banner122

Memur-Sen’den “Emeğe Saygı, Adalete Davet” açıklaması

Sinop’ta Memur-Sen Konfederasyonu tarafından, “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla basın açıklaması gerçekleştirildi

Memur-Sen’den “Emeğe Saygı, Adalete Davet” açıklaması
27 Ağustos 2019 Salı 11:51

Sinop’ta Memur-Sen Konfederasyonu tarafından İskele Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında Memur-Sen Sinop Şube Başkanı Ramazan Çelik; 5 milyonu aşkın kitleyi temsil eden Memur-Sen teşkilatlarının kamu görevlilerinin haklı beklentilerini ve itirazlarını dile getirdi.

Memur-Sen ve bağlı sendikalar tamamında yetkili olarak katıldıkları 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, Kamu İşveren Heyetinin müzakere sürecinde hiç yaşanmamış gibi bir irade ortaya koyularak uyuşmazlıkla sonuçlandığını belirten Çelik; “Masada uzlaştıklarımızın yok sayılması ve Toplu Sözleşme müzakereleri hiç yapılmamış gibi davranılması üzerine, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na taşıdığımız 5. Dönem Toplu Sözleşmenin, kamu görevlilerinin haklı beklentilerini karşılayarak yeni hak ve kazanımlarla donatılmasına katkı ve destek sunmak için bugün 81 ilde “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla sahadayız” dedi.

TEKLİFLERİMİZ DİKKATE ALINMADI

Memur-Sen tarafından yapılan ve milyonlarca insanı yakından ilgilendiren 657 teklifin kamu işvereni tarafından dikkate alınmadığını ifade eden Memur-Sen Sinop Şube Başkanı Ramazan Çelik, bu tekliflerin dikkate alınması için sahalarda olduklarını belirtti.

Çelik; “Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat Kamu İşvereninin, Konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı; sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfının Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmesi, kademe derece sınırlamasının kaldırılması, bayram ikramiyesi, kılık-kıyafet yasağının kaldırılması, gelir vergisi mağduriyetinin son bulması, dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi gibi temel tekliflerimiz dâhil toplam 657 teklifimiz gayet makul ve makbul teklifler olmasına karşın sanki hiç yapılmamış gibi Kamu İşvereni tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmamış, bunlara ilişkin herhangi bir teklif masaya getirilmemiştir.

Memur-Sen olarak toplu pazarlık sürecinde Kamu İşveren Heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettik. Bu gayretin yansıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle de sahada olduk ve Heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle meydanlardayız. Memur-Sen’in ve bağlı sendikalarının titiz çalışmalarla, sahanın nabzını tutarak oluşturduğu ve kamuoyuna “makul teklifler” olarak deklare ettiği 657 teklifine karşın Kamu İşveren Heyeti maalesef malül tekliflerle masaya gelmiş ve ardından toplu sözleşme sürecini hiç yaşanmayan bir süreç olarak tarihe kaydetme iradesi göstermiştir. Bu iradenin sonucu olarak süreç uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidilmiştir. Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık.

tıkandığı anda bile “Gelin Hakem Kuruluna 3 günlük başvuru sürecini 1 güne indirelim ve müzakere sürecini 2 gün daha uzatalım, masada sorunları çözelim” dedik ama teklifimiz kabul edilmedi. Dün dedik bugün de diyoruz: Memur-Sen’in teklifleri milletin talepleridir. Çünkü bu teklifler milletin maşeri vicdanında makes bulmuş adil ve hakkaniyetli tekliflerdir. Bu nedenle, Kamu İşveren Heyetinin, Merkez Bankasının gerek beklenti anketinde gerekse kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
banner139
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Kurtoğlu - 10 ay önce
özel sektörden daha az çalışıp daha fazla maaş alan ve daha fazla özlük hakkına ve vatandaşa asık surat ile yapmadıkları hizmet için hak hukuk adalet den söz etmezler mi :) beni güldürdünüz ALLAH da sizi güldürsün.

sanırım devlet memur alırken almadan önce FAKİR DİLİ VE MADUR EDEBİYATI okutuyor bu memur kardeşlere.
ne zaman bir memur görsek hep asık surat hep geçinemiyoruz gibi ağlıyorlar.
oysa memurların altında 150 bin tl lik arabalar ve hepsinin de neredeyse hepsinin de evi var.
emek den söz etmişlerde bir an gülme krizine girecektim.
hangi devlet memura giderseniz gidin vatandaş olarak bir işiniz düştüğünde istisnalar kaideyi bozmaz genelde asık suratlı ve neredeyse dövecek gibi sanki devlet kendisinin gibi tavır ile nereden de geldi bu der gibi asabi ve agresif.
bir de adaletten söz etmezler mi?
özel sektör de bir gün bile çalışamayacak insanlar , devlette memur .