ATATÜRK’ÜN GENÇLERİ


Orhan Uğur

Orhan Uğur

Okunma 16 Mayıs 2023, 12:23

Merhaba sevgili okurlar, 

İçinde bulunduğumuz haftanın anlam ve önemine değinmek amacıyla, bu yazımda Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlere ilişkin seçkin düşüncelerinden bazılarına yer vermek istedim. Sözlerinin birçoğunun hafızalarımızda yer etmesi ve atasözü niteliğinde olması, onun görüşlerinin ne denli kalıcı ve geçerli olduğunu göstermektedir. 

19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti'nin mihenk taşı olan Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcıdır. Atatürk bu günü umudun, yeniliğin ve kararlılığın simgesi olarak görmüş ve bir ülkenin başarısının anahtarının gençler olduğuna inanmıştır. İşte tam da bu nedenle bu günü Türk gençliğine armağan etmiştir. Onun vizyonu ve mirası hala Türk gençlerine ilham vermeye ve yol göstermeye devam etmektedir. 

Atatürk'ün yarattığı etki, farklı kuşaklardan ve farklı geçmişlerden insanları birleştiren ortak bir noktadır. Onun vizyoner düşünceleri geçmişte olduğu gibi bugün de bizlere ilham vermeye devam etmektedir. Onun ilke ve fikirlerini uygulamaya kararlı olduğumuz sürece, bir ulus olarak ilerlemeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Şimdi sözü büyük öndere bırakıyorum. 

“Benim anladığım gençlik, bu inkılabın fikirlerini ve ideolojisini benimseyip gelecek kuşaklara götürecek kimselerdir. Benim nazarımda yirmi yaşında bir yobaz ihtiyar, yetmiş yaşında bir idealist ise zinde bir gençtir.” 

“Başımıza neler örülmek istenildiği ve nasıl karşı koyduğumuz ve daha doğrusu milletin arzu ve emellerine uyarak ve onun yardımıyla nasıl çalıştığımız görülmeli ve gelecek kuşaklar için ibret ve uyanıklığı gerektirmelidir. Zaten her şey unutulur. Fakat biz her şeyi gençliğe bırakacağız. O gençlik ki hiçbir şeyi unutmayacaktır; geleceğin ışık saçan çiçekleri onlardır. Bütün umudum gençliktedir!” (1919) 

"Tanıtılmış bilimlerin temellerine dayanan, güzel sanatları seven, düşünce eğitiminde olduğu kadar beden eğitiminde de yeteneklerini artırmış ve yükselmiş olan, erdemli ve güçlü bir kuşak yetiştirmek ana siyasetimizin açık dileğidir." 

“Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir özgürlüğünün en değerli simgesi olacaksınız. Ey yükselen yeni kuşak! Gelecek sizindir. Cumhuriyet' i biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz!” (1924) 

“Siz, genç arkadaşlar, yorulmadan beni izlemeye söz vermişsiniz. İşte ben, özellikle bu sözden çok duygulandım. Sizler, yeni Türkiye’nin geç evlâtları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir.” (1937) 

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir.” (1927) 

“Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.” (1927) 

Atatürk, bu sözleriyle Türk gençliğine olan sarsılmaz güvenini dile getirmiştir. Gençler de ancak onun fikirlerini tam anlamıyla kavrayabilirlerse ona layık evlatlar olabilirler. Bu nedenle gençlerimiz Atatürk’ü gerçek manada kavramalı, ona layık evlatlar olmaya çalışmalıdır. Atatürk’ü tanımak, ancak onun fikirlerini, düşüncelerini ve duygularını gerçekten iyi bilmek ve bunları benimsemekle mümkündür. 

Bugünün gençleri aldıkları eğitim ve sahip oldukları kültür doğrultusunda Atatürk ilkelerini benimser, bilim ve teknolojiye önem verirlerse, hiç kuşkusuz Atatürk'ün hedeflediği gibi bir Türkiye'nin gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunacaklardır. 

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN! 

Saygılarımla, 
Orhan UĞUR

Kaynakça: Köklügiller Ahmet, Atatürk’ten Düşünceler ve Özdeyişler, İstanbul 2007,  s.119-120

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halit Ergün - 5 ay önce
Güzel ve yol gösteren bu yazına teşekkürler...seni tebrik ediyorum.
Avatar
Basri Erbaş - 5 ay önce
Cumhuriyetin sizin gibi güzel insanlara çok ihtiyacı var kaleminize sağlık
Avatar
Halil koca - 3 ay önce
Bizleri aydınlattığın için teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim