banner127

CENNET MEKAN II. ABDÜLHAMİT HAN !

CENNET MEKAN II. ABDÜLHAMİT HAN !
12 Şubat 2012 Pazar 17:31

Sevgili okurlar 10 Şubat  1918 de ebediyete intikal eden II. Abdülhamit Han’ı hatırlamak; biraz olsun anlamak üzere bir şeyler karalamak gerektiğini düşündüm. Sizlere bu yazımda 34'üncü Osmanlı Padişahı ve İslam halifelerinin 99'uncu halkası II..Abdülhamit ile ilgili araştırma yaparak kısa  pasajlar sunmaya çalıştım.

 

19.yüzyılın son çeyreğinde  ve 20.yüzyılın başlarında akbabalar gibi Osmanlı toprakları üzerinde uçuşan İngiltere, Fransa, Rusya karşı sağlam dimdik ayakta duran Osmanlı daha ölmedi dedirttiren,  33 yıl  saltanat süren Padişah-ı Muazzam II. Abdülhamit Han…

 

Necip Fazıl Kısakürek şöyle diyor: “II.Abdülhamit’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır.”Avrupalı devletler Osmanlı topraklarını paylaşmak için özellikle 19 yy. da kıyasıya rekabet girişecekler ancak hevesleri kursaklarında kalacaktır. Çünkü II. Abdülhamit vatanının her karşı milletimindir, bu topraklar milletimin kanıyla sulanmıştır diyerek bu emanete sımsıkı sarılıp sahip çıkacaktır.

 

1876-1909 yılları arası Osmanlı’nın en buhranlı dönemi olmasına rağmen II.Abdülhamit’in  kıvrak zekası, dahi siyaset ilmi ve denge politikası ile 33 yıl daha devletin karizması çizilmeyecek ve Avrupa’ya, hasta adam Osmanlı yeniden doğruluyor  dedirtecektir. Tek dişi kalmış canavarlar her fırsatta şeytani oyunlardan geri durmayacaklar, İsrail ve Ermeni kışkırtmaları, 2. Abdülhamit tahtan inene kadar devam edecek, hatta padişaha karşı suikast girişiminde dahi bulunulacak fakat başarısız olunacaktır.

 

Osmanlı topraklarında İngiliz oyunları devam ederken  II.Abdülhamit devamlı tetikte durmuş İngiltere’nin dostluğuna hiç bir zaman güvenmemiştir. İngiliz destekli Ermeni ve İsrail oyunlarına gelmemiştir. Ermenilerin gözü Doğu Anadolu bölgesinde, İsrail’in ise Filistin’de olmasına rağmen onlara hiç göz açtırmamıştır.

 

II. Abdülhamit döneminde meydana gelen gelişmelerden bazıları:

 

   1) 93 Harbi: Mithat Paşa ve ekibi, ordunun harp istediğini, Rusya’nın yenileceğini ve İngiltere’nin Osmanlı Devleti’nin yanında harbe katılacağını iddia etti. Ve ayrıca harp ilanına karşı olanları da vatan hâini olarak saydılar...

 

Abdülhamit bunlardan hiç birini kabul etmiyordu ve ancak çaresizdi. Harp tekliflerini incelemek için toplanan Meclisi Mebusanda karar harp ilanının lehine çıktı. Dikkat edilcek unsur mecliste gayri müslümler çoğunluktaydı. ( Yahudi, Ermeni,Rum) Osmanlı Devleti’ni yıkılışa götüren bu karar, Rusya ile Osmanlı Devleti’nin baş başa kalmasına sebep oldu.

 

 Memleketin felakete gittiğini gören  Abdülhamit, Mithat Paşa’yı sürgün etti. Ancak iş işten geçti Miladi 1877, Rumi ise 1293 de meydana gelen 93 Harbi başlamıştı bile.Osmanlı Devleti’nin kaybetmesiyle savaş sonuçlandı.

 

Not:  93 Harbinin Çıkışı Üzerine Padişah Meclisi Kapatacaktır Sebebi De Gayet Basittir Meclisde Gayri Müslimler Fazla Olup Devletin Zararına Faaliyet Göstermekteydi.

 

II.Abdülhamit Meclis-i Mebusan’nın bağımsız Ermenistan, Pontus ve Kürdistan gibi devletlerin kurulmasını tartıştığını görünce meclisi feshetti. Alman Devlet Adamı Bismark, “bir devlet millet-i vâhideden mürekkeb olmadıkça, meclisin faydadan ziyade zarar vereceğini” ifade ederek 2. Abdülhamit’in meclisi kapatmasını tasvip etti.

 

   2) Padişaha  Karşı Suikast Girişimleri: Ermeni komitacıları ve milletlerarası siyonizmin temsilcileri, davalarına engel gördükleri 2. Abdülhamit’i yok etmek üzere, terörist Belçikalı Jorris ile anlaştılar. 21 Temmuz 1905’de Cuma Selamlığında patlayan bomba, Padişahı yok etmek için patlatılmıştı; ama Allah korudu. II. Abdülhamit o kadar insancıl ve yufka yürekli ki Jorrisi affedecek cebine de 500 altın konularak Avrupa’ya işbaşına gönderilecektir.

 

   3) İstanbul’un Geçirmiş Olduğu Büyük Deprem Felaketi: Padişah İstanbul’daki deprem üzerine kendi bütçesinden ayırdığı paralar ile İstanbul’un yeniden imarı için harekete geçmiştir. Halk ile bire bir ilgilenmeye çalışmıştır

 

   4) Ermenistan’ın Toprak Talepleri Ve  Entirikaları :1878 Berlin antlaşmasıyla ilk kez Ermeni Sorunu  ortaya çıktı. Rusya Doğu Anadolu’da Ermenileri kullanarak sıcak denizlere inmeyi planlıyordu ve bu amaçla Ermenistan’a muazzam yardımlarda ve Doğu Anadolu’da toprak vaadinde bulunuyordu. Padişah kurtlar sofrasında olduğunu biliyordu sonradan Ermeniler İngiltere, Fransa ve Rusya gibi  devletler tarafından kullanılacaktır.

 

Ermeniler, Doğu Anadolu’da katliamlara ve bağımsız bir Ermenistan kurma teşebbüslerine giriştiler. 2.Abdülhamit, teşkil ettiği Hamidiye Alayları ile bu tehlikeyi bertaraf etti ve dahi denecek kadar mükemmel olan dış politikasıyla, büyük devletlerin işe karışmasına mani oldu.

Padişah her fırsatta Ermenistan’ın oyunlarına engel oluyordu Ermeniler de 2. Abdülhamit’e karşı büyük bir kin ve nefret besliyorlardı suikast girişiminde bulunacak kadar padişaha kızıl sultan diyecek kadar kin güdüyorlardı.

 

NOT: Cumhuriyet dönemindeki bazı aydınlar da, (bugünde sözde aydınlardan bir kaçı) aynen Ermeniler gibi, bu ünvanı kullanmaya devam etti. 2 Abdülhamit’e karşı kin ve nefret kustular halbuki çok büyük bir yanılgının içindeydiler  adeta körleşmişlerdi gerçekleri göremiyorlardı. Cennet Mekan olsun 2.Abdülhamit Han’a…

 

   5) Yahudilerin Toprak Talepleri : Abdülhamit’e Yahudilerden bir teklif gelecektir. Teklifin kabulü karşılığında o dönemki Osmanlı iç ve dış borçlarını nerdeyse kapatacak meblağda para taahhüt edilmişti. Teklif: Filistin Yahudi toprağı olsun, Yahudiler oraları yurt edinsin. Padişah teklif karşısında şu cevabı vermiştir:

 “ Türk imparatorluğu bana ait değildir. Türk milletinindir. Ben onun hiç bir parçasını veremem. Bırakalım museviler milyonlarını saklasınlar. Benim imparatorluğum parçalandığı zaman onlar Filistin’i karşılıksız bile ele geçirebilirler. Fakat yalnız bizim cesetlerimiz taksim edilebilir. Ben canlı bir beden üzerinde ameliyat yapılmasına müsaade etmem.”

 
 

Atatürk: Abdülhamit'in idare tarzı azami müsamahadır. Prens Bismarck (Alman devlet adamı): Dünyâda 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamîd Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünyâ siyâsîlerindedir. İlber Ortaylı : Dünyanın son hükümdarı, son evrensel imparator II. Abdülhamid Han'dır.

 
II. Abdülhamit’e Allah’tan rahmet diliyorum onu anlamak bugünü ve yarını idrak etmektir.

 

Sevgi, saygı ve muhabbetle...

Hoşça kalın, esen kalın, mutlu kalın… 

Ramazan Osma     İletisim icin: furkanmete_55@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hikmet GÜLGÖNÜL - 7 yıl önce
Ellerine sağlık, tarihin süzgeçinden aydınlatıcı bir yazı..
Avatar
hasan vehbi ersoy - 7 yıl önce
Sevgili hocam,senin makalelerine bayılıyorum-biliyorsun,ecdadımızı öğretmek ve bilmeyenleri bilinçlendirmek için çok uğraşıyorsun,Bernard ile nerede eksik gedik var diye de eleştirel bakışımızı epey gösterdik,şimdi yine,Hakan'ımızın hangi kaynağa göre ve nerede Türk İmparatorluğu bana ait değildir, Türk Milletine aittir, sözünü söylediğini açıklamanı talep ediyorum,mutlaka geçmişin biliminden tatmin edici bir cevbım ayrıca olacaktır,saygı-sevgiyle kal...
Avatar
Ramazan Osma - 7 yıl önce
bu kaynaklarda geçiyor :

Mustafa Armağan, Kurtlarla Dans
Metin Hülagü, Sultan Abdülhamid'in Sürgün Günleri Hususi Doktoru Atıf Hüseyin Bey'in Hatıratı, İstanbul 2003.
Ramazan Balcı, Filistin'de Son Türkler, İstanbul 2005.
Vahdettin Engin, Pazarlık, İstanbul 2010

Pek muhterem Hasan Vehbi Ersoy Ağabey özledik seni görüşmek dileğiylee