Gelsin Zonguldak'a Baksınlar

Nükleer ve Termik Santralleri Mukayese Etti

Gelsin Zonguldak'a Baksınlar
04 Nisan 2011 Pazartesi 23:02

İnşaat Mühendisi ve İşletmeci Hasan Vehbi Ersoy Japonya’daki Nükleer sızıntının ardından kaleme almış olduğu Sinop Nükleeri- Gerze Termiği isimli yazısını noktasına virgülüne dokunmadan siz okurlarımıza aktarıyoruz.

Hasan Vehbi Ersoy Yazısında “Sinop’ta kurulması planlanan ve Japon firmaları ile görüşmeleri sürdürülen nükleer santral rahatsızlık vermektedir.

Fujiyama depremi ile oluşan felaket sonucu  Japonya’nın nükleer santrali radyasyon salmaya devam etmektedir. Bu radyasyonlar, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzce verilen bilgide Türkiye semalarını kaplamıştır. Aynı bilgide yine zararsız olduğu belirtilmektedir. Japonların kendi açıklamalarında göze çarpan en önemli veri ise, santralden 25 km mesafede yapılan radyasyon ölçümü, normalin 10 milyon misli olduğudur. Bu felaketin Allah göstermesin Sinop’ta oluşacağı düşünüldüğünde, Sinop merkez, Gerze merkez, Erfelek merkez, Ayancık merkez ve yanındaki diğer yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi gerekecektir. Yetkililere güvenip, “şu anda zararı yoktur” açıklamaları devam ederken, kalan ömrümüzden günler eksilecektir. Tabiata vereceği zarar ise çok daha büyük olacaktır.

Örneğin 100 yıl bu alanda yetişen bitkiler, sebze-meyve yenmeyecektir, yine et- süt-yumurta yani küçükbaş-büyükbaş hayvanlar ile kümes hayvanı yetiştirilemeyecektir. Kısaca Karadeniz’in tek doğal liman kenti Sinop ve çevresi hayalet bölgeye dönüşecektir. Bu bölgede aktif olarak yaşayan ve il dışındaki hemşerilerimizin hiçbirisi bir daha doğduğu topraklara geri dönemeyecektir. Devletimiz bu bölgenin halkına, ülkemizin başka bir coğrafyasından toprak parçası verip ikamet ettirecektir. Bu kötü senaryoyu sonsuza kadar yaşamayalım temennisinde bulunalım ve hala radyoaktif alan olup, girilemez kaydı bulunan Bikini Adaları’ndan konuya ilişkin tehlikeleri gözler önüne serelim.

 Bikini Adaları, Marshall Adaları Cumhuriyeti’ndedir. İki parçalı bayanların giydiği bikini, adını bu adadan almıştır. 1946 yılında  ABD bu adalarda hidrojen bombası deneyleri yapmıştır. Mercan adalarına şu anda ikinci bir emre kadar 2046 yılına kadar giriş yasaktır.

 Adaların etrafı ABD deniz kuvvetleri tarafından denetlenmektedir. Ünlü sanatçı Salvador Dali bu adalarla ilgili resim yaparak tüm dünya felaketten haberdar edilmeye çalışılmıştır. Burada söyleyeceğim şudur; nükleer santral, Bikini Adalarına atılan bombalardan çok daha fazla radyasyon yayacağı için, patladığında yörenin kıyamet gününün de aynı günde başlayacağıdır ve ne kadar kaliteli ve sağlam yapılırsa yapılsın, doğal felaketlere karşı koyması mümkün olmayacaktır. Zira Japonya’da dokuz Richter büyüklüğündeki deprem Fujiyama’yı önce yıkmış sonrada radyasyon bahçesi haline dönüştürmüştür.

Termik santrallerin bu tür zararları olmaz, kazana yakıtı atarsan yanar, atmazsan söner. Radyasyon yaymazlar, zira Almanya ve diğer muasır Avrupa ülkelerinde yaklaşık 50 yıldır yaşayan gurbetçilerimizin hiçbirisinden, termik santrallerin dibinde yaşayanları dahil “erken yaşta öldü, termik yüzünden hastalandı, termik hastalığına kapıldı” türünden, hiçbir kimse bu güne kadar şikayet işitmemiştir. Gerze ilçesinde, bazı termik santral karşıtları ise, gurbetten gelen bu tanıdıklarımızın, açıklama yapmalarına dahi tahammül edemedikleri görülmektedir. İstanbul Boğazına tüm kentin kanalizasyonunun salındığı, Kağıthane Deresine sanayi zehrinin verildiği, Altın Boynuz (Haliç)’un yok edildiği, her on yılda bir insanlarımızın komünistlikten mahkum edildiği, ülkemizin hiçbir yerinde arıtma tesisi olmadığı, malın insan canından değerli sayıldığı kanunların olduğu, Çevre Bakanlığının daha kurulmamış olduğu , İzmit Körfezi ‘nin sanayi çöplüğüne dönüştürüldüğü yıllarda kurulmuş olan Afşin – Elbistan ve Yatağan termik santrallerinin filtresiz ve fütursuzca doğayı katletmesine bürokratlarca onay verilmiştir.

Şimdi karşı bakışlarda Gerze Termik Santrali ( GES ) ile, yukarıda adı geçen çağdışı termik santraller, mukayese edilmek  istenmektedir. Ben bu satırları Zonguldak’ tan sizlere yazarken, 1948 yılında açılışı yapılmış ( Atatürk 1924 yılında kanun çıkartarak Zonguldak ‘a termik santral yapılacak demiştir.),2 x 150 MGW Çatalağzı Termik Santrali ( ÇATES ) ve Eren Holding ‘ in 2010 yılında devreye aldığı  2 x 600 ve 160 MGW   Eren Enerji  termik santrali çalışmaktadır. Bulunduğum yere olan mesafe 10 km ‘dir.Zonguldak  ilinin yerleşimi yapılmış kıyı şeridi , yaklaşık 20 km’ dir. Eski santralden  4,5 kat büyük olan yeni santral hiç problemsizce çalışmaktadır.Gerze ‘ ye de daha da geliştirilerek yapılacak yeni santral  ( GES ) asla zarar vermeyecektir diye düşünmekteyim.İnanın , Eren Enerjinin  santralinden bir çok  Zonguldaklının haberi bile yoktur.Zira santrali problemsizce çalışmaktadır.

Artık çağ değişmiştir, insanlık artık ;  ihtilallar, ideolojiler, vesayet çağlarını geçip dijital çağı yaşamaktadır.

Wikileaks bilgileri yüzünden Müslüman dünyasının faşist ve ceberrut rejimli devlet yönetimleri bir bir devrilmektedir.Böylece geçen yüzyılın son pislikleri de temizlenecektir.

GES ‘e karşı olan değerli abilerimiz , arkadaşlarımız, ve hemşerilerimiz artık hiç kimsenin hiçbir bölgeye kalitesiz ve insanlığı tehdit eden bir uygulamaya , ne Devletimiz tarafından, ne de uluslar arası güçlerce izin verileceğini zannetmesinler.Bu ülke artık özel izinlerin verildiği vesayet sistemlerini çoktan aşmıştır.Mesajımın anlaşıldığını da biliyorum.

Sadece anlaşılmak istenmeyen konu , nostaljik ve politik güçlerin kaybedileceği korkusudur.Her türlü gücün para olduğu cihetiyle düşünüldüğünde ise , bu işten direkt veya dolaylı tüm Gerzelilerin, işin devamında gelir elde edeceğidir.GES ile birlikte çevre sorunu yaşanmayacağı kanıksandığında ve kurulduğunda , halka iş, aş verildiğinde herkesin düşüncesinin değişeceği aşikardır.

Yine sözü ünlü filozof  Nietzsche  ( Niçe ) ‘ nin bir deyişiyle bitireyim; “ Korkarak yaşarsan , yalnızca hayatı seyredersin.”

Esen kalın.                 


Hasan Vehbi ERSOY

İnşaat Mühendisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sultan padişah - 8 yıl önce
senin yalanlarınla insanların karnı doymaz,tez bu düşüncenden vazgeç,bu vatan senin gibilerle zaman kaybetmesin
Avatar
osman yücel - 8 yıl önce
sevgili hasan abi diyorsunki afşin-elbistan ve yatağan bürokratların verdiği izinler yüzünden doğayı katletmeye devam ediyor peki gerze için izni verecek olan bürokratlar farklı kişilermi bunlar uzaydanmı gelecek?
Avatar
uğur - 8 yıl önce
İşin içinde para varsa bazı insanlar Napolyonu bile geçebilecek düzeye ulaşmış durumda ve gözleri paradan başka birşey görmemektedir ki ben bu insanlara acıyorum.
Avatar
MÜHENDİS - 8 yıl önce
güzel ve bilgi dolu yazınızdan ötürü tebrik ederim.
arkadaşlar seviyasizce yorum yapmayı bırakalım da günü yakalayalım.
Avatar
hasan vehbi ersoy - 8 yıl önce
Sevgili dost ,35 sene evvel internet yoktu , manyetolu bağlanamayan telefonlarla tek kanallı renksiz ve taraf olan Devlet televizyonu vardı , ihracaatımız 10 milyar dolar idi , bak artık seninle uzaydan görüşüyoruz ,bürokratlar gelişti ki en az 10 kat büyümüşüz ,neye inanmak ister isen ,kisisel tasarrufundur ,sonuçta ben bürokrat değilim ,ayrıca 35 yıl önce ,ülkemizde okur -yazar (bilgili insan demiyorum) sayısı %50 oranındaydı...Ben hayata bardağın dolu tarafından bakan bir insanım ,sevgi-saygılar...