Tarımsal Faaliyetlere Büyük Destek

Son iki yılda İlimizde 15.300.000 TL. lik kaynak sağlandığı

Tarımsal Faaliyetlere  Büyük Destek
06 Nisan 2011 Çarşamba 00:46

İl Tarım Müdürlüğü Yetkilileri İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda Köy Muhtarlarına ve Çiftçilerimize Yönelik 2011 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Konusunda Bilgi sundu.

Yapılan Toplantıya Tarım İl Müdürlüğü Destekleme Şube Müdürlüğünden Destekleme Şube Müdürü Orhan Şanlı ,Destekleme Şube Müdürlüğü İl Proje Yürütme Biriminden Ziraat Mühendisi Hakkı Gülhan ve İnşaat Teknikeri Sebahattin Usta katıldı.

İl Tarım Müdürlüğünden Gelen Yetkililer Muhtar ve Çiftçilerimize makine ekipman alımlarının desteklenmesi ve ekonomik yatırım projeleri ile toplu basınçlı sulama sistemlerine yapılacak olan hibe destekleri ile ilgili bilgi aktardı.

Ayrıca Toplantıda İlimizde 2011 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü tarafından Yatırım programına alınan Kooperatifler ve Projeleri hakkında bilgi verildi. 2011 yılında İlimiz Dikmen İlçesinde S.S.  Dikmen İlçesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifine Toplam Tutarı  4.193.537 TL olan 40 Aile X 6 Başlık Damızlık Süt Sığırcılığı Projesi İle Türkeli İlçesi S.S. Sarmaşık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifine Toplam Tutarı 3,215.691 TL . olan 30 Aile X 6 Başlık Damızlık Süt Sığıcılığı Projesinin uygulanacağı bildirildi. Yine yapımına 2010 yılının sonunda başlanılan ve halen devam etmekte olan Toplam Proje Tutarı 7.811.000 TL. olan Erfelek  ilçesi S.S.Tekke Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifine uygulanmakta olan 640 Başlık Toplu Damızlık Süt Sığırcılığı Projesi hakkında bilgi verdi. Projenin % 60 lık kısmının tamamlandığı ve Mayıs ayı içerisinde Damızlık Sığırların alınmasının planlandığı ve bu Projeleri uygulanması ile son iki yılda İlimizde 15.300.000 TL. lik bir kaynak sağlandığı bildirildi. Ayrıca bu projenin ilimize ve bölgemize önemli bir model olduğu ve bunun gibi toplu projelerin ilimizde  yaygınlaştırılması  için Tarım İl Müdürlüğü olarak büyük bir gayret sarf ettiklerini bildirdi.


2011 YILI YATIRIM KONULARI VE YATIRIM SÜRESİ

 

a)  Anıza direkt ekim makinesi

b)  Arıcılık makine ve ekipmanı

c)  Balya makinesi

ç)  Basınçlı sulama sistemi kurulması

d)  Canlı balık nakil tankı

e)  Çayır biçme makinesi

f)   Çeltik fide dikim makinesi

g)  El traktörü

ğ)  File sistemi kurulması

h)  Biçer Bağlar

ı)   Hububat harman makinesi

i)     Lazerli tesviye aleti

j)        Hasat tablası

k)      Mibzer

l)        Motorlu tırpan

m)    Pamuk toplama makinesi

n)      Pancar söküm makinesi

o)   Patates söküm makinesi

ö)   Pülverizatör

p)      Rüzgar makinesi

r)       Sap parçalama makinesi

s)   Sap toplamalı saman makinesi

ş)   Silaj makinesi

t)   Soğuk hava tesisatlı taşıma aracı

u)   Süt sağım ünitesi ve soğutma tankı

ü)   Gübre Dağıtma makinesi

v)      Taş toplama makinesi 

y)      Diskli Tırmık(Diskaro-Goble)

z)      Yem hazırlama makinesi

aa) Zeytin hasat makinesi

bb) Koyun kırkma makinesi

      cc) Tambur filtre

çç) Su ürünlerinde buzlama makinesi

dd) Balıkçı gemilerinde soğuk depo

ee) Su ürünleri için kuluçka dolabı

                                                                 .

        HİBE DESTEK ORANLARI VE ÜST LİMİTLERİ

         (1) Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olan ve kabul edilen proje başvurularında, hibeye esas mal alım tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir.

           (2) Mal alım tutarları piyasa rayiçlerini geçemez. Hibeye esas tutar gerçek kişiler için mal başına 50.000 TL ve tüzel kişiler için mal başına 100.000 TL’ yi geçemez.

          (3)Basınçlı sulama sistemleri başvurularında gerçek kişiler için 100.000 TL, tüzel kişiler için 200.000 TL’ yi geçemez.

          (4) Mal alım bedellerinin bu miktarları aşması durumunda aşan kısım başvuru sahibi tarafından ayni katkı olarak karşılanır.

          (5) Başvuru bütçeleri KDV hariç hazırlanır.

 

    NOT :  SON  MÜRAACAT  TARİHİ  25  NİSAN  2011 PAZARTESİ  DİR.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.