banner102

O Farklı Biriydi

Bu yazı farklı söylemleriyle, hayata farklı bakışıyla, özellikle devlet adamlığıyla herkesin gönlünde taht kuran Rahmetli Hasan Celal Güzel'e ithafen kaleme alınmıştır.

O Farklı Biriydi
19 Mart 2018 Pazartesi 10:14

Yıllar önce kendisiyle tanışma ve özel röportaj yapma şansı bulduğum güzel insan “Hasan Celal Güzel” hakka yürüdü.

Ülkenin zor zamanlarında küffara karşı canı pahasına dik duruşuyla, dobra söylemleriyle devletine bağlı harama, yolsuzluğa bulaşmamış adam gibi adam eski Devlet Bakanımız ebedi aleme göçtü.

Biz onun doğruluğuna inanıyoruz, biz ondan razıyız Allah celle celaluhu’da kendisinden razı olsun Rahmetine mazhar kılsın. Mekanı cennet olsun...!

Evet, kendisiyle iki farklı zaman diliminde röportaj yapma fırsatı bulduğum Eski Devlet Bakanımız Hasan Celal Güzel Bey yakın bir süre önce kaleme almış olduğu bir makalesinde yüreklere dokunmuş ve işte devlet adamlığı böyle olurmuş dedirtti…

Sevgili okurlarım müsaadenizle Hakka Yürümüş olan Eski Bakanımızın yazmış olduğu son makalelerinden birini Hasan Celal Güzel’i daha iyi tanıyabilmek adına sizlerle paylaşmak istiyorum…

“-Sayın Milletvekillerine ithaf olunur-

Efendim, artık 68 yaşında, su katılmamış bir avanak, hakikî bir budala ve gayrikabil-i ıslah bir 'enayi' olduğumu itiraf ediyorum. Bana küçük yaşımdan itibaren 'beytülmal'ın mukaddesliğini öğretmişlerdi. Hiç kimse 'Devlet malı deniz, yemeyen domuz' dememişti.

Bütün ömrüm tâbir-i âmiyanesiyle 'eşşek gibi' çalışmakla geçti. Çalışma hayatımda tek gün dahi izin kullanmadım. Bir gece bile doyasıya uyuyamadım. Kimileri bana 'uykusuz müsteşar' adını takıp uçup kaçtığımı söylerdi ama 'Ne akılsız adam yahu!' şeklindeki fısıltılar, her gün yüzlerce telefon konuşmasıyla çınlayan kulaklarıma kadar gelirdi.

Üzerinde 'T.C. Hükümeti' yazan kurşun kalemleri, silgileri ve kâğıtları, sadece resmî hizmetlerde, âdeta okşar gibi incitmemeye çalışarak kullanırdım. Çocuklarım devlet malına ellerini dahi süremezlerdi. Plakaları kırmızı ve siyah renkli resmî arabalara bir defa dahi binmediler. Yüzlerine bakmaya kıyamadığım Mustafam ve Elifim, bir saat daha az uyuyup belediye otobüsleri ve okul servisleriyle okula gittikleri esnada, bendeniz müsteşarlık ve bakanlık yapıyordum. Bırakınız eşime araba tahsis etmeyi, evde devletin personelini çalıştırmayı; idarecilik ve siyaset hayatımda lojmanda oturmadım. Koruma görevlisi de kullanmadım. Arabamın önünde ve arkasında fiyakalı eskortlar hiç bulunmadı.

Meğer ben ne enayiymişim!...

***

Yaptığım enayiliklerin haddi hesabı yoktur... Meselâ, bendeniz milletvekiliyken -birkaç zarurî toplantı dışında- Meclis lokantasında yemek yemezdim. Zira, burada çalışanlar kamu personeliydi ve çok ucuz olan yemekler milletin kesesinden sübvanse ediliyordu. Sonra, çok beğendiğim halde, aynı gerekçelerle TBMM Sigarası da içmedim. Ceplerim şıkır şıkır metal jetonlarla dolu olarak dolaşır, özel görüşmelerimi kulisteki ankesörlü telefonlarla yapardım. O zaman 'beleş' cep telefonlarımız da yoktu.

Hiçbir hediyeyi kabul etmez; ya reddeder veya demirbaşa kaydettirerek devlete intikal ettirirdim. Yıllarca üst yöneticilik, müsteşarlık, bakanlık yaptım; hâlen evimde bu dönemlere ait -bronz plaketler dışındatek bir hatıra eşya göremezsiniz.

Benim anladığım mânâda siyasete 'Zengin girilir, fakir çıkılır'. Biz enayiler, devlet hizmetini ve siyaseti böyle anlıyoruz. Siyasî hayatımda önüme çıkan yüzlerce fırsatı teperek mal mülk edinmedim. Bilâkis, ANAP'taki Genel Başkanlık mücadelesinde, Bond çantalarda getirilen paraları reddederek, eşimin SSK kredisiyle aldığı Oran'daki daireyi; YDP'nin kuruluşunda da babamdan kalan Malatya'daki ev ile dedemden kalan Gaziantep'teki evin bana düşen hisselerini harcadım.

Bu arada, eşimin uzmanlığıyla ve alın teriyle hak ettiği 'Vakıflar Genel Müdürü' olarak tayin kararnamesini, nasıl engellediğimi de unutmayayım.

Sadece bununla kalsa neyse... ANAP döneminde, şiddetle muhalefetime rağmen çıkarılan 'kıyak emekliliği' reddedip tek maaşa devam ettim. Bu haksız uygulama hâlen devam ediyor. Başbakanlık Müsteşarı'yken, milletvekili maaşlarının buna göre ayarlanmasını gerekçe göstererek kendim için sözleşme yapmadım ve üç yıl müddetle emrimdeki daire başkanlarından bile daha az maaş aldım.

Meğer ben ne enayiymişim!...

***

Şimdi 70'ine merdiven dayadım. Hâlâ kirada oturuyorum. Kendime ait tek mülküm kitaplarım... Yani, sizin anlayacağınız, gerçek anlamda 'Dikili ağacım dahi yok'. Hizmet hayatım boyunca, muhatabımın bıyık altından gülerek dinlediği, 'Bu fukara millete ben bu masrafı hiç yaptırır mıyım?' lâfım vardı.

Sevgili okuyucularım, bu yazdıklarımı okuyup da sakın bütün bunlardan pişmanlık duyduğumu sanmayınız. Enayilik öylesine içime işlemiş ki geriye dönmek mümkün olabilse gene aynısını yapardım.

Beni bütün 'enayiliğime' rağmen kimseye muhtaç etmeyen Yüce Allahıma hamd ediyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cevat Şensoy - 7 ay önce
Rahmetli Hasan Celal Güzel Bakanımızın kendine yakıştırdığı sönlemleri çok iyi anlıyorum.Hayatta dosdoğru yaşamış bir bir bakanın itirafı.İyi de yapmış,peşinden kendisi hakkında söylenebileceklerin de önüne geçmiş oldu.Çünkü çoğu kişi bunları bilmezdi.Dürüst kişilerin siyasette ne hale geldiğinin örneğidir bu.Dobra bir insandı.Rabbim mekanını Cennet eylesin.GÜZEL Ailesinin başı sağolsun.Diğer siyasilere de örnek olsun.Giderken bir şeyin götürülemediğinin g0ncelleşmesi olsun.
Avatar
Rıfat ünal - 7 ay önce
Gerzeninsesine teşekkúrler
Avatar
mustafa öğretmenoğlu - 7 ay önce
Allah cc rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
Avatar
Mustafa ATAMAN - 7 ay önce
Yazıyı dikkatlice okudum.Hasan Celel GÜZEL'in 28 Şubatçılara karşı "Yiğit adam" duruşunun şahidiyiz.Fakat devlet malının korunması konusunda bu kadar hassas olduğunu bilmiyordum.Haber bu manada çok faydalı oldu.Yiğit adama Allah'tan rahmet diliyorum.Mekanı cennet olsun.Milletimiz kendisini hayırla yad edecektir.