmam Hatip Lisesi’nden, 1993’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans (1996), Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde doktora (2003) eğitimini tamamladı.

2011’de doçent, 2016'da Profesör oldu. Halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kur’anı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

Maşalı’nın kıraat ve tefsir alanlarında araştırmaları bulunmakta olup eserleri şunlardır: Kur’an’ın Metin Yapısı: Mushaf Tarihi ve İmlâsı, Kaffâl eş-Şâşî ve Kur’an-Yorum Anlayışı, Kur’an’ın Anlaşılmasında Gâî (Teleolojik) Yorum: Geçmişten Günümüze Bir Tahlil Denemesi.

KİTAP TERCÜMESİ

1. MAŞALI MEHMET EMİN, Gelenek ve Yenilenme, 2016.
2. MAŞALI MEHMET EMİN, İlahi Hitabın Tabiatı, Ankara. 2013.

BİLİMSEL KİTAP

3. MAŞALI MEHMET EMİN, Kur an ın Anlaşılmasında Gâî Yorum Geçmişten Günümüze Bir Tahlil Denemesi, Ankara. 2016.
4. MAŞALI MEHMET EMİN, Kaffâl eş Şâşî de Kur an Yorum Anlayışı, Ankara. 2016.
5. MAŞALI MEHMET EMİN, Tarihi ve Temel Meseleleriyle Kıraat İlmi, Ankara. 2016.
6. MAŞALI MEHMET EMİN, Kur an ın Metin Yapısı, Ankara. 2015.
KİTAP BÖLÜMÜ
7. MAŞALI MEHMET EMİN, Kuran Vahyi, İstanbul. 2017.
8. MAŞALI MEHMET EMİN, Tefsire Akademik Yaklaşımlar, 2013.

DİĞER DERGİLERDE YAYIMLANAN MAKALELER

1. MAŞALI MEHMET EMİN. Osmanlı dan Günümüze Kur an İlimleri Tefsir Usulü Çalışmaları. TALİD. sf 109-163, 1900.
2. MAŞALI MEHMET EMİN. Tâhâ Abdurrahman ın Modernite ve Modernist Kur an Yorumları Eleştirisi. İslam Araştırmaları Dergisi. Cilt 34. sf 1-51, 2015.
3. MAŞALI MEHMET EMİN. İbn Haldun un Gözüyle Mushaf İmlası. Usul. sf 7-24, 2015.
4. MAŞALI MEHMET EMİN. İbn Hazm ın Dinî Düşünce Sisteminde Kur an ve Yorum. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi. Cilt 17. sf 331-358, 2008.
5. MAŞALI MEHMET EMİN. Kâdî Abdülcebbâr a Göre Dilsel Delâlet. Marife. Cilt 3. sf 151-162, 2004.
6. MAŞALI MEHMET EMİN. Tefsirde Ehl i Sünnet Savunması İbnü l Müneyyir Örneği. Marife. Cilt 5. sf 61-89, 2005.
7. MAŞALI MEHMET EMİN. Makdisî nin Ahsenü t Tekâsim indeki Bilgiler Işığında Kur an Kıraatlarına İlişkin Tespitler. Uludağ Üniversitesi İlahiyat fakültesi Dergisi. Cilt 15. sf 183-196, 2006.
8. MAŞALI MEHMET EMİN. Nasr Hâmid Ebû Zeyd in Yorum Telakkisi ve Bu Telakkinin Niyetselci ve Felsefi Hermenötiğe Atıfları. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi. Cilt 13. sf 73-90, 2004.
9. MAŞALI MEHMET EMİN. İbn Teymiye ye göre Hatalı Tefsir Kuramları. Bilimname. sf 123-146, 2008.


İlgili Galeriler
banner139
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Kurtoğlu - 4 ay önce
KUR'AN nın kıraatı diye bir bilim dalı mı? varmış.
20 yıldır KUR'AN ilmi ile uğraşıyorum, ALLAH cc güzel okunsun , hafızın yanık sesi ile şevke girilip , arapça anlamadığı lisanda makam ile yanık ses ile dinleyenlerin şevke girip ağlayarak dinlenmesi için gönderilmediğini gördüm.
KUR'AN okunacak ise makam ile değil, yanık yanık anlamadan değil, anladığınız dilde ağır ağır anlayarak bür metin okur gibi okumak ve okuduğunu anlayıp, anladığını yaşamak için gönderilmiştir.
yoksa kadının hayızlı halinden söz eden ayeti şevk ile ağlayarak dinleyip ,sevap kazandığını sanarken elin suriyelisi gelir,siz bu ayette neden bahsediliyor, bu ayette ağlayarak inlenecek bir şey yok der bizler de apışır kalırız.
KUR'AN ne nihavent ne hicaz nede bir başka makam da okunmak için gönderilmedi, KUR'AN anlayarak okumak ve anladığın ile yaşamak için gönderildi.