Sözde Değil, Eylemde Kadın Hakları

Ak Parti Kadın Kolları Kurumları Dolaşarak Kadınlara Karanfil Dağıttı

Sözde Değil, Eylemde Kadın Hakları
09 Mart 2011 Çarşamba 00:51

Gerze Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı Basın Açıklaması:

 

Sözde Değil, Eylemde Kadın Hakları

 

Emekçi kadınların hak mücadelesiyle bugünlere gelen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, “sözde değil eylemde kadın hakları” savunuculuğu yapmaktayız.

Muhafazakâr demokrat bir parti olan Ak Parti, kadın hakları konusunda, 70 yıldır bekleyen, biriken sorunları tek tek gündemine aldı.

Anayasada, iş kanununda,  TCK’da, sosyal yardım uygulamalarında yapılan düzenlemeler ile özürlü çocuklar ve annelerinin yaşam şartlarını kolaylaştıran ve anne bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik, onlarca düzenleme ve uygulama ard arda yapıldı.

          Töre cinayetleri kişiye bağlı suç kapsamına alındı. Cezalar ağırlaştırıldı. Aile içi tecavüz suç olarak tanımladı. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için başbakanlık genelgesi yayınladı ve kurumlardan periyodik olarak raporlar talep edildi.

          Sayın başbakanımız 3 çocuk tavsiyesiyle görmezden gelinen, “eşit işe eşit ücret” düzenlemesi, özürlü çocuğu olan anneye erken emeklilik, doğum izinlerinin artırılması, iki çocuğa kadar anneye doğum borçlanması ve 25 Mayıs 2010 tarihinde yayınlanan “kadın istihdamı” genelgesi ve iş hayatına dair daha nice düzenleme AK Parti iktidarında hayat buldu.

          Anayasa “kadın erkek eşittir” ve “pozitif ayrımcılık” ilkeleri kondu.

          Sosyal Devlet uygulamalarının % 70 yararlanıcıları kadınlardır. Kız çocuklarının okutulması özel uygulamalarla ayrıca desteklendi.

          2007 seçimlerine kadar hangi iktidar döneminde TBMM de kadın oranı %4’ü geçebildi? İlk defa 2007 seçimleriyle birlikte TBMM de kadın milletvekili %9,1’e ulaştı. Ve Ak Partiden 30 kadın milletvekili mecliste yerini aldı.

          “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu” Ak Parti iktidarında kuruldu.

Elbette daha yapacak çok işimiz gidecek çok yolumuz var. Her yıl yaptıklarımızın üzerine yenileri ekleyerek nice 8 Mart’lara erişmek dileğiyle…

                                                                

                                                                                    Sevile AKSU

                                                                             Ak Parti Gerze Teşkilatı Adına


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Merve&Furkan ÇOBAN-AMASRA - 8 yıl önce
İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makâma sâhip kılmıştır. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kurân-ı Kerîminde:"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." buyurmuştur.Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de erkekleri, kadınların hak ve hukûkunu gözetmeye dâvet etmekte ve bu konuda: "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâhtan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâhın bir emâneti olarak aldınız." buyurmaktadır.Başka bir hadîs-i şerîflerinde de: "Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım." buyurur.Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, erkeklere, kadınlara dâimâ iyi davranmalarını tavsiye ederek:"Müminlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır." buyurmaktadır.