banner127

Örnek Oldular...

Gerze Devlet Hastanesi Örnek Olmaya Devam Ediyor

Örnek Oldular...
16 Ağustos 2012 Perşembe 00:39

Gerze Devlet Hastanesinde yaşanan bir şikayet olayı ile ilgili oluşturulan komisyon dün Başhekim Dr. Şevket Terkan ve Hastane Müdürü Selim Özen, Belediye Encümeni Gülnur Özden, Gerze Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen Hasan Çörek ve Sendika Temsilcisi Osman Aşıcı gözetiminde toplandı.

Yapılan şikayetin okunmasından sonra şikayet sahibinin komisyona gelmemesi sonrasında komisyon şikayeti kendi arasında değerlendirerek sonuca bağladı.

Gerzeninsesi Gazetesi olarak oluşturulan komisyonla ilgili Başhekim Dr. Şevket Terkan’a konuyla ilgili sorular yönelttik.

Başhekim Terkan, hizmet alan herkişinin böyle bir hakkı olduğunu belirterek konuya hukuki açıklık getirdi.

Terkan’ın Açıklaması : Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarını kapsayan Hasta hakları uygulama yönergesinin amacı: yönerge kapsamındaki sağlık kurum ve kuruluşlarında Hasta Hakları Uygulamalarının insan haysiyetine yakışır şekilde herkesin "Hasta Haklarından" faydalanabilmesinde, hak ihlallerinden korunabilmesinde ve gerektiğinde hukuki korunma yollarını fiilen kullanabilmesinde hasta hakları uygulamalarının  planlanması, değerlendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesi ile ilgili esas ve usulleri belirleyerek sağlık hizmetlerinin eşit,  kaliteli ve etkin olarak sunumunu sağlamaktır.

Vatandaşlarımız ,bu yönerge uyarınca sağlık kurum ve kuruluşlarından hizmet alımı esnasında yaşadıkları aksaklıkları, hasta hakları birimine bildirmelerini takiben süreç başlatılır. Aksaklığa sebep olduğu öne sürülen çalışanın yazılı savunması alınır. "Hasta Hakları Komisyonu" toplanır.

Bu komisyon İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulur ve aşağıda sıralanmış üyelerden oluşur.

a)      Başkan; Sağlık Grup Başkanı veya  görevlendireceği  bir hekim,

b)      Sağlık Grup Başkanlığı'nda görevli  hasta hakları birim sorumlusu,

c)      Hasta hakları konusunda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcisi bir kişi (Tüzüklerinde Hasta ve hasta yakınlarına hizmet amacını ifade eden maddeler bulunan dernek yada vakıflar.) Sivil toplum örgütleri doğrudan Sağlık Grup Başkanlığı'na başvuruda bulunarak ilgili kurum ve kuruluşlarda Sağlık Grup Başkanı tarafından Kaymakamlık onayı ile görevlendirilme yapılacaktır.

d)      Hakkında başvuru yapılan personelin birim sorumlusu,

e)      Varsa hastanın avukatı (Hastayı temsil ettiğine dair vekaletin bulunması gerekir. Ayrıca hasta veya yakını isterlerse kurula girerek kurul üyelerini konu hakkında bilgilendirebilirler. Ama oylamaya katılamazlar ve oylama sırasında kurulda bulunamazlar.)

f)        4688 Sayılı Kamu Sendikaları Kanununa göre il /ilçede yetki almış sendikanın temsilcisi,

g)      Kendisi ve yakınlarının Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurumlarla ticari ilişkisi olmayan,65 yaşını geçmemiş, kurula sürekli olarak katılmasını engelleyecek kronik bir rahatsızlığı olmayan Kaymakamlığın belirleyeceği bir vatandaş,

h)      Belediye Encümenin seçilmiş üyelerinden Kaymakamca belirlenecek bir üye.

Komisyonda başvuru incelenir, taraflar dinlenir ve hasta hakkı ihlali olup olmadığı karara bağlanır. Karar idareye bildirilir ve idare karara göre işlem tesis eder.”dedi.

 

İlgili Galeriler
banner117
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hayret - 7 yıl önce
haberde "şikayet sahibinin komisyona gelmemesi sonrasında" diye bir ifade var. şikayet sahibinin komisyona çağırılmadığını biliyorum. sanki kendin çal kendin oyna gibi olmuş.