banner122

Sağlık Bakanı Gerzelilere Müjdeyi Verdi

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Gerze Devlet Hastanesinin yenilenmesi, modern bir hastane yapılabilmesi için buranın 2019 yatırım programına aldıracağını müjdeledi

Sağlık Bakanı Gerzelilere Müjdeyi Verdi
08 Haziran 2018 Cuma 02:15

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan Gerze Ziyareti
İlgili Galeriye Git

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, bir dizi açılış ve incelemelere katılmak üzere geldiği Sinop’tan Samsun’a geçerken ilçemize uğradı burada teravih namazını kıldı ardından ilçe sakinleri ile iskele çay bahçesinde onlara hitap etti, Gerze Devlet Hastanesi’nin modern bir hastaneye dönüştürülmesi noktasında müjdeli haber verdi.

Sn. Bakanımıza Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Gerze Kaymakamı Murat Güven, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Ak Parti İl Başkanı Ali Çöpcü, Ak Parti Sinop Milletvekili Adayı Ayhan Ergün partililer ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Ak Parti İlçe Başkan yardımcısı Ümit Akçaoğlu’nun iskele mevkisi girişinde karşılamış olduğu Bakan Dr. Ahmet Demircan iskele camiinde teravih namazını kıldıktan sonra İskele Aile Çay bahçesinde vatandaşlarımıza hitap etti.

Demircan burada yapmış olduğu konuşmada şuan itibarı ile Ülkemizde 64 hastanemizin yapımının tamamlandığını, bunlardan birkaçı hariç diğerlerinin faaliyette olduğunu ama bunların açılışlarını hala yapamadıklarını dile getirerek, sağlık alanında ülkemizde fevkalade güzel gelişmeler var İnsanımız her şeyin güzeline layık. Bizlerde onlara layık olan en güzel hizmetleri yapmaya çalışıyoruz, dedi.

Sinop’ta hastane sorunu olan ilçemiz hemen hemen yok gibi Gerzemizin hastanesi konsept olarak eski inşallah Gerze Devlet Hastanesini yeniden yapmak için gerekli talimatları verdim. İnşallah burayı 2019 yatırım programına alacağız. Buraya ne tür bir yataklı hastane yapacağımız incelemelerin ardından belli olacaktır.

Türkiye’nin bütün genelinde sağlık ta güzel adımlar atılıyor, Türkiye gelişmek büyümek zorunda yoksa bu coğrafyada zayıfları yaşatmazlar

Dün osmanlıyı parçalayan zihniyetin bugün torunları yeniden ülkeyi parçalamanın hesaplarını yapmaktadırlar. Bugün ülkemizin başına musallat edilen terör bunun yansımasıdır. Ülkemiz 40 yıldan bu yana binlerce evladını kaybetmiş, milyarlarca dolar parayı buralara dökmüştür. Bu paralarla yollar, hastaneler, nice okullar yapılırdı kısaca ülke yeniden inşa olurdu diyerek Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana zihniyet ve sistem sıkıntıları nedeniyle arzu ettiği gelişmeyi tam olarak yakalayamamıştır.

Dr. Ahmet Demircan, 2 binli yıllarda iktidara gelen AK Parti ile birlikte zihniyet dönüşümünün yakalandığını, 24 Haziran seçimlerinden sonra oluşturulacak yeni sistem ile de ihtiyaç duyulan dönüşümün yaşanacağını söyledi.

Demircan; “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana arzuladığı gelişmeyi tam olarak yakalayamadı. Bunun nedenlerinden bir tanesi zihniyetteki sıkıntı diğeri ise sistemdeki sıkıntıydı. Zaman içinde zihniyette bir değişim gerçekleşti. Devlet mi önce gelir millet mi noktasında, asıl olan millettir ilkesine dönüldü ve ülke kalkınma yolunda mesafe kat etti. Bu coğrafyada kurduğumuz en büyük devlet Osmanlı’nın kuruluş felsefinde yatan neydi? İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. İşte bu ilke ile Türkiye yeniden zihniyet dönüşümünü yakaladı ve bu dönüşüm 2 binli yıllardan sonra AK Parti ile hayata geçti. İnsanımıza hizmeti temel ilke benimsediğimiz için insanımız her şeyin en iyisine layıktır dedik ve bu güzel tesisleri insanımıza kazandırmak için büyük bir gayretle hareket ettik” dedi.

"Ülkemiz yıllarca cuntacıların kurduğu sistemle yönetildi"

Türkiye’nin 1960 darbesinden itibaren uzun yıllar darbeci zihniyetler tarafından yönetildiğini vurgulayan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, dış vesayetle ilişkileri bulunan darbecilerin kurdukları sistemle yönetilen Türkiye’nin kalkınmasının mümkün olmadığını söyledi.

Demircan; “2002 yılında 2018 yılına kadar daha fazlası yapılamaz mıydı? Elbette yapılabilirdi. Peki neden olmadı?

İşte burada ikinci sıkıntı olan sistem sıkıntısı devreye girdi. Biz 23 Nisan 1920’de devletimizin kuruluş adımını attık. Biz bu devleti milli egemenlik üzerine kuracağız. Devletin sahibi millet olacak dedik. Ancak 29 Ekim 1923’te rejimi ilan ettik ve bu devleti Cumhuriyet rejimi ile yöneteceğiz dedik. Bundan sonra gelmesi gereken ise demokrasiydi. Çünkü devletin kimler tarafından yönetileceğini millet seçiyorsa bu rejimin adı cumhuriyettir. Bu ülkenin nasıl yönetileceği sorusuna millet cevap veriyorsa bunun adı da demokrasidir. İşte cumhuriyetten sonra demokrasi Türkiye’de biraz gecikti. 1930’da bir deneme oldu serbest fırka ile. Daha sonra 1946 yılında garip bir seçim açık oy gizli sayım, 1950’den itibaren demokrasi ile tanıştık. Bu yıllardan sonra ülkemiz kalkınmaya başladı. Ancak çok geçmedi 1960’da millet iradesine karşı silah çekildi ve darbe yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en önemli kırılma noktası 1960 darbesidir. Bu yıldan sonra darbelerin arkası kesilmedi. Biz 1960’dan sonra yaşadığımız yönetim modeli olan parlamenter demokrasiyi millet iradesine dayandırarak kurgulayamadık. Hep darbeciler kurguladı. Çünkü anayasalarımızı darbeciler yaptı. Darbelerin dış vesayet ile irtibatını da görünce artık Türkiye’nin neden kalkınmadığı apaçık ortadaydı. Her darbe ülkeyi 10 yıl geriye götürür. 12 Eylül darbesini yapanlar için Amerikan büyükelçisi raporu nasıl geçmişti? Bizim uşaklar başardı demişti. Peki, 15 Temmuz darbecimiz nerede? Amerika’da. Bunlar bize bir şeyler anlatmalı” diye konuştu.

"Halkımız Kararını Verdi"

2017 yılında gerçekleştirilen anayasa değişiklik teklifini hatırlatan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, Türk milletinin kullandığı evet oyu ile kararını verdiğini ve bundan sonra Türkiye'nin yeni kurulacak sistemle yoluna daha hızlı ve emin adımlarla ilerleyeceğini söyledi.

Demircan; “Şimdi o darbeler üreten, sürekli krizler, koalisyonlar üreten sistemi artık bırakalım ve ülke daha hızlı kalkınsın dedik, 2017 yılında yeni anayasa değişikliğini milletimize sunduk. Milletimiz sağ olsun yeni anayasa değişikliğine evet dedi.

Muhalefet ise beni seçerseniz geriye döneceğim diyor. Şunlara bakın geriye gideceklermiş. Millet ileriye gidiyor, ileriye. Buna dikkat etmemiz lazım. Ama milletimiz kararını verdi. Şimdi bu kararı fiiliyata dökeceğiz. Yeni sistemi kurgulayacak, meclisi ve başkanımızı seçeceğiz. Adresi belli, adı belli. Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan olarak seçeceğiz. Ama işi orada bırakmayacağız, bir de meclisi oluşturacak kararı da vereceğiz. İlk uygulamada uyum şarttır. Cumhurbaşkanı ile parlamento arasında güçlü bir uyum olmalı ki, biz bu yeni sistemi hiç zaman kaybetmeden düzenleyelim. Mesela şu an ülkemizi güneyden kuşatan terör kuşağını kırmak için karar aldık ve müdahale ettik. Peki Meclis, hükümet ile aynı kararda olmasaydı, karşı çıkanlar olsaydı. Nitekim karşı çıkanlar da oldu. HDP ve CHP karşı çıkıyordu. Çoğunluk onlarda olsaydı orada Türkiye'yi kuşatan terör kuşağına müdahale edemezdik. Çünkü Meclis karar almadan bu müdahaleyi yapamazsınız. Bunun gibi Meclis ile yürütme arasındaki uyuşma, uzlaşı, ülkenin daha hızlı kalkınmasını, daha güçlü ve doğru kararlar almasını sağlayacaktır” dedi.

Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Sağlık Bakanına Gerze Devlet Hastanesinde yaklaşık bir yıldan bu yana Kadın  Doğum Uzmanının olmadığını, Çocuk hekiminin ise yan dal kazanarak Gerze'den ayrılacağını belirterek buradaki uzman doktor ihtiyacının giderilmesi talebinde bulunurken, Gerze Devlet Hastanesi Başhekimi ise Ambulansların ekonomik ömürlerini tamamladığını bundan dolayı süreklı sorunlar çıkarttığını belirterek yeni ambulans talebinde bulundu.

Sn Bakan ise önümüzdeki günlerde Ambulans sorununun giderileceğini, Kadın Doğum Uzmanı ve Çocuk hekimi noktasında da gerekli çalışmaların yapılarak buranın mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Vatandaşlar Dikmen'de aktif bir sağlık ocağının eksikliğini iletmeleri ve bir vatandaşımızın Yenikent Sağlık Ocağı'na destek istemeleri üzerine Sinop Milletvekili Nazım Maviş Dikmen Entegre hastanesinin ihalesinin tamamlanarak kısa bir süre sonra inşaat çalışmalarının başlayacağını belirtti ve kendilerini dinlemeye gelen kalabalığa Sn Bakana gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.