Zorlu, Bilgilendirdi

Ak Parti Milletvekili Aday adayı Ayşe Gül Kara Zorlu Basın Bülteni Yollayarak Seçmenleri Bilgilendirdi

Zorlu, Bilgilendirdi
30 Mart 2011 Çarşamba 00:41

SİNOP’A SİNOP’LU ÇOK YÖNLÜ BİR KADIN ADAY!

 

Uzun süreden beri farklı siyasi görüşlere sahip Sinop’lu hemşerilerimden, yakın çevremizden, dostlarımızdan ve akrabalarımızdan, aktif siyaset yapmam noktasında yoğun talepler oldu, bizi bu onurlu göreve layık gördüklerinden ötürü hepsine ayrı - ayrı teşekkür ediyorum. Çantasını eline alıp İstanbul’dan,Ankara’dan gelen bir aday adayı olarak bizleri değerlendirmeyen Sinop’lu kardeşlerime minnetlerimi sunarım. Sinop’lu  hemşerilerimin de bildiği gibi ben sizlerden biriyim.Bazılarınızın bir zamanlar komşusu,bazılarınızın okul arkadaşı bazılarınızınsa öğrencisiydim.

 

Sizlerin arasında büyüdüm. İstiklal ilkokulu, Kız meslek lisesi, Atatürk lisesi eğitim kurumlarında okuyan Sinop’lu kardeşlerimin paylaştığı hayatı yaşadım. Sinop’un göz bebeği Tekel Tütün  işletmesinde annem görev yaptığı sırada bir çok Sinop’lu büyüklerimizle aynı kaderi yaşadı. Babam Sinop Devlet Hastanesinde görev yaptığı yıllarda Sinop’lu kardeşlerimiz  için evimizin kapıları sonuna kadar açıktı. Beni Sinop’lu yapan en büyük değer ise, eğitim hayatımız ve iş hayatımız için gittiğimiz İstanbul’da hiçbir zaman büyüdüğümüz yeri unutmamamız ve aile bağlarımızdan,dostlarımızdan kopmamızdır.

 

Uluslar arası danışmanlık ve proje uzmanlığı görevini yürüttüğüm sırada bir çok ülkede ve farklı şehirlerde Sinop’lu hemşehrilerimle bir araya gelme fırsatı buldum. Ayrıca yaz tatillerinde bir çok belediye başkanını, genel müdürleri Karadeniz’in incisi Sinop ilimizi yakından tanımaları için organizasyonlar düzenledim. Bu vesileyle yaptığımız toplantılarda Sinop ilimize katacağımız değerler üzerine farklı projeler geliştirdik. Bu güne kadar görüştüğümüz akademisyenler, iş adamları ve siyasi önderler Sinop ilimize orjinal bakış açıları kazandırdılar. İnşallah bu güzel projeleri ve yatırım planlarını ileriki günlerde Sinop’lu hemşehrilerimizin desteğiyle hayata geçirme fırsatı bulacağım.

 

Bu güzel seçim yarışında bir temayül ve bir de mülakat geçirdik. İki alanda da hem teşkilatımız hem de genel merkezimiz son derece profesyonel bir organizasyon yönetimiyle hareket etmiştir. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayrıca temayülde ve mülakatta başarı gösteren aday adayı arkadaşlarımızı tebrik ederim.

 

2003 yılından itibaren AK Parti iktidarı ile birlikte ülkemizde bir değişim başlamış; ekonomik, sosyal güvenlik, sağlık, eğitim, özgürlükler yasal vb. alanlarda çok olumlu gelişmeler kaydedilmiştir. Bu gelişmeler sayesinde Türkiye’miz dünyanın sayılı ekonomik güçleri arasında hak ettiği yerini almıştır. Temennimiz gelişmelerin hızla ve artarak devam etmesidir, Bu olumlu gelişmelerden ve yatırımlardan Sinop ilimizde faydanlanmakla beraber, ileriki günlerde bölgemizin önemli problemi olan istihdam ve ekonomik alanlarda da güzel gelişmelerin temelini hep beraber atacağız. Sinop ilimize yapılan hizmetlerin her geçen gün daha da artması bizlerin yani tüm Sinop’lu kardeşlerimin tercihleri belirleyecektir.

 

 Ak Parti Milletvekili Aday Adaylık süresince tüm Sinop’lu kardeşlerimle bir araya gelme ortamı buldum. Bu önemli dönemde kendimizi ifade etmek,sizlerin her zaman yanınızda olacağımı belirtmekle kalmayıp, bu kısa sürede acaba sizlere nasıl faydalı olabileceğimi de düşündüm. Çünkü bu dönem sizlerle buluşma imkanımızın en geniş olduğu dönemdir. Asıl önemli olan bizlerin sizlere vaadlerle değil somut hizmetlerle yanınızda olmamızdır. Ben de bu düşünceden yola çıkarak her basın açıklamamda sizlere hayatınızda önemli olabilecek bazı değerli bilgileri paylaşmayı tercih ettim. İşte sizler için hazırladığım , TORBA KANUNUNLA Kadınlara, Erkeklere ve Toplumun Bir Çok Alanına Yönelik Getirilen İyileştirmelerle İlgili Maddeler;

 

Sinop’lu Kardeşlerim; HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?

  Kadın İstihdamı Teşvik Ediliyor

6111 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi ile 4447 sayılı Kanunda, kadınların ve gençlerin işgücüne katılımını ve istihdamını artırmak, yeni istihdam yaratılmasını teşvik etmek ve çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak, mesleki ve teknik eğitimi özendirmek, kalite ve etkinliğini artırmak amacıyla düzenleme yapıldı.

Yapılan düzenlemeyle; genç ve kadın teşviki uzatıldı ve mesleki yeterliliğe sahip olanları, mesleki teknik öğretim görmüş olanları ve İŞKUR kurslarını bitirenleri istihdam edenlere prim teşviki getirildi. 

Uygulama 31.12.2015 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerlidir. Bakanlar Kurulu, uygulanma süresini 2015 yılından itibaren beş yıla kadar uzatmaya yetkili kılındı.

Bu uygulamanın yürürlük tarihinden itibaren özel sektör işverenlerince işe alınan ve fiilen çalıştırılanların (31.12.2015 tarihine kadar işe alınan her bir sigortalı için geçerli olmak üzere);

         İşe alındıkları tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları,

         Aynı döneme ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak işe alınmış olmaları,

         Bu düzenlemede belirtilen diğer koşulları da sağlamak kaydıyla,

Sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı, Kanunda belirtilen esaslara göre farklı sürelerde İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanır.

Bu şartların sağlanması durumunda;

a) 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan;

-       Mesleki yeterlik belgesine sahip olanlar 48 ay, bunların İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından alınmaları halinde ilave olarak 6 ay, toplamda 54 ay süreyle,

-       Mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler 36 ay, bunların İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından alınmaları halinde ilave olarak 6 ay, toplamda 42 ay süreyle,

-       Hiçbir belge veya niteliğe sahip olmayanlar 24 ay, bunların İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından alınmaları halinde ilave olarak 6 ay, toplamda 30 ay süreyle,

b) 29 yaşından büyük erkeklerden;

Mesleki yeterlik belgesine sahip olanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler 24 ay, bunların İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından alınmaları halinde ilave olarak 6 ay, toplamda 30 ay süreyle,

c) Çalışmakta iken, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenler 12 ay süreyle,

ç) 18 yaşından büyüklerden; hiçbir mesleki belge veya niteliğe sahip olmayanlar, İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde 6 ay süreyle,

Teşvikten yararlandırılacaklardır.

Ayrıca, sigortalıların sahip oldukları mesleki yeterlik, mesleki ve teknik eğitim veya işgücü yetiştirme kurslarına ilişkin belgelerde belirtilen meslek ya da alanlarda işe alınmaları ve/veya çalışıyor olmaları gerekmektedir.

Ayrıca, işverenlere 5 puanlık prim indirimiyle birlikte diğer teşviklerden de yararlanma hakkı tanınmaktadır.

 

  5 Puanlık Prim İndirimiyle Birlikte Diğer Sigorta Prim Teşviklerinden Aynı Sigortalı İçin Yararlanılabilecek

Sosyal güvenlik primlerin zamanında ödeyen işverenleri teşvik etmek için 5 puanlık prim indirimi uygulaması getirilmişti. Ancak 5 puanlık prim indiriminden yararlanan işverenler, istihdamı artırmaya yönelik diğer sigorta prim teşviklerinden aynı sigortalı için yararlanamıyorlardı.

6111 sayılı Kanunun 38 inci maddesi ile işverenlerimizin 5 puanlık prim indirimiyle birlikte genç, kadın, özürlü istihdamına yönelik diğer sigorta prim teşviklerinden aynı sigortalı için ayrıca yararlanabilmelerine imkân sağlandı.

 

  Kız Çocukları Durum Değişikliği Sonrası Tekrar Anne Veya Babaları Üzerinden Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilecek

Anne veya babası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanan kız çocukları işe girmeleri veya evlenmeleri gibi statülerini değiştiren ‘durum değişiklikleri” ortadan kalktıktan sonra eski statülerine geri dönemiyor, anne veya babaları üzerinden tekrar sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorlardı.

6111 sayılı Kanunun 49 uncu maddesi ile 01.10.2008’den önce bakmakla yükümlü olunan kız çocuklarının işten ayrıldıktan sonra veya boşanmaları halinde tekrar anne veya baba üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımı alabilecek.

Bu düzenleme ile kız çocuklarının “durum değişikliği’ nedeniyle kazanılmış haklarını kaybetmelerinin önüne geçilmiş ve genel sağlık sigortası olarak prim ödemeyerek sağlık yardımı almaları uygulamasına son verilmiştir.

 

  Kısmi Süreli Çalışanlar Erken Emekli Olabilecek

           Önceki uygulamada, kısmi süreli iş sözleşmesi ile ay içerisinde otuz günden az çalışan sigortalılar eksik çalıştıkları günlerin borçlanamıyorlardı. Bu nedenle, kısmi süreli iş sözleşmesi ile ay içerisinde otuz günden az çalışan sigortalılar, Kanunda belirtilen haklardan faydalanmak için öngörülen prim ödeme gün sayılarını tamamlamak için tam gün çalışan emsal bir işçiye göre daha uzun süre çalışmak zorunda kalıyorlardı.

6111 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi ile Kanunun yürürlüğe girmesinden sonraki sürelere ilişkin olmak üzere, İş Kanununa göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile ay içerisinde otuz günden az çalışan sigortalılara, bu kısmi süreli iş sözleşmelerinin devam ettiği süredeki 30 günden eksik kalan sürelerini borçlanabilme imkânı getirilmiştir.

Bu çerçevede, borçlanılacak bu sürelerin genel sağlık sigortası primlerinin ödenmiş olması halinde sadece uzun vadeli sigorta kolları primi (% 20 oranında prim) ödenecektir.

Borçlanılan bu süreler hizmet akdi ile çalışma statüsü kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilecektir.

 4857 sayılı İş Kanununa göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar ile ev hizmetlerinde sürekli olarak çalışması nedeniyle 5510 sayılı Kanun kapsamında olup 30 günden eksik süreyle çalışanların, isteğe bağlı olarak ödeyecekleri ‘isteğe bağlı sigorta primleri’; esnaf ve sanatkârların statüsü yerine hizmet akdi ile çalışma statüsü kapsamında sigortalılık olarak değerlendirilecektir.

 Yapılan yasal düzenleme ile kısmi süreli çalışanlara sosyal güvenlik mevzuatı ile verilen emeklilik hakkı gibi haklar ile yardımlardan yararlanabilmeleri için gerekli olan prim ödeme gün sayılarını kısa sürede tamamlamalarına imkan sağlanmıştır.

 

  El Emeği İle Geçinen Kadınların Sigortalı Olması Kolaylaştırıldı

6111 sayılı Kanunun 50nci maddesi ile yapılan yeni düzenlemeyle birlikte bu işleri hangi tarihte yapmaya başladıklarına bakılmaksızın tüm kadınların, söz konusu işleri yaptıklarını belgeleyerek, talepte bulunmaları halinde 18 gün üzerinden prim (2011 için) ödemek suretiyle, 30 gün hizmet kazanarak isteğe bağlı sigortalı olabilmelerine imkan sağlanmıştır.

El emeği ile yaptıkları ürünleri satan ev kadınlarına daha az prim ödeyerek sigortalı olmalarına imkân sağlanarak bu kişilerin kayıtlı çalışanlar arasına girmeleri ve El emeği ile yaptıkları ürünleri satan tüm ev kadınlarının diğer isteğe bağlı sigortalı olanlara nazaran daha az prim ödeyerek 30 günlük hizmet kazanmaları sağlandı.  

 

  Erken Doğum Yapan Kadınların Doğum İzinlerini Tam Olarak Kullanabilmeleri Sağlandı

4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesinde kadın işçilerin ücretli doğum izni kullanmasına ilişkin hükümler yer almaktadır. Maddeye göre kadınlar genel olarak doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni kullanabilmekte çoğul gebelik halinde doğumdan önce kullanılabilecek izin süresi 10 hafta olarak uygulanmaktadır. Çalışmalarında sakınca olmadığı doktor raporu ile tespit edilen kadınlar doğumlarından önceki 3 haftaya kadar çalışabilmekte ve kullanmadıkları doğum öncesi izin sürelerini doğum sonrası izinlerine ekleyerek kullanabilmektedirler.

Ancak işçinin erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı doğum izninin doğum sonrası iznine ekleyerek kullanabilmesine ilişkin İş Kanununda bir düzenleme bulunmadığı için bu konuda kadın çalışanlar mağdur oluyorlardı.

Aynı durum 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi kadın çalışanlar için de söz konusuydu.

6111 sayılı Kanunun 76 ncı maddesi ile 4857 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine eklenen “Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle kullandırılır” hükmü ile erken doğum yapan kadın işçilerin doğumdan önce kullanamadıkları doğum izni sürelerini doğumdan sonra da kullanabilmeleri sağlandı. Yine 6111 sayılı Kanunun 29 uncu maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 18 inci maddesinde gerçekleştirilen değişiklikle bu süreler boyunca geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanabilmeleri sağlanmıştır.

Aynı şekilde 6111 sayılı Kanunun 106 ncı maddesi ile 657 sayılı Kanunun 104 üncü maddesinde yapılan değişiklikle erken doğum yapan kadın memurların da doğumdan önce kullanamadıkları izinleri doğumdan sonra kullanabilmeleri sağlanmıştır.

 

 

  Kamu kurumlarında İş Kanununa Tabi Olarak Çalışanlar da Düzenlemede Belirtilen Mazeretlerin Tahakkuku Halinde Memurlar Gibi Ücretsiz İzin Kullanabilmelerinin Yolu açıldı

Kamu kurumlarında 657 sayılı Kanuna tabi olarak çalışan memurlar mazeretlerine binaen kanunda belirlenen sürelerde ücretsiz izin kullanabilirken İş Kanununa tabi olarak bu kurumlarda çalışanlar bu haktan yararlanamıyorlardı. Anne, baba, eş, çocuk veya kardeşlerinden biri ağır bir hasta olan ve bu nedenle sürekli bakım hizmeti vermek zorunda kalan işçi olarak çalışanlar ya işe devam etmek ya da işi bırakmak zorunda kalıyordu. 

Aynı şekilde yurt dışına gönderilen memurların ve yurt içinde sürekli görevle atanan memurların işçi olan eşleri ücretsiz izin alarak eşlerine refakat edemedikleri için ya işi bırakmak zorunda kalıyorlardı ya da görev süresince aile bütünlüğü sağlanamıyordu.

 6111 sayılı Kanunun 207nci maddesi ile Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi kadrosunda çalışan işçilere; bakmaya mecbur olduğu veya işçi refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır kaza geçirmesi veya önemli bir hastalığa tutulmuş olması hallerinde, bu hallerin raporla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine en çok altı aya kadar ücretsiz izin verilebilmesi ve bu izinin aynı şartlarla bir katına kadar uzatılabilmesi imkanı getirildi.

Ayrıca, yetiştirilmek üzere (burslu veya kendi imkânlarıyla gidenler dâhil) yurt dışına Devlet tarafından gönderilen öğrenci ve memurlarla, yurt içine ve yurt dışına sürekli görevle atanan memurların işçi olan eşlerine işçilik süresince her defasında bir yıldan az olmamak üzere en çok sekiz yıla kadar ücretsiz izin verilebilecek.

10 hizmet yılını tamamlamış olan işçiler de istekleri halinde işçilik süreleri boyunca ve bir defada kullanılmak üzere altı aya kadar ücretsiz izin alabilecek.

 

Tüm Sinop’lu kardeşlerime saygı ve sevgilerimi sunarım.

 

Her şey SİNOP İçin!  

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaşar Bayrak: / Gerze/SiNOP. - 8 yıl önce
Ben Bir VATANDAŞ Olarak Sizlerin Boş Vaatlerine Kanmam Asla Seçim zamanları Yaklaşırken Lùtfen Masumiyet Rol & Rolleri Oynamayın Ve de Oynamasınlar. Hiç Kimse Kusura Bakmasınlar Bizim Vatandaşlarımız Tabiiki Artık Neyin Ne Olduğunu Ve Olacağını Gayet iyibiliyorlar. Seçim Zamanları Vatandaşlarımıza Yalvarıyorlar. Ve Seçim Sonrası Ne Yazıkki Biz Vatandaşlara Resmen Üvey Evlat Muamelesi Yapılıyor. Yalanmı Lùfen Biraz Ellerimizi Viçdanlarımıza Koyalım Ve Ciddi. Olalım, Lütfen Hanginiz Ne kadar Ciddiysiniz. Ve Bence Hiç biriniz Cidi Değilsiniz, Ve Hepiniz Birer Yapmacıksınız.Yalanmı... SAYGILAR...
Avatar
emrah - 8 yıl önce
sevgili kardeşim yaşar, senin evlatlarının, kardeşlerinin hepsinin özelliği birbiriyle aynı mı? neden Ayşe gül hanımı tanımadan önyargıyla karşılıyorsun. bugüne kadar yaşadıklarımız acı tecrübe olabilir ama bunun yanında özel insanlar da var siyasetin içinde. belki de bu özel ve samimi insanlardan biri de AYŞE GÜL hanım olacak. insanları yargılamadan önce bir defa dinememiz gerekmez mi? ben onu sinop ta, istanbul da,ankara da, eskişehir de dinledim. ama ondan değil, onun yardım elini uzattığı insanlardan dinledim.