banner127

Çed Çıkmazsa Üstüne Bir Bardak Su İçeriz

Özilhan'dan Radikal Gazetesine GES Açıklaması

Çed Çıkmazsa Üstüne Bir Bardak Su İçeriz
12 Ocak 2012 Perşembe 12:41

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan Radikal Gazetesine Gerze Enerji Santrali ve Ekonomi Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu.

Objektif gazetecilik anlayışı ile Röportajı Noktasına Virgülüne Dokunmadan Yayınlıyoruz...

"Gerze'deki termik santral projesine şimdiden 15 milyon dolarlık harcayan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan, "ÇED çıkarsa yatırımı yapacaklarını, çıkmadığı takdirde ise 15 milyon doların üstüne su içeceğini" açıkladı.

Gıdadan otomotive, enerjiden içecek sektörüne kadar aktif büyüklüğü yaklaşık 9 milyar doları bulan Anadolu Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Gerze’de yapmayı planladığı termik santral yüzünden son günlerde sıkıntılı.

Gerzeliler ve çevrecilerin şiddetle karşı çıktığı yatırım için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu bekleyen Özilhan, ÇED raporu çıkarsa 1 milyar euroluk yatırıma başlarım. Bu benim hakkım. Çıkmazsa devletin kestiği parmak acımaz. Bugüne kadar harcadığım 15 milyon doların üzerine bir bardak su içerim diyor.


Özilhan’la grubun yatırımlarını ve 2012’de Türk ekonomisine ilişkin öngörülerini konuştuk:

Gerze’deki enerji yatırımınız tartışma yarattı. Enerji alanında hangi projeleriniz var?

Gürcistan ve Giresun’da iki projemiz sürüyor. 10’;ar bin kilometrelik tüneller açıyoruz. Tartışma yaratan projemiz Gerze’de ise termik santral yapacağız. ÇED aşamasındayız.


Neden termik santralı seçtiniz? Yatağan gibi çok kötü bir örnek var!

Yatağan elbette çok kötü bir örnek. 50-60 sene öncenin, Doğu Blokunun çok eski teknolojisinin uygulandığı ve hakikaten de çevre faciasının yaşandığı bir uygulama. Ancak artık termik santrallarda teknoloji çok gelişti. Çevre dostu bir yapı oldu. Teknoloji olarak bizim yapacağımızla aralarında dağlar kadar fark var. Örneğin İskenderun’da bir termik santral var. Bizim yapacağımız projenin bire birini Eren Holding 6 ay önce yaptı. Gelsinler gösterelim.


Çevre örgütlerine bunu teklif ettiniz mi?

Çevre örgütleri çok sabit fikirle yaklaşıyor.


Yöre insanları da aynı şekilde düşünüyor?

Yöre çok farklı. Gürültü çıkaran 50-60 kişi var. Çok daha fazla sessiz kalan ve santralın yapılmasını isteyen insanlar da var. Çünkü 1 milyar euroluk yatırımın bölgeye çok büyük katkısı olacak. Yatırımın o bölgeyi çok kalkındıracağına inanan bir yöre halkı da var. Onlar sessiz.


Tepkiler Türkiye geneline yayıldı. Vazgeçme ihtimaliniz var mı?

Kesinlikle yok. ÇED raporu ciddi araştırmalardan sonra verilen bir rapor. Denizin suyundan, bitki yapısından, toprağından hava akımına, rüzgâra ve limanın zemin etütlerine kadar hepsini çalıştık. Kömürünü, tozunu ne yapacağız belirledik. Bunların hepsinin çok sıkı denetimleri var. Bunu AB standartları üzerinde bir teknolojiyle yapacağız. Taahhütler verdik. Devlet de bunları inceleyecek ve bize buna göre rapor verecek. Eğer ÇED veriyorsa, bunu yapmak benim hakkım ve hakkımı kullanırım.


Enerji yatırımları dünyanın sorunu. Türkiye için de çok önemli. HES’ler, nükleer, rüzgâr, güneş gibi alternatifler var. Rüzgâr ve güneş yatırımları ihtiyacı karşılamaz mı?

Santral Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 4’ünü üretecek. HES’lerde kar, su yeterli olursa, baraj yüzde 60-70 randımanla çalışıyor. Yağmur ve kar yoksa yüzde 30’a iniyor. Rüzgâra gelince okyanusu rüzgâr direkleriyle donatırsak, ancak Türkiye'nin ihtiyacını karşılar. Ben nükleerin de olması taraftarıyım.

Alternatif teknolojilerle bu karşılanamaz. Türkiye’de tüm enerji projelerine karşı çıkılıyor. Her şeye karşıyız. O zaman keselim elektrikleri, karanlıkta  oturalım!


Tüketimin artması, büyüme önemli ama çevreyi yok edersek anlamı kalır mı?

Çevre benim çok önem verdiğim ve sık sık gündeme getirdiğim bir konu. Bu nedenle yatırımımızda son teknoloji neyse onu gerçekleştirdik. Kirlilik Avrupa standartlarının altında olacak. Dev bir liman yapacağız. İthal kömür kullanacağız. Gerze’ye 250-300 milyon dolar ekstra yatırım yapıyoruz ki, çevre kirliliğinin önüne geçeceğiz. Böyle olmazsa ÇED çıkmaz zaten.

 

Avrupa’da termik santrallar devam ediyor mu?

Nehrin kenarında, şehirde santrallar var. Gidip görebiliriz, etrafında sebzesi meyvesi yetişiyor.


Üzülüyor musunuz? Efes Pilsen-Coca Cola tüketmeyin gibi protestolar gündeme geldi. Sizi etkiliyor mu?

Evet. Üzülüyorum. Yıpratmaya çalışıyorlar. Bizi bu yolla baskı altına alamazlar.

 

ÇED raporu çıkmazsa ne kaybedersiniz?

Kanunun kestiği parmak acımaz. Masraf yapıyoruz. En az 15-20 milyon dolarlık yatırım yapmışızdır. Bir bardak su içerim gider. Ama devlet müsaade ederse 1 milyar euro yatırım yapacağız.

 

EKONOMİ :

Türkiye ekonomisi açısından 2011 nasıl geçti?

Türkiye iyi yönetildi 2011’de. Avrupa ve Amerika’nın 2008’den beri boğuştuğu kriz, geçmişte yaptığı reformlarla güçlü yapısı ve istikrarı sayesinde  Türkiye’de etkili olmadı. Güçlü bir liderinin olması, karar alması ve uygulaması herkesin o kararların arkasında durmasıyla iyi yönetildi.


2012 nasıl geçer?  Türkiye’nin yapısal bir hastalığı var. Büyüme yüzdelere çıktığında cari açık

sıkıntı başlıyor. Tasarruflar, iç sermaye yetersiz. Dolayısıyla büyüme hamlesini dışarıdan fonlayarak yapıyor. Gayet doğal. Ama bu da cari açığı yükseltti.

Bugüne kadar yönetildi. Ama yine 2011’in ortalarında bu resim daha bariz bir biçimde ortaya çıkınca ekonomi yönetimi bir takım tedbirler aldı. Ben bu tedbirlerin doğru olduğuna inanıyorum.

 

2012 büyümesi ne olur?

Avrupa’nın durgunlukta olduğu bir dönemi yüzde 4 gibi bir büyümeyle geçirmesinin başarı olduğuna inanıyorum. Türkiye’nin bir ivmesi var ve bunun devam edeceğine inanıyorum. Şu an 2.5 civarında ama 4’ün altına düşeceğini sanmıyorum.

 

Cari açığın gerçek anlamda çözümü için ne yapılmalı?

Türkiye cari açığı yeni yatırımlarla kontrol altına alabilir. Yeni yatırımlar için teşvik verilebilir, bunun önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyorum.

Ancak teşviklerde sektörlerin iyi belirlenmesi lazım. Sektörde en çok döviz, ithalat nereye yapılıyorsa o sektörlere teşvik verilmeli.

Kaynak: Radikal


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ugur - 7 yıl önce
Adam dürüst. Yazı bana güven verdi.
Avatar
şafak - 7 yıl önce
Demek 50 60 kişi karşı çıkıyormuş.Sen Gerzeye bir gel hele bak o zaman ne oluyor?Kilometrelerce öteden deri koltuğunda otururken bizler nöbetteydik ve hala nöbetteyiz.Burası bizim memleketimiz bizim köyümüz.Burdan başka yaşayacağımız ve gideceğimiz yer YOK.Bu ve bunun gibi adamların heryerde gideceği ve sömüreceği yer var.Özilhan İTHAL kömürle çalışacak termik santral yanlıları ile memleketini koruyan duyarlı insanları karıştırmış olmalı.Karadeniz halkı bu zamana kadar kanserle acı çekmiş ve halada çekmektedir.Üzerine bu İTHAL kömürlü termik santrali bu zamana kadar bozulmamış olan yerlere yapmak KATLİAMDIR.Devlet eğer OLMAYAN bu çed raporunu verirse şayet buradaki insanları karadenizlileri ve bu batırıma karşı çıkan 70.000 imza iradesini yok saymış olacaktır.
Avatar
mehmet - 7 yıl önce
Kanunun değil HAlKIN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ DİYECEKSİN.
Avatar
cihan - 7 yıl önce
Bizler gerzeli gencler olarak bu yatırımın yöreye ve biz genclere fayda sağlayacağına eminiz. Grup düzgün ve santrali düzgün yapacaktır istihdam ve yenilik sağlayacaktır bıktık hep aynı söylemlerden hava kahrolacak trak bitecek vs. İstanbulun izmirin etrafı termik santral dolu şimdi bu sehirler bitikmi. Referandum yapılsa yüzde seksen yapılsın çıkacaktır ve bizler bu yatırımın yapılmasını istiyoruz. Emeklilerin ve tuzu kuru Abi'lerimizin yönlendirmesi ve panikle bağırıp çağırması bizleri uyandırdı artık. Bu yatırım yapılmalıdır ve yapılacaktır.adamlar kriz zamanı iki milyar dolaryatirimdan bahsediyor. Bence herkes bir defa daha düşünsün. Yöreye bu talih kusudur, biri.erinin saldırgan tavırları bize artık inandırıcı gelmiyor. Sevgiler
Avatar
uğur - 7 yıl önce
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!Ama iş işten geçmiş olacak doğa bunun hesabını verecektir.Üretim azalacak tüketim artacaktır.