Ayparlak '''Partiler Santrale Karşı Değil''

İktidar Da Muhalefet De Ab Standartlarındaki Termik Santrallerden Yana!

Ayparlak '''Partiler Santrale Karşı Değil''
24 Mayıs 2011 Salı 16:46

Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği (Gerçek) Yapmış Olduğu Toplantının Ardından Gazetemize Bir Basın Bildirgesi Yollayarak 12 Haziran Seçimleri Öncesi Siyasi Partilerin Tüzüklerini İncelediklerini İfade Ederek Partilerin Termik Santrallere Bakışlarını İncelediklerini Vurgulayarak. Gördük ki Üç Büyük Parti Santrallere Karşı Değil Açıklamasında Bulundu.


Gerçek Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetiminin Yapmış Olduğu Açıklama:

"Bir önceki yazımızda Gerze’de, Ulusal ve uluslararası çevre normlarına, Avrupa Birliği standartlarına uygun bir termik santralin kurulmasına tüm varlıklarıyla karşı çıkan Gerzeli dostların “bilgi kirliliğinin”, yani yarı aydınların ürettiği yalan yanlış, yarım yamalak bilgilerin, hatta kasıtlı yalanların kurbanı olduğunu ve maalesef Gerze’nin geleceğini de tehlikeye attıklarını belirtmiştik. “Gerçek” olarak tek amacımız Gerze’nin çevreye saygılı ve insana yakışır bir şekilde kalkınması olduğu için, Gerze’de işi aşı ve güler yüzü arttırmak istediğimiz için Gerze Enerji Santrali  (GES) Projesini desteklediğimizi yazmıştık. Seçim dönemi sayesinde bu konuda yalnız olmadığımızı, yanlış düşünmediğimizi, daha da önemlisi GES’in sadece Gerze değil aynı zamanda bir memleket meselesi olduğunu bir kez daha gördük. Üç büyük ve iddialı siyasi partimizin seçim bildirgelerini ayrıntılı biçimde inceledik. Hiç biri çevre sağlık ve AB normlarına uygun bir termik santrale karşı değil. Karşı olmak şöyle dursun açık ya da dolaylı biçimde buna ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Gerzeli GES karşıtı CHP’li dostlar bakalım buna ne diyecekler? CHP iktidara gelirse açılış töreninde en ön sırada mı olacaklar? Yoksa tutarlı davranıp şimdiden partilerinden istifa mı edecekler? Gelin, sağduyu yoksunu bu arkadaşları bir kenara bırakıp, üç büyük partinin seçim bildirgelerinde yer alan enerji ve termik santral konusundaki ortak ve sağduyulu görüşleri birlikte inceleyelim.

ÜÇ BÜYÜK SİYASİ PARTİNİN ENERJİ POLİTİKALARINDAKİ ORTAK NOKTALAR: 

1)     Üçü de yüksek oranlı ekonomik büyümeden yana: Bütün partiler Türkiye’nin yüksek oranlı bir ekonomik büyümeye sahip olması gerektiğini söylüyor. Örneğin CHP yılda % 7 ekonomik büyüme öngörüyor. Hepsi Türkiye’de iş aş ve kalkınma için bunun gerekli olduğunu biliyor. Ama vurgulama oranı değişse bile hepsi bu kalkınmanın insan sağlığına ve çevreye zarar vermemesi gerektiğinin altını çiziyor. .   

2)     Üçü de kesintisiz ve büyük miktarlarda enerji arzını garantilemek gerektiğine inanıyor: Bütün partiler yüksek büyüme için yüksek miktarda ve kesintisiz enerji temin etmek gerektiğini;  bunun için özel sektör ve devlet işbirliğiyle enerji yatırımlara hız vermek gerektiğini belirtiyor.

3)     Üçü de sadece yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’nin bugünkü ihtiyacını karşılayamacağını öngörüyor: İstisnasız bütün partiler güneş ve rüzgâr gibi çevreci ve yenilenebilir enerji kaynaklarının oranını arttıracak yatırımlar vaat etse de hiç biri tek başına bunun yeterli olacağını savunmuyor. Aksine kaynakların çeşitlendirilmesi ve yerlileştirilmesi gerektiğini vurguluyor.

4)      Hiçbiri nükleer santrallere karşı değil: AKP “8 adet nükleer santral” yapılmasını vaat ediyor.  MHP  “nükleer enerji üretim teknolojisine sahip olmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır” deyip, “enerji arz güvenliğinin sağlanması için nükleer santraller kurulacağını” belirtiyor. CHP ise,  Akkuyu nükleer santrali için referandum sözü verse bile genel olarak nükleer enerjiye karşı olmadığını şu sözlerle açıkça ortaya koyuyor: ”Nükleer teknolojide en yüksek güvenlik kıstaslarını gözeterek, yeni kuşak reaktörlere odaklanan, teknoloji transferini içeren çalışmaları gerçekleştireceğiz.”

5)     Hiçbiri ab çevre normlarına uygun termik santrallere karşı değil: MHP konuya hiç değinmiyor. AKP yeni termik santraller yapılacağını açıkça savunuyor. CHP ise sağlığı tehdit eden eski termik santralleri nasıl iyileştireceğini bakın nasıl anlatıyor:  “Yarattığı hava kirliliği ile vatandaşlarımızın sağlığını da ciddi şekilde tehdit eden termik santrallerdeki yakma teknolojilerinin AB standartlarına yükseltilmesini zorunlu kılacağız. Az karbon yüksek verim içeren teknolojilerin uygulanmasını sağlayacağız. “  Bildirgeden açıkça anlaşılıyor ki CHP Genel Merkezi “AB standartlarında az karbon yüksek verim içeren teknolojilere” sahip termik santrallerin halk sağlığı üzerindeki tehdidi ortadan kaldıracağına inanıyor ve bu nitelikteki santrallere karşı değil. Yani GES gibi AB standartlarının bile üzerinde olması planlanan bir projeye tıpkı AKP ve MHP gibi CHP de karşı değil.  

 GERZENİN ve TÜRKİYENİN GELİŞMESİNDEN YANA OLANLAR AB STANDARTLARINDA BİR TERMİK SANTRALE KARŞI ÇIKMAMALI           

Zaten % 7 büyümeyi savunan ve bu büyümenin çevreye ve insana rağmen değil onları     gözeterek yapılması gerektiğini söyleyen bir parti neden GES’ karşı çıksın ki? 

Üstelik CHP “enerjinin yeterli, kesintisiz, güvenli, temiz, zamanında ve ödenebilir olarak temin edilmesi suretiyle arz güvenliğimizi sağlayacağız.” diyen bir parti. Büyümek isteyen ve buna ihtiyacı olan bir Türkiye’ye kesintisiz ve yeterli miktarda enerji sağlamak için günümüz teknolojisi içinde termik ve nükleere de maalesef ihtiyacımız var. Hesap ortada: Bir yıl 365 gün, yani 8760 saat. Bir nükleer santral senede en az 7900 saat,  termik santral ise 7600 saat enerji üretebiliyor. Hidroelektrikte bu 4600 saate, rüzgâr santrallerinde 3000’e, güneş enerjisi söz konusu olduğunda ise 2200 saate düşüyor. Yani nükleer ve termik olmadan yeterli, kesintisiz ve sabit bir enerjiye sahip olmak bugünün teknolojisi içinde henüz mümkün değil. Sadece yenilenebilir enerjiyle devam etmenin bedeli, aksayan üretim, elektrik kesintileri, yeterince büyümeyen ekonomi, işsizlik ve fakirlik.
Yapılması gereken şey çağdaş teknolojiden alabildiğine yararlanarak, çevreye ve insana zarar verme riski kabul edilebilir sınıra indirgenmiş santraller yaparak işsizlik, istihdam ve kalkınma sorunlarıyla baş etmek. İnsana ve çevreye ülkemizdekine göre çok daha büyük değer verilen Avrupa’da, neredeyse şehirlerin içinde yer alan yüksek standartlı termik santraller bunun en iyi örneği.

CHP dâhil siyasi partilerimiz de seçim bildirgelerinde durumu açıkça ortaya koymuşlar. Büyümek için, bir an önce dünyanın ilk 10 gelişmiş ülkesi içerisine girmek için, çevreyi ve insanı korumayı sağlayan teknolojilerle donatılmış enerji yatırımlarına; kalkınma kadar insana da değer veren kurumlara,  yatırımcılara ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Üç büyük siyasi partimizin de bu gerçeği kabul etme sağduyusunu gösteriyor olması ise Türkiye için büyük bir şans. 

Bu şansı kullanmak, GES projesinin, AB standartlarında çevreye duyarlı, insan sağlığına zararı olmayan en son teknolojiye sahip bir termik santralin Gerze’de hayata geçirilmesini sağlamak, hem İlçemiz hem de Türkiye için hayati bir öneme sahip. Bu ve bunun gibi yatırımların önünü açarak Gerze’yi ve Sinop’u, göç vermeyen, esnafının yüzü gülen, gençleri iş ve aş sahibi olan, büyüyen Türkiye’den payını alan, enerji yıldızı bir belde haline getirmek bizim elimizde. 

Böylelikle rahmetli duayen başkanımız RECAİ KURUOĞLU’nun da ölmeden önceki son isteğini gerçekleştirmiş olacağız. Toprağı bol ruhu şad olsun. Onun “Önce Gerze,  önce Türkiye” diyen sağduyulu vizyonu Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği (GERÇEK) Yönetimine ışık tutmaya devam ediyor. İşte bu yüzden, inancı, hayat biçimi siyasi partisi fark etmeksizin çok sayıda Gerzeli, bu seçim döneminde bile GERÇEK çatısı altında, gerçeklerle buluşmaya devam ediyor. Her geçen gün üye sayımız artıyor."

ÜLKEN AYPARLAK 

Gerze kalkınma ve Çevre Koruma Derneği

(GERÇEK) Yönetim Kurulu Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet - 8 yıl önce
Palavralar O yüzden mecliste termik santral ve nükleer santrale karşı önergeler veriliyor dimi daha geçen gün kılıçdaroğlu termik santrale karşı olduğunu belirtmişti.Halkın böyle haberlere karnı tok.
Avatar
gerze - 8 yıl önce
hiç bir iş yapmadan asgari ücret vererekmi yönetim kurulu üyesi ve üye yapılıyo. getirmemiz gereken evraklar neyse bende üye olucam. :)))
Avatar
uçan şahin - 8 yıl önce
Biz kendisini yakından tanıdığımız kadarı ile Recai Kuruoğlu nun termik santral isteği asla olmadı adını lekeleyemezsiniz.Yanlış bilgi vermeyin insanlara.Herkes onu iyi tanır
Avatar
NAKA - 8 yıl önce
Recai Kuruoğlu ne zamandan beri senin Onursal Başkanın oldu Rahmeettlii yaaa....Evet Recai Başkan Termik santral kurulmasından yana idi ogün konunun içersindeydim.Bi Gerçek daha binlerce sessiz insan termiğin kurulmasından yana ama yerel iktidar sahipleri ve malum güçlü kişiler Karşıt olduğu için sessiz kalıyorlar.ne yazıkki biz cesaretsiz bi toplumuz.Kaldırım çevre ve Sanat kültür adı altında yapılanlar çalışmalar Gerzeyi kalkındırmaz marka falanda yapmaz.
Avatar
sesa - 8 yıl önce
Bildiride "yarı aydın"lıktan ve onların sözde yanlış düşüncelerinden bahsetmişler...Çok merak ediyorum bu incelemeyi yapanlar çok mu aydın,bu konu hakkında çok mu bilgiye sahipler? Ayrıca (GERÇEK)ten Gerze'yi mi yoksa ceplerini mi düşünüyorlar bir sormak lazım?