sanalbasin.com üyesidir

21 Ekim 2017 Cumartesi

HABER İHBAR HATTIMIZ: 0542 718 5756

“Bütünşehir Yasası“ Sonrası Gerze

Sinop, “bütünşehir” oluyor. Yasanın Gerze için ne gibi artıları ve eksileri olacak sizler için araştırdık.

02 Ekim 2017 Pazartesi 22:31
Bu haber 3170 kez okundu
“Bütünşehir Yasası“ Sonrası Gerze
 Sinop, “bütünşehir” oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından büyükşehir kapsamı dışındaki illerin bütünşehir olarak değerlendirileceği söyleminden sonra, bu değişimin Gerze için ne gibi artıları ve eksileri olacak sizler için araştırdık.

 

Büyükşehirlerde halihazırda uygulanan “Bütünşehir Yasası”nın kapsamı genişliyor. Merkezi yönetimin kuvvetlenerek istikrarın artırılmasına yönelik yapılacak olan yasa, nüfus ayrımı gözetmeksiniz tüm şehirleri bütünşehir kapmasına alacak. 51 ilin 25 Mart 2018 tarihine kadar “Bütünşehir Yasası” kapsamına alınması halinde, 2019 seçimlerinde seçmenler yeni düzenlemeyle sandık başına gidecek.

 

Beldeler kapanıyor, merkez ilçeler tarihe karışıyor

Nüfusu büyükşehirlere göre daha düşük olan şehirlerin bu yasa kapsamına girmesi halinde, belde belediyeleri kapanarak bulunduğu il ve ilçeye mahalle statüsüyle bağlanacak. Büyükşehirlerde olduğu gibi, beldeler yerini muhtarlıklara bırakacak. Ayrıca, “Sinop Merkez” gibi kavramlar da son bulacak ve merkez ilçeler tarihe karışacak. Sinop’un hem bütünşehir belediye başkanı hem de Sinop’un merkezini yöneten bir belediye başkanı olacak.

 

Gerze’ye 42 yeni mahalle geliyor

Yapılacak olan yeni düzenlemeyle Köy muhtarlarının, mahalle muhtarlarından daha geniş olan yetkileri kısıtlanarak mahalle muhtarı statüsünde değerlendirilecek.

 

Bütünşehir Yasası, küçük illeri de içine alacak şekilde genişlerken, yönetim birimlerinin nasıl dağıtılacağı ve yetkileri şu anda belirsizliğini koruyor. Mevcut yasalar ele alındığında, Gerze’ye bağlı 42 köy, mahalle statüsüne kavuşacak veya merkeze yakın köyler mahalle kapsamına alınarak uzak köylerin varlıkları devam ettirilecek.

 

Beldeydi köy oldu, şimdi de mahalle olacak

1991 yılında ilçemizden ayrılarak belde statüsüne kavuşan Yenikent, 2014 yılına kadar Gerze’ye bağlı bir belde konumundaydı. Nüfusunun azaldığı sonucu 12/11/2012 tarihli 6360 No.lu kanun kapsamında köy statüsüne düşürülen Yenikent, “Bütünşehir Yasası” sonrası mahalle olarak Gerze’ye bağlanacak.

 

Gerze’nin gelini yasayı istememişti

CHP’den 24. Dönem Milletvekili olarak meclise giren Prof. Dr. Birgül Ayman Güler, eşinin Gerzeli olmasından dolayı ilçemizde “Gerze’nin gelini” olarak da biliniyor. “30 Mart (2014) seçimlerinde, CHP cemaatle (FETÖ) işbirliği yaptı” dediği için parti içinde disiplin kuruluna sevk edilmesi neticesinde partisinden istifa eden Güler’in, 12 Kasım 2012’de iktidar partisinin oylarıyla kabul edilen 6360 sayılı yasanın görüşmeleri sırasındaki komisyon konuşmalarının yer aldığı bir kitapçıkla şu anda büyükşehirleri kapsayan yasaya karşı çıkmıştı.

 

O dönem TBMM İçişleri Komisyon üyeliği de yapan Güler, “Bütünşehir Belediyesi” ismini taşıyan kitapçıkta, “29 ilde il özel idarelerini de kapatıyor. Yerel temsili öyle daraltıyor ki, yerel yönetimler adeta oligarşik bir dünyaya dönüşüyor. ‘Halka en yakın birimler’ diye yüceltilen, halk yöneticilere “selam mesafesinde” olduğu için değerli sayılan yerel yönetimler yok ediliyor. İktidar, köy muhtarı ile ihtiyar meclisi azalarına, “siz yine muhtar ve aza olabileceksiniz” diyor; köylüyü adeta aşağılıyor. Köy yöneticilerinin köy muhtarlığı ile mahalle muhtarlığı arasındaki farkı bilmez varsayıyor; onları yalnızca kendi cebini düşünen kimseler derecesine indiriyor. Oysa köylü köy kahvesinin, köy mezarlığının, nikâh kıyan muhtar amcanın, köy merası ile köy mallarının, mahalle oldukları zaman kendilerine ait kalmayacağını biliyor. Mahallenin tüzelkişiliği yok ki kalsın! Mahalle, köy gibi tüzel kişilik sahibi değil ki! Köylü, orman, su, maden, mera… her türlü kullanım hakkının köy tüzelkişiliğinden doğduğunu biliyor. Mahalle olunca bunların hepsinin kendinden bazı yerlerde 150 kilometre uzaktaki ilçe belediyesine, kendinden 250 km uzaktaki mülki büyükşehir belediyesine geçeceğini, yani kendisinin yönetim makamlarından sürüleceğini biliyor” şeklinde belirtmişti.

 

Özhaseki: “Bir bütün olarak hareket etmenin doğru olduğu kanaati oluştu”

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden gündeme getirilen “Bütünşehir Yasası”yla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu yasanın 30 büyükşehirde uygulandığını belirterek, aradan geçen birkaç sene içerisinde bu sistemin faydalarını ve zararlarını hep birlikte hissettiklerini ve gelinen noktada bu fikrin doğru olduğu kanaatine vardıklarını ifade etti. Haseki, “şehirlerde bir bütün olarak hareket etmenin, gerek büyükşehir merkez ilçe belediyelerin, gerekse de çevredeki ilçe belediyelerin ve beldelerin hep birlikte ortak bir planlama, ortak bir altyapı, üst yapı planlamasıyla hareket edilmesinin doğru olduğu kanaati hepimizde oluştu. Bu manada 30 büyükşehirde uygulanan Bütünşehir Yasası, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi biraz daha yaygınlaştırılacak. Birçok şehir daha buna katılacak” dedi.

Kaan TÖNGELCİ / Gerze'nin Sesi

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 3 yorum mevcut

  • cemaleddin 3 hafta önce yorumlandı

   1950 li yillarda sinopda chp hastaligi oldugu icin,sinop (toprak) kirpilmisti. bu yasada merkezlerdeki chp cogunlugunu yikmak icindir diye düsünüyorum.
   isallah hayirli olur.

  • yasin 3 hafta önce yorumlandı

   sinopa hüseyin güleryüz gerzeye hüseyin yüksek dikmene hüseyin türkmen olsun üçü bir arada deli dolu anadolu

  • Resul Tiryaki 3 hafta önce yorumlandı

   AK Eller AK İller Haydi Birdaha Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Reis'e Aşık Tek Vatan Tek Bayrak Allah başımızdan eksik etmesin.

  E-GAZETE
  • GERZENİNSESİ - 12 Haziran 2017 Manşeti
  ARŞİV
  banner35