banner127

Ayparlak'tan Belediye Başkanına Uyarı

Belovacıklı, Afşin Belediye Başkanını Örnek Alsın

Ayparlak'tan Belediye Başkanına Uyarı
25 Ocak 2012 Çarşamba 14:34

“Başkan Belovacıklı Afşin’i örnek alsın:
Gerze’nin fırsatlarını boşa harcamasın!

Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği (GERÇEK) Başkanı Ülken Ayparlak, Afşin Belediyesi’nin Afşin B Termik Santrali’nin atık suyunu kullanarak, evlere çok ucuza ısınma ve sıcak su temin edeceğini belirtti. “Bu proje hem çevreye hem de Afşin’linin aile ekonomisine çok büyük fayda sağlayacak” diyen Ayparlak, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı'ya “Siz de Afşin Belediye Başkanı'nı örnek alın, Gerze'ye bu hayati fırsatı kaçırtmayın" diye seslendi.

Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği (GERÇEK) Başkanı Ülken Ayparlak, Gerze’de Anadolu Grubu tarafından yapılması planlanan termik santrale ilişkin tartışmalara başka bir boyut getirdi ve Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı'ı termik santralden sağlanabilecek toplumsal yarara sırt çevirmemeye davet etti. Buna Afyon Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan’ın Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamayı örnek gösteren Ayparlak şunları söyledi:

“Afşin B Termik Santrali'nden alınacak atık sıcak suyun kullanımıyla, Afşin ve çevresinde 2013’ten başlanarak, 70 bin konuta ısınma ve sıcak su temin edileceğini öğrendik. Belli ki bu proje hem Afşin’in çevresine, hem Afşinlinin aile ekonomisine, hem de israfı önleme yolunda Türkiye’ye fayda sağlayacak. Enerji faturalarının özellikle bu kış aylarında aileler üzerinde yarattığı yükü biliyoruz. Yüzlerce lira buraya harcanıyor. Ayrıca sınırlı enerji kaynaklarının tüketimi de ülke ekonomisi ve çevre için sorun yaratıyor. Bu nedenle varolan bir kaynaktan yararlanan ve bu işe ön ayak olan Afşin Belediye Başkanı’nı tebrik ediyoruz. İşte liderlik budur! Keşke bizim Belediye Başkanımız da artık Gerze Enerji Santraline karşı çıkmak yerine, santralin Gerze’ye ve Gerzeliye faydasını artıracak bu tür yapıcı projelere imza atsa.”

Yeni nesil ve en gelişmiş baca arıtma tesislerine sahip termik santrallerin kayda değer hava ve çevre kirliliği yaratmayacağının artık bilindiğini dile getiren Ayparlak, “Bir de Afşin’deki gibi bir proje uygulansa, Gerze’nin ısınma ve sıcak su için kömür yakması engellense, Termik Santral yapıldıktan sonra Gerze’nin havası bugünkünden daha temiz olur” dedi. Bu gerçekleri sağduyulu bilim adamlarının da söylediğini aktaran Ayparlak “Üstelik bu sayede Gerzeli bugünkünden kat be kat daha ucuza ısınır ve sıcak su kullanır. Bu işe daha inşaat aşamasında başlanırsa, maliyetler muhtemelen daha da düşer” diye konuştu.

Ayparlak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak bu projeler kendiliğinden olmaz, Gerzeli adına Belediye’nin bunlara öncülük etmesi gerekir! Buradan Belovacıklı’ya ve CHP ilçe teşkilatına seslenmek istiyorum: ‘Artık siz de marjinal akımların aklına uymaktan vazgeçip, büyük yatırımları Gerze için daha büyük bir  avantaja dönüştürecek bu tür faydalı ve büyük projeler geliştirin.  Gerze’nin  bu tür hayati fırsatları kaçırmasına sebep olmayın Bunun vebali büyük olur, halk size sandıkta hesap sorar’.

Derneğimizin temsil ettiği, her tür siyasi akıma mensup binlerce Gerzeli seçmen, Belediye Başkanı ve tüm Gerzeli siyasilerden, Afşin’deki gibi projelerle Gerze’nin gelişimine, kalkınmasına katkı sağlamalarını bekliyor. Bugün Başkana ve santral karşıtlarına övgüler düzenler, Türkiye genelindeki oy oranı yüzde 1’i bile bulamayan küçük, marjinal gruplar.  Maalesef onlar Gerzeli sağduyulu seçmene değil, bu övgülere kulak veriyor. Ama biz sağduyulu binlerce Gerzeli seçmen şunu çok iyi biliyoruz: Karnımızı doyuracak, evimizi ısıtacak, çevremizi koruyacak olan, marjinal grupların şanlı ve maalesef kanlı direniş masalları değil, GES gibi, Afşin’deki gibi somut ve faydalı girişimlerdir.”

Afşin’de 70 bin konut termik santral sayesinde ısınacak,
hava kirliliği de, halkın ısınma maliyeti de azalacak...

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, B Termik Santrali'nden alınacak atık sıcak su ile konutların ısıtılmasına ilişkin olarak hazırlanan projenin, Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) 2012 yılı yatırım programına alındığını söylemişti.

Aydoğan, şu bilgileri vermişti:

''Bu proje, Afşin açısından çok isabetli bir döneme denk geldi. Belediye olarak, 2013 yılına kadar içme suyu şebekemizi yenileyeceğiz. Yeni şebeke için açtığımız kanallara bu sıcak suyun gelişi ve soğuk suyun gidişi için gerekli boruları da döşemiş olacağız. Su 110 derecelik bir ısı ile şehre girecek, 60 derecelik bir ısı ile şehirden çıkacak. İçme suyu dağıtır gibi sıcak su dağıtacağız. Atık sıcak su ile konutların ısıtılması konusu oldukça basit bir teknoloji ve çok büyük maliyet gerektirmiyor. Sıcak suyu isteyen kişi dairesine alacak. Dairelere takılacak ısıölçer cihazı ile hangi daireye ne kadar sıcak su girişi yapılmış bu cihaz sayesinde belirlenecek. Afşin merkeze 17 kilometrelik bir mesafeden sıcak su gelecek.''

Belediye olarak, atık su ile ısınma projesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Başkan Aydoğan, şöyle konuşmuştu:

''Termik santraller ile öncelikle Afşin'in kaloriferli bölgelerini ısıtma konusunda bir çalışmamız vardı, bu proje adım adım ilerliyor. Şu an 2012 yatırım programına EÜAŞ almış durumda ve Devlet Planlama Teşkilatı Resmi Gazetede yayınlayarak EÜAŞ'ın yatırımını sağlayacak. Biz de EÜAŞ'tan sıcak su alımı ile alakalı ihaleyi takip edeceğiz. B santrali esas alınmak üzere ihale sonucunda inşallah bir sözleşme yapacağız....Ümit ediyorum ki 2012 yılı bitene kadar bu işlemler gerçekleşir. 2013'ün kışında şehrimizi termik santrallerin sıcak suyundan faydalanarak ısıtacağız.''

'Hem çevreci hem de doğalgazdan daha ucuz bir çözüm''

Başkan Aydoğan, 2013 yılında ilçedeki 12 bin konutun ısınmasını sağladıktan sonra bu alandaki çalışmaların devam edeceğini ve hedeflerinin 3-4 yıllık bir sürede, ilçede bulunan 70 bin konutun tamamını atık sıcak su ile ısıtmak olduğunu dile getirmişti.

Atık sıcak su ile konutların ısıtılmasının, ilçeye çevre kirliliğinin önlenmesi konusunda da çok büyük katkı sağlayacağına işaret eden Aydoğan, şunları kaydetmişti:

''Konutlarımız kaloriferli sisteme geçtikçe bu projeden faydalanacak. Bu proje hava kirliliği açısından, çevre kirliliği açısından ve maliyet açısından müthiş bir fayda sağlayacak. Maliyet açısından sıcak su yüzde 30 doğalgaza nazaran daha ucuz ve sıcak suyun tesisat döşemeciliği ve işletmeciliği de doğal gaza göre ucuz. Doğalgaz dışarıya bağımlı bir sistem ama sıcak su her zaman elimizde bulunan ve boşa giden bir su. Şu anda, son tespitlere göre Türkiye'de 4 milyar liralık atık ısı var ve maalesef ülkemiz bu ısıdan faydalanamamaktadır. İnşallah Afşin ilk faydalanan şehirlerden birisi olacaktır.''


İlgili Galeriler
banner117
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osman Belovacıklı - 7 yıl önce
Sayın ülken efendi sen hiç afşine gittinmi. O beyninle bana akılmı veriyorsun.Ben ilçemi, ve ülkemi para ile satmam.Bir aynaya bakında kişiliğinizi görün.çok zavallısınız size üzülüyorum.Anadolu Grubunun yazdiği şeyi kendin söylemin gibi yayınlattırıyorsun.Termik santral istemiyoruz.Çocuklarımıza suyu denizi havası bozulmuş bir gerze bırakmıyacağız. gerekirse bu uğurda öleceğiz.Bunu Anadolu grubuda bilsin.Siz değerli adamlarıda bilsin.
Avatar
gerzeli - 7 yıl önce
sayın baskan ülken ağbinin şahsiyetine yapmış olduğunuz hakaret dolu yorumunuzu kınıyorum ! bir belediye başkanına yakışmayacak derecede kötü bir yorumdur.Ayrıca siz belli bir grbun değil gerzenin belediye başkanısınız.Peki hala ben termikten yanayım yapılması iş ve gerzenin kalkınması açısından iyi olacağını düşünüyorum peki bizi kim savunacak sayın başkan ? Gelelim gerze sevdanıza bu kadar sevdalıydınızda neden sahil yolunu mahkeme kararı olmasına rağmen cayva altından geçirdiniz ? şelale karşılığı ve üç kuruş para için güzelim sahili mahvettin. Demekki sende gerze için o yolu oradan geçirdin ülken beyde gerze için termik kurulsun istiyor saygıyla karşılamalısınız demokrat bir ülkede bu olmalı değil mi sayın başkan !!!
Avatar
şirin gerze - 7 yıl önce
eğer santral kurulcaksa yararlanmaya bakmak mantıklı olacak Başkan.onca yere kurulmuş belli ki yapılcak.istemem demenin bi faydası yoksa bizim yararımıza olacak projelere evet demek daha doğru.afşin kötü diosunuz ama halk hiç de ısınmayı istemem dememiş.herkes istemem yan cebime diyor. akşamları gezmeye çıktığımızda gerzenin havası boğazımızı tıkıyor.hiç değilse şehirdeki kirlilik kalkar ısınma yapılırsa.santrale filtre takılcak diolar.sn başkan sizde belediyeye takmıştınız oradan çıkmıyor bişey bundan da çıkmaz ozaman filtre işe yaramayan bişey olsa siz taktırmazdınız.biraz da mantıklı düşünmek gerekiyor artık
Avatar
fuat uzun - 7 yıl önce
ülken pabucu yarım çık dışarıya oynayalım..:))
Avatar
alkın bağ - 7 yıl önce
yazıdaki amaç , ekonomizi iyi tutmak için termiğe izin verin mesajıdır. bu düşünce de olsa halk zaten anadolu grubu tüm elektriğimizn parasını da öder sırf orayı kurup para kazanmak için. sizin gibi çevre örgütü deyip , işin sadece parasal yönüyle ilgilenenler gerzeyi bu bataklığa sürükleyenlerdir
Avatar
Ülken Ayparlak - 7 yıl önce
Sayın Başkan
Her şeyden önce hakaret ve aşağılamadan oluşan bu seviye ne sana ne işgal ettiğin makama ne de sahip olduğunu iddia ettiğin insancıl siyasi görüşe yakışmıyor. Bir Belediye Başkanı nasıl olur da kendisinden farklı düşünen bir STK temsilcisine hakaret eder. Olsa olsa seviyeli bir karşı görüşle cevap verir. Tabi yapabiliyorsa... Bu hakaretlerin kanuni hesabını sormayı da bilirim gerekirse ... İkincisi benim nasıl bir insan olduğumu, ailemi ve çevremi başta sen olmak üzere Gerze/deki herkes bilir. Gerze/de herkes bilir ki beni kimse satın alamaz. Herkes bilir ki ben hem ilçem hem de hemşerilerim için iyilikten başka bir şey düşünmem . Ve yine herkes bilir ki ben doğruluğuna inandığım şeyler için hiç bir çıkar beklemeden sonuna kadar mücadele eder, gerekirse hakareti ve tehdidi bile göze alırım.
Üçüncüsü benim beynimi ölçmeye kalkmadan önce bence kendi bilgi ve vizyonunu genişletmeye bakmalısın. Hatırla, bundan bir sene önce ben sana makamında bu ısıtma projesinden bahsetmiştim. Sen karşı çıkıp, Avrupa/da artık kömürlü santral yapılmıyor demiştin. Araştırdım sadece Almanya da inşa halinde ve ya yapımı planlanan 12 taşkömürlü,2 linyitli termik santral var.
Afşin/e gelince. Evet Afşin A eski ve arıtma tesisi olmayan bir santral ve zararları var. Gerze/ye yapılacak olan eger eski teknolojili, arıtması olmayan santrallerden olsaydı ben de seninle birlikte kol kola karşısında olur mücadele ederdim. Ama Gerze/de yeni nesil, arıtması mükemmel bir tesis yapılacağı söyleniyor. Tıpkı gezip gördüğüm Zonguldak/taki Eren Holding ve İskenderun/daki Sugözü santralleri gibi, tıpkı Almanya/dakiler gibi. Eskiyle yeni arasında dağlar kadar fark var; yeni olanlar çevreye kayda değer bir zarar vermiyor. Bu farkı görmemek, renksiz televizyonla, renkli 3 boyutlu televizyon arasındaki farkı görmemek kadar vahim bir hata. Ya cahillikten ya da kötü niyetten kaynaklanıyor. Sevgili Osman Başkan korkarım senin belediyecilik vizyonun da siyah beyaz televizyon devrinden kalma . En iyisi gel ben seni Zonguldaka götüreyim kendi gözlerinle gör, bilgin vizyonun gelişsin. O kadarına gücüm yeter. Ama Almanya/ya gitmek için sen Belediye bütçesiyle bir keşif gezisi düzenle. Ona gücüm yetmez.
Bir de Sevgili Osman bu 80 öncesinin gerekirse ölürüz söylemini artık bir kenara bırak. Bunlar ne yazık ki ölmeye ve öldürmeye hazır olduğumuz , bizden farklı düşüneni vatan haini sandığımız o eski zamanlarda kaldı.O dönemin acısını hep beraber çok çektik, memleketimiz de bundan bir şey kazanmadı.. . Şimdi ölmek,öldürmek değil, gelişmek, beraber insanca yaşamak zamanı.
Siyasi hırsların ve özlemlerin aklının önüne geçmesin. Aksi takdirde bu tavrınla bu vizyonsuzluğunla Gerze/yi de Gerze’de CHP/yi de küçülmeye mahkum edersin.
Avatar
grz57 - 7 yıl önce
Herkes kendi menfaatinde,kimi başkanlığının, kimide paranın.. kimse yerinde baki değil,Gerzeliyi 2 gurupta bölmeyin,düşman etmeyin birbirine...sonuçları iki tarafada zarar verir.
Avatar
fatih şen - 7 yıl önce
ülken bey , siz kendi kendinizi batırıyorsunuz. bir iki sayfa boyunca birşeyler yazmışsınız termik santral lehine , diyosunuz ki : "Ama Gerze/de yeni nesil, arıtması mükemmel bir tesis yapılacağı *söyleniyor* " . yahu daha tam araştırma yapmadan , göründüğüne göre kulaktan duyma bilgilerle burada yazınızı yayınlatıp , yorum yapıyorsunuz ; sonra vay efendim termik santral çevreyi kirletmiycek gibi ifadeler kullanıyorsunuz. Lütfen Bi Konu Hakkında Yorum Yapmadan Önce , Bilgi Sahibi Olun. Anlaşılan siz benzetme yapmayı da seviyorsunuz , size şöyle diyeyim ; bu yazdıklarınız , futbolu bile bilmeyen bir kadına yada adama , bu pozisyon ofsayt mı diye sormak olur hiç bir bilgi vermeden.