banner127

Başarı İçin Bir Araya Gelindi

Başarının Önündeki Sorunlar ve Çözüm Önerileri Belirlendi

Başarı İçin Bir Araya Gelindi
29 Haziran 2011 Çarşamba 07:52

Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ilk defa düzenlemiş olduğu 2010-2011 eğitim öğretimde yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Programın moderatörlüğünü Milli Eğitim Şube Müdürü Necip Vardal’ın yapmış olduğu sunumda, İlçe Milli Eğitime bağlı ilköğretim okullarının temsilcileri 2010-2011 eğitim öğretim yılının değerlendirilmesinde, karşılaşılan sorun ve çözüm önerileri anlattı.


Karlı Tobb İlköğretim Okulu Adına Emel Çağlar

Karlı Tobb İlköğretim Okulu Adına İsa Küçük

Sunumda ortaya çıkan sorunlar: Ders Araç Gereç Eksikliği, kütüphane için güncel ve çeşitli kitap, dergi noksanlığı, taşımalı sistemden dolayı kursların ders bitiminde yapılmasının verimliliği düşürdüğü, maddi yoksunluktan dolayı SBS’ye hazırlayıcı farklı kaynakların eksikliği, velilerin okula yeterince zaman ayıramamaları, müfredatın yoğun olduğu ve kaynak kitaplara ihtiyaç duyulduğu, bayram etkinliklerinin ve hazırlığının uzun süreli olması sonucunda öğrencilerde motivasyon düşüklüğü olduğu, öğrencilerin özgüven verilerek yetiştirilmesi gerektiği, sorunlu öğrencilerin için mutlaka rehberlik yardımı alınması gerektiği, okul kitaplıklarının öğrenci seviyesine uygun oluşturulması, öğretmenlerin sorunlarını sınıfa yansıtmaması veya öğretmenin sinirini çocuklardan çıkartmaması gerektiği, yöneticilerin, öğretmenlerin, velilerin herkesin eleştiriye açık olması,  Özel Eğitim Sınıfı gereksinimi, Sosyal ve Kültürel Faaliyetler için çok amaçlı salon, kütüphane, fen laboratuarı bulunmadığı,  sınıflara kitaplık konulması, sınıflarda derslik sistemine geçilmesi, Rehberlik derslerinin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması, öğrencilerin hedefinin bulunmadığı, uzun konuların 2-3 saatlik derslere sığdırılmaya çalışıldığı, okul aile birliklerinin sadece para toplayan bir yapıya dönüştürüldüğü,

 

Yenikent İlköğretim Adına Ayhan Özcan

Yenikent İlk Öğretim Okulu Adına Sedat Önal

Özellikle Haşim Zehra ve Tarı İlköğretim Okulu Okul binalarının yetersiz olduğunu ek binaya ihtiyaç duyulduğunu, öğrencilerin okula geliş gidişleri esnasında kullandıkları yolun düzgün olmadığı özellikle yağışlı havalarda okulun çamur olduğu vurgulandı

 

Belören İlk Öğretim Adına Engin Pala

Belören İlk Öğretim Adına Seda Civaz

Yenikent İlköğretimde 2-3 ve 4-5. sınıflar birleştirilmiştir. bir sınıfa ayrılan derslik iki sınıfa hitap ettiği için başarı olumsuz yönde etkilenmiştir. Özellikle taşımalı sistem eğitim olumsuz etkilemektedir.

Atatürk İlk Öğretim Adına Rabia Aydıngöz

 

Atatürk İlk Öğretim Okulu Adına İbrahim Akyel

Bundan önce okullarda sene sonunda veya başında bu tip toplantılar yapıldı. Ama bütün öğretmenler ve yöneticilerin bir araya gelmesi sorunların masaya yatırılması sevindiricidir.

Haşim ve Zehra Tarı İlk Öğretim Okulu Bekir Usta

Haşim ve Zehra Tarı İlk Öğretim Okulu Adına Sibel Sevgi Aydemir

Gazi Mustafa Kemal İlk Öğretim Okulu Adına Sedat Işıdı

Gazi Mustafa Kemal İlk Öğretim Okulu Adına Zeynep Aydın

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Gümüş

Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Gümüş ise

öyle bir insan oluşturmalıyız ki önce kendisini sevmeyi sonra vatanını sevmeli. bizim asıl amacımız şu kadar çocuk şuraya gitmiş bu kadar buraya olmamalı bizim asıl hedefimiz SBS veya ÖSS’de belirli bir seviyeyi yakalamaktır.

Bizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 16,  öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ise 19’dur.

burada konuşulan, sorun, dile getirilen her şey Türkiye’de eğitim sisteminde olan noksanlıklardır. Başarıdaki noksanlığı hep karşıda aradık. bence iğneyi kendimize batırmalıyız diyerek özeleştiri yapılmasını istedi

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necip Vardal (Moderatör)

Necip Vardal ise değerlendirmesinde; 6 köy okulunun ortak, 3 köy okulununda farklı sorunları var. şehirde başarıyı düşüren İnternetkafeler, TV’ler, bilgisayarlar olurken köylerde ise tarla veya köy işlerine yönlendirildiğini vurgulayarak bu gibi durumların çocukların motivasyonunu, başarısını etkilediğini kaydetti.

 

Gerze Milli Eğitim Müdürü Ahmet Genç

Toplantının son konuşmasını, değerlendirmesini İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Genç yaptı.  

İlçe Milli Eğitim Müdürü konuşmasında : “Gerze’de her şeyin fazlasıyla var olduğunu söyleyerek, burada öğretmene, öğrencilere saygılı yönetici bir kadro var.Eğitime öğretime açık yöneticiler bulunmakta diyen Genç, düzenlenen formun Gerze’nin başarısını artırma yönünde bir gösterge, ilk adım olarak gördüğünü, bu formun hazırlanmasında emeği gecen herkese teşekkür ederek, önemli olanın Gerze’ye katkı sağlamak, geride hoş seda bırakabilmek olduğunu söyledi.

Karlı Tobb İlk Öğretim Zeki Akgün

Karlı Tobb İlköğretim Okulu Öğretmeni Zeki Akgün söz alarak eğitimin öğretimden önce geldiğini vurgulayarak,  hep öğrenciler eleştiriliyor ve başarısız gösterilmeye çalışılıyor. Aslında usta iyi değil öğretmenler yeterli  değil. Çünkü eğitim terbiyedir edeptir. eline beline diline sahip olmaktır. asıl sorunlu olan bizleriz. Daha önce beş yıl yurt dışında öğretmenlik yaptım. Orada kitapların bizdeki gibi her yıl değiştiğini görmedim. Bizde de sistem bu şekilde olması gerek”dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HASAN - 8 yıl önce
Eğitimcinin görevi öğrenciyi eleştirmek değildir.Öğrenciyi eleştiriyorsak, eğiitmci olmanın ne anlamı var. Aslında öğrenci yetiştirmenin şifrelerine Zeki AKGÜN kısmen değinmiş.Bu konuya daha geniş bakıştan değinmiş olsaydı, Zeki Hoca..
Ya yine çok konuşuyor olacaktı veya irticacı olarak suçlanacaktı. Yaftalamak hastalığı bir hayli fazla olduğu için için teşhis ve tedavi netleşemiyor.
Sistemde esas unsur olan öğretmenin yetişmesinde son derece büyük sorunlar vardır.Bunlardan sadece biri: İlköğretim den itibaren öğretmen akademik olarak bilgi deposu haline getirilmekte ve üniversiteyi bitirene kadar devam etmektedir. Öğrencinin geleceğini, üniversitesini sınıf öğretmeni belirliyor.Kabul edin veya etmeyin. 1.2.3.4.5.sınıflarda serbest etkinlikler var mı? var. Serbest etkinlik maalesef resim yapma, vb.ile geçiştirilmektedir. Hakkını verenlere sözümüz yok. İlköğretim de çocuk oynarken öğrenir. Görerek, duyarak, yaparak kısacası tüm duyu organlarını kullanarak öğrenecektir. MEB. bu modda öğretmen mi yetiştirmiş... Üzgünüm yerim dar... Sorunun çözümünde merkezde öğretmen var. MEB.te bakanların bu zaman kadar kaç tanesi alaylı....
Avatar
Eğitimci - 8 yıl önce
Öncelikle bu toplantının ilçe milli eğitim müdürlüğü değil sendikalar tarafından düzenlenmesi gerekir. Bu toplantıda konuşulanlara bakınca "bizim oğlan bina okur döner döner yine okur" diyesim geliyor. Yuvarlak cümleler, günü kurtaran sözler, onu bunu suçlamalar. Suç herkestedir.
1. Suçlu ilçe milli eğitim: Okullar üzerindeki despot yönetim anlayışından vazgeçmelidir.( Okul müdürleri ilçeyi düşünmekten okulunu düşünememektedir,Çok basit bir dilekçe ilçe milli eğitimden 5,6 defa dönmektedir )
2. Suçlu Okul Müdürleri: Okul Müdürleri etkinliklere en az 2 yıl ara verip okulun akademik başarısı için çalışmalıdır. Okul öğretmenlerini motive etmeli ve ilçe Şube müdürü tarafından gelecek baskılara karşı öğretmenlerini korumalıdır.
3. Suçlu Öğretmenler: Etkinliklerden uzaklaşıp öğrenci-öğretmen- veli üçgenini kurmalı, öğrencileri seviyelerine göre gruplandırıp onlarla (hepsiyle) birebir ilgilenmelidir.
4.Suçlu Veliler: Öğretmenle her zaman işbirliği halinde olmalıdır. 2 kuruş aidat yardımı yapmamak için attığı onca taklayı öğrencisinin başarısı için atmalıdır. Öğretim Ücretsiz olmalı deyip dersanelere para aktarırken kendisiyle çelişmelidir. Öğrencisine gerekli kitapları almalı ve öğrencisin okulda başarısı için maddi ve manevi çalışmalıdır.
5. Suçlu öğrenciler: Ders çalışanların başardığını görmeli, Halk eğitim merkezi tarafından açılan ücretsiz kurslara devam etmeli, sınıfta lakayit olmamalı, ders huzurunu bozan arkadaşlarını uyarmalı,ders ve test kitaplarından ödevlerini günü gününe yapmalıdır.