banner122

Gerçek'ten Açıklama

Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneğinden Açıklama

Gerçek'ten Açıklama
15 Nisan 2011 Cuma 08:42

Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği (Gerçek)’in Basına yollamış olduğu “GERZENİN UMUTLARI VE GERÇEKLER KONUSUNDA DÜRÜSTLÜĞE  DAVET “ isimli yazısını objektif gazetecilik adına noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz:

Ülken Ayparlak ve Yönetim Kurulu Gönderdikleri yazıda: “Başkanı olduğum GERÇEK ( Gerze Kalkınma ve Çevre Koruma Derneği) bugünlerde Gerze’de çok konuşuluyor. Üye sayısı her geçen gün artıyor.  Sevenleri çok ama az sayıda da olsa Gerçek’in büyümesinden rahatsız olanlar da var. Bunlar Termik Santral konusunda bizi günah keçisi olarak gösterenler. Neden bu yatırıma sıcak baktığımızı anlayamıyor, tepki duyuyorlar. Biz ise onların kulaktan duyma yalan yanlış nedenlerle Termik Santrale karşı çıkmalarını anlamakta zorlanıyoruz.   Bu durum Gerze’de yanlış anlamalara hatta zaman zaman gerilimlere sebep oluyor.

O yüzden Gerze’nin ve Termik Santral’in gerçeklerini bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. 

Gerze 70’li yıllardan 2000’lerin başına kadar iyi, hatta çok iyi durumdaydı. Gerze’de Tekel vardı, Şişe Cam vardı. İlçe’nin lokomotifi olan bu ekonomik kuruluşlar kapandığından bu yana Gerze devamlı kan kaybediyor. Diplomalı, diplomasız işsizlerin sayısı her geçen gün artıyor. Esnaf yıllardır kan ağlıyor. Birçoğu kepenklerini kapattı. Geriye kalanların önemli bir kısmı ise zar zor ayakta duruyor. Köyler boşaldı.  Lise, üniversite mezunu oranımız Türkiye ortalamasının üzerinde olmasına rağmen, Güneydoğudan sonra Türkiye’nin en çok göç veren yöresi olduk.

Son birkaç yıldır,  “Gerze ekonomisi nasıl yeniden canlanır? Esnafımızın durumu nasıl düzelir? İş nasıl yaratılır?”konularında Gerze’nin ileri gelenleriyle birlikte düşünüp taşınıyoruz. Çare belli aslında : YATIRIM, YATIRIM, YATIRIM… Gerze’nin kurtuluşu yeni yatırımlardan geçiyor. Ama insana ve çevreye saygılı, doğru düzgün yatırım.

İşte önümüze gelen Termik Santral yatırımını da bu açıdan enine boyuna tartıştık, detaylarını araştırdık, konuya her açıdan vakıf tarafsız bilim adamlarına sorduk. 2 Milyar Dolarlık bu büyük projede,  en ileri teknolojinin kullanılacağını, azot ve kükürdün % 98’ini tutan filtre sistemiyle insan sağlığı ve çevre açısından Avrupa normlarının üstünde bir güvenlik sağlanacağını öğrendik.  

O yüzden de Gerze’de kimi insanların yarattığı bilgi kirliliğine;  “Termik Santral yapılırsa asit yağmurları yağacağ , kömürün ve külün Gerze’yi yaşanmaz hale getireceği,  denizin ısınacağı, balıkçılığın biteceği gibi safsata ve ağır yalanlara başından beri itibar etmedik.

Çünkü şunları biliyorduk: Gerze Enerji Santralı projesinde, Türkiye’de ilk defa azotu tutacak bir filtre sistemi sayesinde asit yağmuru riski ortadan kaldırılıyor. Kapalı sistem konveyörlerle taşınacak olan kömür tozunun havaya karışması engelleniyor. Kül çimento fabrikalarına satılıyor. 

Termik karşıtlarının gündeme getirdiği gelişmiş ülkelerde kömürlü termik santrallerin kapandığı konusu ise tam bir safsata. 2012’ye kadar sadece Almanya’da 12 kömürlü santralin devreye gireceğini bilgisini, bir ortaokul öğrencisi bile internetten öğrenebiliyor.  Kapananlar sadece eski teknolojilere sahip, ömrü bitmiş santraller. Avrupa’da, çevre normlarına uygun bir şekilde şehirlerin neredeyse içine yapılmış termik santrallerin dibinde yaşayan insanlar hiçbir çevre ve sağlık sorunu yaşamıyor.

Termik Santralle ilgili bilgi kirliliği yaratanların dile getirdiği bir başka konu daha var: “ Biz turizmle kalkınacaktık Termik bunu engelleyecek” diyorlar. Buna sadece gülüp geçmek lazım. Aama biz yine de gerçeği bir kere daha söyleyelim: Şu an Gerze’de Belediye’ye ait 3 tane otel var ve bunların ikisine işletmecileri büyük yatırımlar yaptı. Ama gelin görün ki maalesef ikisi de zarar ediyor. Hayal kurmayalım arkadaşlar Gerze deniz, kum ve kültür turizminde burnunun dibindeki Sinop’un gölgesinde kalmaya mahkûm. Sinop’un plajı var, sarı levhaları var ve olanakları bizden çok.  Oysa termik gibi yatırımlarla Gerze’de iş ve sanayi turizminin çok gelişebileceği hayal değil aşikar bir gerçek.

Termik konusunda en anlaşılmaz tavır da ilçedeki bazı CHP yöneticisi arkadaşlarınki. Bu arkadaşlar rüzgâr ve güneş hariç, başta termik olmak üzere diğer bütün enerji yatırımlarına karşı çıkıyorlar. Onlardan bir ricamız var, lütfen bir zahmet edip Parti Merkezindeki uzmanlara sorsunlar: Sayın Kılıçdaroğlu’nun vaat ettiği yıllık   %7-9 kalkınma hangi enerji kaynaklarıyla sağlanacak? Herkes biliyor ki rüzgâr ve güneş enerjisi alanında teknoloji maalesef bu miktarları sağlayacak verimliliğe henüz ulaşmadı. 2030’dan önce de ulaşmayacak. Yarın olur da CHP iktidar gelir ve GES’in ya da ülkenin başka bir yerindeki kömürlü santralin temelini Kılıçdaroğlu atarsa, termik karşıtı Gerzeli CHP’li dostlar  ya çok mahcup olacaklar ya da herhalde partilerinden  istifa edecekler. Enerji politikaları hükümetten hükümete çok sık değişmez ve bildiğimiz kadarıyla CHP Genel Merkezi’nin GES’e karşı resmi bir tavrı da yok. Bu arada zamanında Yatağan’ı da Deniz Baykal’ın açtığını ve 70 sente muhtaç olduğumuz o günlerde, bu açılışta mühendislerin gözünden yaş geldiğini de hatırlatalım.  Ne mutlu ki bugün artık insan sağlığına ve çevreye zarar veren, arıtma filtresi olmayan teknolojisi eski termik santrallere mahkûm değiliz. 

İşin özü şu ki GERÇEK ‘in tüm üyeleri Gerze’yi en az termik karşıtları kadar seviyor. Gerze’nin kılına gerçekten zarar verecek olsa Termik Santrale en başta onlar karşı çıkar. Ayrıca bu yatırımdan tek kuruş kişisel çıkarları olmadığı gibi, aksine savunuyor olmaktan hem maddi hem de manevi olarak zarar görüyor, baskılara maruz kalıyorlar 

 GERÇEK’in tek amacı var ; Gerze’nin çevreye ve insana saygılı biçimde gelişmesi, kalkınması, Gerze’de işin, aşın artması, şu ana kadar GES ofisine başvuru yapan 500 gence iş bulunması,  Gerze’de  ekonomik hayatın yeniden 80’li yılların canlılığına kavuşması. 

GERÇEK, bu amaca ulaşmak için. Gerze’de yapılacak çevreye ve insana saygılı yatırımları destekliyor, Bu tür yatırımların sayısını çoğaltmaya çalışıyor. Gerze’nin bunlardan en fazla yararı sağlamak üzere gereken hazırlık ve girişimleri yapması için çaba gösteriyor. Ayrıca tüm yatırımların çevreye ve sağlığa olan etkilerinin sıkı bir denetim altında tutulması için uğraşıyor. Gerze’nin karşısına çıkan fırsatları bilimsel ve akılcı bir biçimde değerlendirmesi, tartışması için emek veriyor.   

İşte bunun için siyasi partisi, inancı, inanışı, hayat biçimi fark etmeksizin, Gerzeliler GERÇEK’te buluşuyor. GERÇEK’in üye sayısı her geçen gün artıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
şaban öztürk - 8 yıl önce
Bu konuyu ben defalarca cevremdekilere konuştum. Çok tartıştım çok da laf yedim. Şöyle anlatayım. Ülken Beyle aynı fikirdeyim. Bizim halkımız fazla araştırma yapmadan kulak dolgunluguyla iş yapıyoruz. Ben şunu her zaman savunurum ve savunacağım. Bir şeyin olmasını istiyorsanız bir şeylerden biraz feda edeceksiniz. Gerzede termik santralaçıldığını düşünün işsizlik azalacak ben istanbulda olmayacağım gerzede olacagım . İstanbulun havası temiz mi ? Düşününün.... Bence değil gerzede termik santral olsa ne yazar istanbuldan yine temiz olur. Termik santral kurulmaya başlasın bence bir çok gurbetçi memleketine dönecegine emin.
Ve Ben termeik snatral olsun diyorum.

iyi günler
Avatar
uğur - 8 yıl önce
Asıl sizin söyledikleriniz tam bir safsata.Bu olayı siyasete bulaştırmayın.Hiçbiryerde termik ve nükleer santrallerin güvenliğini ve zararını tam olarak kaldıracak bir ülke ve teknoloji yoktur.Biz birde bu santrallerin Türkiye gibi biryerde kurulacağını düşünürsek durumun vehamiyetini anlamışsınızdır umarım.
Avatar
cengiz - 8 yıl önce
termik santral iyi bir şey ise neden diğer yerler istemiyor