banner122

Karbon Monoksit Zehirlenmesine Dikkat!

Kış aylarının gelmesiyle yaşanan karbonmonoksit zehirlenmesine karşı Sinop İl Sağlık Müdürlüğü yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, vatandaşların alması gereken önlemleri bir kere daha hatırlattı.

Karbon Monoksit Zehirlenmesine Dikkat!
25 Ekim 2019 Cuma 12:02

Kış aylarında özellikle “soba zehirlenmesi” olarak bilinen, karbonmonoksit zehirlenmesini önlemek amacıyla Sinop İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen hemen her yıl kış aylarında tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Renksiz, tatsız, kokusuz yanıcı ve zehirli bir madde olan karbon monoksit gazı solunum ile vücuda girerek ve doğrudan kana geçmesiyle oksijen alımını engelleyerek zehirlenme ve ölümü sebep olur. Özellikle lodoslu havalarda sobadan sızan karbon monoksit gazıyla birçok kişinin hayatını kaybetmesi dolayısıyla daha fazla bilinçlendirilmeler yapılarak, alınacak önlemler sıralanıyor.

ÖNEM SIRASINA GÖRE KARBONMONOKSİT KAYNAKLARI

Sobalardan sızan gazlar, bacasız ısıtıcılar (Gazlı Japon sobaları, LPG tüplü ısıtıcılar), Doğalgaz / LPG’li şofben ve kombilerden sızmalar, Otomobil egzoz gazları, Sigara dumanı, Jeneratörler.

SOBA VE BACALARLA İLGİLİ UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmeli, kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı, aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli, sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı, iyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmeli, soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalı, bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmeli, dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1mt. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalı, binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.

ŞOFBEN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmeli, şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (bina aydınlığına v.b. bağlı) şofben asla çalıştırılmamalı, şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalı, şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı, bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli, konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalı, şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde: Öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı açıksa hemen kapatılmalı, kibrit - çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır. Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır. Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir. Bina yanlarında veya çatı saçak altlarında yürümemeye veya durmamaya özen gösterilmelidir. Kopan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşmayınız ve bu gibi durumları 186 no'lu telefondan Elektrik Arıza Servisi'ne bildirilmelidir. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 no'lu telefondan İtfaiye Servisi'ni aranmalıdır. Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no'lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır. Doğalgaz Şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no'lu telefondan Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır.”
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 8 ay önce
Anladım “Haber Sahibi” evladım. Bana “karşı” olan öfkene “karşı” gelemediğinden buna “karşı” inatçılığın ile “karşı” cevap veriyorsun. Olsun, düzelir! Bu arada bilgin olsun ”Kış aylarının gelmesiyle yaşanan karbonmonoksit zehirlenmesine karşı Sinop İl Sağlık Müdürlüğü bir olumsuzlukla karşılaşılmaması için vatandaşların alması gereken önlemleri bir kere daha hatırlattı.” gka
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 7 ay önce
Haber Sahibi evladım. Bir gün pes edeceğini biliyordum. Çok çabuk ve kolay oldu bu iş. Herkesin cesaretinin bir sınırı var? Seninkinin de bu kadarmış. Eski jenerasyonun bir kötü tarafı, bu yeni jenerasyonun cesaretini törpülemesi. gka