banner127

Ayparlak'tan Volkan Özcan Açıklaması

Volkan'ın Röportajı Kırılma Noktası Yarattı

Ayparlak'tan Volkan Özcan Açıklaması
11 Şubat 2012 Cumartesi 18:31

Ülken Ayparlak “VOLKAN’IN RÖPORTAJI KIRILMA NOKTASI YARATTI”dedi.

 

5 Eylül 2011 tarihinde Yaykıl Çakıroğlu Mevkiinde yaşanan olaylar sonrasında 106 gün tutukluluk süresi geçiren ve daha sonra ilçemizdeki bir haber sitesine yapmış olduğu basın açıklamasında “Dün Direnişin Sembolüydüm, şimdi aldatılışın ve vefasızlığın simgesiyim.” Açıklamaları üzerine Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği (GERÇEK)Başkanı Ülken Ayparlak Basın Açıklaması yaptı.

 

Ülken Ayparlak bugün basına göndermiş olduğu bildiride Volkan Özcan’ın açıklamaları bugün Gerze’de yankılanmaya devam ediyor. Volkan’ı Gerze’deki herkesin bağrına basması gerek çünkü; “Volkan hem aldatılışıyla ve hatalarıyla, hem de uyanışıyla, ama her iki durumda da gösterdiği büyük cesaret ve dik duruşuyla artık tüm Gerze’nin, Gerze’deki uyanışın, Gerze’de yepyeni bir dönemin sembolüdür “diye konuştu. Ayparlak, Gerze’de artık “Çağdışı zihniyetin iflas edip değişim döneminin” başladığını öne sürdü.

 

Ayparlak’ın açıklaması: Sevgili Gerzeliler, hepimiz Volkan’ın açıklamalarını ibretle okuduk. Biz GERÇEK olarak, Gerze’nin sağduyulu insanları olarak Volkan’a hiç acımadık aksine onunla gurur duyduk. Şimdi istisnasız hepimizin, termik santral konusunda düşüncesi ne olursa olsun tüm Gerzelilerin Volkan’a sahip çıkması gerekir. Çünkü o artık sadece bir kesimin değil, yaşadıkları ve hissettikleriyle tüm Gerze’nin sembolüdür. Volkan Gerze’nin sözde egemenleri tarafından aldatılmıştır, kullanılmıştır. Ama artık o da uyanmıştır. Birçoğumuzun epeydir, kimilerimizin de yeni yeni uyandığı gibi. Volkan’ın hikâyesi bir bakıma Gerze’nin yakın tarihi ve geleceğinin hikâyesidir.

 

Volkan dün yaptığı açıklamalarla şimdiye kadar başkalarına kullandırttığı delikanlılığına sahip çıkmıştır. Delikanlılığı ve taşkınlığı tam bir cesarete ve sorumluluğa dönüştürmüştür. Sözde ağabeylere isyan etmiş, sürüden ayrılmayı, kendi ayakları üzerinde durmayı göze almıştır. Bu tavrıyla da tüm Gerze’ye örnek olmuştur. Volkan artık Gerze’de yeni bir dönemin sembolüdür. Uyanan, değişmek isteyen ve kendi sorumluğunu üstlenen Gerze’nin sembolüdür. Gerze’nin kaderi artık, kendilerine Gerze’nin egemeni sanan ve onlarla işbirliği yapan bir avuç sözde aydının, sözde siyasetçinin, sözde çevrecinin, kendilerinden başka kimseyi beğenmeyen seçkinlerin elinde değildir.

 

Volkan’ın açıklamaları Gerze’de biten bir dönemin işaretidir. “Yenilik istemezük, gelişim istemezük, ölümüne direnirik, varsa da yoksa ağalarımızı isterük” diye bağıran eski düzen korosunun yenilgiye uğradığı, vaktini doldurduğu bu açıklamalarla iyice açığa çıkmıştır. Bakın Volkanın açıklamalarını yorumlayan termik karşıtı bir genç ne diyor: “Gerze de gençlerin değeri bilinmiyor anlaşılmıyor. Belli insanlar hep belli yerlerde. Gençlerin önünü açın artık düşüncelerine önem verin. Yok, kent konseyi, yok şu grubu, yok şu heyet, hangisinde genç var, fuarda orada burada hep aynı insanlar var...

 

Gerze için ne yaptılar? Koca bir hiç.”Ne güzel söylemiş. İşte uyanış budur. Gerze’nin sadece gençleri değil, büyükleri de Volkan’la beraber bir kez daha şunu görmüştür: Değişime direnmek değil onu insana ve çevreye saygılı katılımcı ve demokratik bir biçimde yönetmek ve denetlemek gerekir.

 

Sevgili Gerzeliler GERÇEK bunun için kurulmuştur. Gerçek Gerze sevgisi budur. Biz evet bugün Gerze’nin geleceği için GES’ten yana tavır alıyoruz. Çünkü Volkan gibi gençlerin kendi ayakları üzerinde durması için yatırıma ihtiyaç var. Biz evet, GES’in - sözde değil - gerçek risklerini ve faydalarını sonuna kadar bilerek GES’ten yana tavır alıyoruz. Çünkü Gerze’nin, engellenemez bu büyük yatırımı denetlemesi: yeri geldiğinde yatırımcıdan söz alması, yeri geldiğinde yatırımcının verdiği sözü tutması için yumruğunu masaya vurması gerekiyor.

 

Ama masaya oturmadan masaya yumruk vurulamaz, değişime katılmadan değişim yönetilip, denetlenmez... Gençler gelin Volkanı örnek alın. Bırakın kendilerine Gerze’nin egemeni olduğunu sananların çağdışı ve asılsız söylemlerini. Bırakın onlar kendileri vursun kırsın, siz yapıcı yaratıcı ve cesur olun. Sorumluluk alın, katılımcı olun, değişimi yönetmeye talip olun. Gelin GERÇEK çatısı altında Gerze Gençliği Çevre Konseyini kuralım, Gerze Gençliği İstihdam ve Meslek Edinme Konseyini kuralım. Bunları siz yönetin. Kurulacak Santralin de, daha önce kurulmuş tesislerin de çevreye etkileri üzerinde şahin kesilelim. Kurulacak Santralin nasıl daha çok sayıda Gerzeli genci işe alabileceğini araştıralım, önerelim, önlemini alalım. Gençler, “İstemezük” gibi modası geçmiş şarkıların kimseye faydası yok. Gelin biz “İstiyoruz, istediklerimize kavuşmak için sorumluluk alıyoruz” türküsünü hep birlikte söyleyelim. Kavgacı eziklerin türküsü onların olsun Biz gerçek cesaretin ve yaratıcılığın türküsünü söyleyelim Çağdaş yatırımcının karşısına taşla, sopayla, küfürle,içten içe ezik bir şekilde değil; dostane, ama külyutmaz, konuyu bilen, Gerze’nin çıkarlarını koruyan eşit ve yaman bir muhatap olarak çıkalım.

 

Burada Osman Başkan’a da bir sözüm var.

 

Başkan, “istemezük” devri artık bitti.

 

 

Sevgili Başkan, artık çağdaş bir sosyal demokrat olup tüm tarafları kucaklaman gerektiğini lütfen anla ve termik santral isteyenin de istemeyenin de sana oy verdiğini aklından hiç çıkarma! Belediye hoparlörlerinden tüm Gerze  halkını bile bile rahatsız ettiğini, seçilmiş insan olarak asla unutma! 

 

Başkan, beş on  sene sonra iş güç sahibi Volkan’lar Gerze’yi yönetirken biz seninle inşallah yine eski günlerdeki gibi kahvede okey oynayıp, geçmişi yâd edip, güleceğiz... 

 

Bir sözüm de 8 Ocakta Derneğimizi basan, tabutlarla miting yapan gözü dönmüşlere, Volkanı kullanan sözde ağabeylere, ablalara: Bu yaptıklarınızla siz sadece Volkanlara zarar vermiyorsunuz. Farkında bile değilsiniz ama Gerze’nin gelişimini geciktirmeye çalışarak kendinize, kendi geleceğinize, ailelerinizin gençlerinizin, çocuklarınızın geleceğine de zarar veriyorsunuz. Bunu bir gün siz de anlayacak, yaptıklarınızdan utanacak, çocuklarınızdan özür dileyeceksiniz. Her halükarda bilin ki ne yaparsanız yapın, hangi marjinal militan bindirme kıtaları Gerze’ye yığarsanız yığın Gerze’nin geleceğini, Gerze’nin Volkanlarını artık harcayamayacaksınız.

 

Çünkü “kral çıplak” ve sizler ise gözlerinizi hala kapalı tutmaktasınız...

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut - 7 yıl önce
YETER !!!

Yahu Adam Çıkıp , Bi Örgütün Hatasını Söyledi , Siz de Onun Üstünden Reklam Yaparak Lafları Dolandırıyorsunuz.
Volkan örgüte baş kaldırdı, dogru. Ama volkan ve "Volkan'lar" asla termiği kabul etmeyecektir. bu direniş yegep yada gerçek gibi çevre örgütlerinin illa yardımıyla olcak diye birşey yok.
Ama biz termik istememeye körü körüne bağlı değiliz. bu termiğin çevreye en ufak zararı bile olmayacağını garanti edebiliyorlarsa etsinler , o zaman görceksiniz ki zaten bi direniş kalmayacak.
Sizler Ağabayler olarak oturun yan yana , termik meselesini artık bir sonuca bağlayın. Gerzeliye ispiyoncu, satıcı gibi lakaplar taktırmayın. Sizin De Dediğiniz gibi , gerzedeki herkes , bi yerlere gidip rahatça oyununu oynayabilsin , dargın olmasın...
Avatar
gerzeli - 7 yıl önce
doğru söze ne demeli gerzeli geçte olsa gercekleri görmeye başladı
Avatar
serkan - 7 yıl önce
vya sızlere soruyorum volkanı içerden cıkarana kadar ugrsanlar kım esofmanından harcadıgı paraya kadar vern kım ıcerde yanı kotu gununde olan kım bır an olsun yanlız kalmadı önemli olan içerdeyken bır ınsanın yanında olmaktır yasayan bırı olarak ıcerde yokluk ve zıyaretcı gelmemesi ne demektır ben bilirim sayın ulken bey sız onunuzden yıyın sıze burdan malzeme cıkmaz baskana da sataşmayı bırak o savundun anadolu grubu ıstedını eldederse sizleri bir pacavra gıbı kenara atacak ozaman gıne yanında bu gerzelı baskan olacak ılerce utanacagın seylei yaparken biraz akıllı ol ilerde çünkü insan içine cıkacak halin kalmayabilir..
Avatar
gerzeliii - 7 yıl önce
ülken bey yazınızı kutluyorum gerze de işsiz arkadaşlarında bir bestesi var bunu size ileteyim klibini allah izin verirse çakıroğlunda termik santral başlamasında çekecez kısaca sözleri şöle:gel gel anadolu grubu gel gel biz termiği istiyük bize termikci gerzeli derler biz termiği istiyük gel gel anadolu grubu gerzeye yardım ediver gel gel anadolu grubu gel gel işsiz gençlere iş aş ver söz ve beste gerzeli emekci iş bekleyen gençler klibi çok yakında sunacağız bizi takip etmeye devam edin.......
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 7 yıl önce
Volkan Özcan bir haber sitesinde röportaj verdikten sonra, ortaya öyle bir manzara çıktı ki, deyim yerindeyse bu röportaj tam bir turnusol kağıdı oldu, görebilen gözler için. Bu olgu üzerine yazılanları ve yorumları okuyorum, ismi onlarca defa geçmesine rağmen yazılanlar içinde bir gram dahi Volkan Özcan yok. Bol miktrada tarafların çıkarlarını maksimize etme, bin binebildiğin kadar aman geç kalma gayreti var.

Volkan kardeşim, sana bir sözüm var. Başından itibaren olayların öznesi değil, nesnesi durumunda olduğunu gör artık. İçinde bulunduğun ortam, genç yaşının kaldırabileceği bir psikoloji değil. Senin biyolojik ve psikolojik bütünlüğünü düşünen olduğunu da sanmıyorum. Gördüğüm kadarıyla, üzerinden yürütülen bu hesaplaşmadan en karlı çıkan sen olmayacaksın.

Bu oyunun ikinci perdesinde, seninle ilgii şu haber gelecek;

"Volkan ÖZCAN, X kişinin yanında/ X şirkette işe başladı", "Volkan ÖZCAN'a X kişisi / X şirket sahip çıktı", vb......

Biz bu tiyatroları çok gördük dostum. Senin kuşağın yetişemedi yeşilçam filmlerine...Ha bir de Ali Kalkancılar, Fadime Özkanlar vardı bu ülkede, onlara da yetişemedin sen..Araştır biraz..

Senin adına üzülüyorum, kaygı duyuyorum, onu bil...

GKA

Avatar
bahattin usta - 7 yıl önce
eline diline saglık ulken bey
Avatar
ali - 7 yıl önce
Ben sadece şunu merak ettim . gerze deki yerel bir gazete volkanin yazisi yayinladiktan 2 gün sonra neden kapandı ? acaba özgürlük yanlısı görülen kişiler mi baskı yaptı? kendi iradesi ile yayinlanmasını istedigi yazıya kimler dayanamadı ? bir yerel gazetenin kapanmasina hangi baskilar neden oldu ?* ben bunlari merak ettim. gerci kapansada yapılan haber amacına ulaşmıstı 30 yorum ve binlere yakin okunma ile:))))
Avatar
izzet karaman - 7 yıl önce
burda tek bir suçlu var a da belediye.belediye bilinen şey her kesime hitap ediyor olması hiç bir ideolojiyi savunmaması gerekir.ama bunlar zten neyi doğru yaptılarki.onlaın son cırpınışlrı.yakında tamamen tarih olacaklar inşaallah