banner127

OSMANOĞULLARI AFRİKA'DA

OSMANOĞULLARI AFRİKA'DA
11 Ağustos 2011 Perşembe 01:52

Üç kıta da nam salmış Devlet-i Aliye Osmaniye. Hey gidi Ecdat ! Hey gidi Osmanlı! Adın da var şanın da… Bugün dünya üzerinde özlemin duyuluyor. Bir annenin çocuğuna göstermiş olduğu şefkat gibi  tebaasına sarılan, sahip çıkan bir devlet  özlenmez mi ? Elbette özlenir. Bugün açlıkla baş başa kalan Afrika özlüyor seni, bugün Orta Doğu, özellikle Suriye- Irak- Afganistan özlüyor seni. Cezayir, Fas, Filistin özlüyor seni. Doğu Türkistan özlüyor seni…

 

Nerde zulüm var akla sen geliyorsun. Çünkü senin olduğun yerde ne korku vardı ne keder. Şimdi sen yoksun, zihniyeti bozuk leş kargaları demokrasi bahanesiyle senin var olduğun coğrafyalarda hem katliam yapıyorlar hem de sömürü. İnsanlıktan bahsedip, insanlık dışı eylemlerde bulunan medeniyetler beşiği Batı, senden hiçbir ders alamamış.

 

Osmanlı Devleti Afrika’da belirli bir süre hâkimiyet kurmuştur. Atalarımız Afrika’da yaşayan insanlara zenci, Arap, yamyam ayırt etmeksizin hepsine hizmet götürmüştür. Açı doyurmuş, açığı giydirmiştir. Oranın yer altı ve yer üstü kaynaklarını sömürmek bile aklına gelmemiştir. Çünkü sömürücü bir politikası olmamıştır hiçbir zaman.

 

Osmanlı Afrika’da nerelerde ne kadar süre hâkimiyet kurdu? Sorusuna cevaben Mısır’da 397 yıl, Libya’da 394 yıl, Tunus’da 308 yıl, Cezayir’de 313 yıl, Sudan’da 397 yıl, Eritre’de ( Habeşistan) 350 yıl, Cibuti’de 350 yıl, Somali’de 350 yıl, Kenya Sahilleri’nde 350 yıl, Çad kuzey Bölgesi’nde 313 Yıl, Tanzanya Sahillerinde 250 yıl, Mozambik’in Kuzeyinde 150 yıl, Fas 50 yıl, Batı Sahra 50 yıl, Moritanya’da 50 yıl, Senegal’de  300 yıl, Mali’de 300 yıl, Gambiya’da 300 yıl, Gine’de 300 yıl, Etiyopya’da ( Habeşistan) 350 yıl… Ecdat buralarda hakimiyet sürdü. Ne altın için ne de Afrika’nın diğer yer altı ve yer üstü zenginlikleri için…

 

Osmanlı hâkimiyeti altında uzun süre kalan bu insanlar ecdatta karşı çok büyük saygı ve sevgi beslemişlerdir. Halen bu sevgi ve saygı tazeliğini korumaktadır. Size canlı bir örnek: Geçtiğimiz günlerde Türk halkının Afrika için topladıkları yardımdan bahseden Kızılay Başkanı Tekin Küçükali, Somali’ye içinde yardım paketleri bulunan iki kargo uçağının Afrika'ya vardığını ifade etti. “ Bir ekip, yola çıkan iki uçağımızı karşıladı. Enteresan bir şey olmuş bu uçakların karşılanması sırasında Genel Müdür ağlayarak anlattı. Uçaklarımız görülünce “ Türk uçakları geliyor !” diye insanlar secdeye kapanmışlar. Allahu Ekber! Nidalarıyla karşılamışlar uçakları. “ Türkler geldi kurtulacağız” diye.

 

Ecdadımız, Osmanlımız orda efsane, halen kurtuluşu Osmanlı anlayışında görüyor Afrikalı.

 

Osmanlı 1. Dünya Savaşı öncesi  ve sonrasında Afrika kıtasındaki hakimiyetini kaybetti. Batılı devletler  bir olmuşlar çirkef oyunlarıyla Osmanlıyı Afrika’dan çekilmek zorunda bırakmışlardır. Osmanlı’dan kurtulan Batı, Afrika’da altın , elmas ve petrol gibi zenginlikler peşinde koştu. Bu maksatla Afrika’daki insanları köle gibi çalıştırdılar zengin olabilmek için.  İnsanlık dışı muamele de bulundular. Adalet ve insan haklarının savunucuları uzun bir süre Afrika’daki insanlara yaşama fırsatı bırakmamışlardır. Misyonerlik faaliyetleri bitince, Avrupalılar altına ve elmasa doyunca Afrika’yı terk ettiler. Ve şimdi Afrika'da yaşayanların büyük bir çoğunluğu açlık ve sefaletle başbaşa. Susuzluk, kuraklık, açlık insanları bir deri bir kemik bırakmış. Malesef  her gün onlarcası açlıktan ölüyor ve çoğuda bebek. Açıkcası insanlıkta beraberinde ölmesin ne olur! Demekten kendimi alamıyorum.

 
Bugün yine Osmanoğulları insanlığını, iyi niyetini bir kez daha gösterdi. Afrika’ya milyonlarca TL değerinde yiyecek, içecek gıda ve ilaç yardımında bulunuldu. Ve yardıma devam da ediliyor. Biz insanlığımızı sözde değil de özde gösteriyoruz. Diğer milletlerden farkımız bu. Fransa gibi,  İngiltere gibi, ABD gibi olmayalım. Mazlumun ve açın yanında olalım. İnsanlık ölmedi dedirttirelim. Osmanoğulları ölmedi dedirttirelim. Güneş yeniden doğuyor. Eğil de kulak ver mazlumun sesine Osmanlı geliyor diyor Afrikalı… Geliyor mazlumun yoldaşı...

 

Sizler de Afrika’ya yardım için mesaj atabilirisiniz. Her bir mesaj 5 TL dir.

 

AFRIKA yaz 5601 - (Diyanet) (Vodafone Hariç)
AFRIKA yaz 2868 - (Kızılay)
AFRIKA yaz 3072 - (İHH)

ACLIK    yaz   5777 ( Kimse Yok Mu )

 
Saygılarımla, hoşça kalın...!

 

Ramazan Osma

İletisim icin: furkanmete_55@hotmail.com

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali türkmen - 8 yıl önce
Ben de bu kutlu davete herkesi katılmaya davet ediyorum.
Not: Reis bana da, bana da gölgende yer ver.Üşüyorum ve korkuyorum.Korku da var, keder de...