ÇAĞDAŞ AİLE MODELİ


Volkan Yaşar Berber

Volkan Yaşar Berber

Okunma 14 Kasım 2023, 11:19

      Çağdaş  aile modeli oluşturulmaya çalışılan toplumlarda vicdan önceliğe alınmaktadır. Her canlıya insana, hayvana, bitkiye çevremize saygılı davranmamız gerektiği öğretilmelidir. Yeni toplumsal düzenlemelerde çağdaş anne baba’nın çocuklara karşı daha empatiksel, samimi, yaşıtına uygun davranışsal seviyeye indirgenmesi gerektiğidir. Çocukluk evrelerini sıcak, hoşgörülsel geçiren bireylerin gelecekte daha yapıcı, girişken ve sempatik olduğu görülmektedir.

     Çocukta oluşan psikolojik sorunların temelinde ailevi problemlerin dayandırıldığı bilindiğinden daha temkinli daha bilinçli ortamlar oluşturulması elzemdir. Aile okullarının devlet destekli açılarak gelecekte neyin ne şekilde yapılacağını, nelerin kendisi beklediğini ve ne şekilde üstesinden gelinebilineceğinin öğretilmesi gerekir.

     Herkesin yaşadığı ve yaşattığı küçük anılar.. Birini yakınen bulduğum siz okuyucularımla paylaşmak isterim.. ’ Ailece veya birkaç kişi beraber şehir dışı uzun yola çıkacağız bileti saat 0n ikiye almışızdır ki Babam telaşlı ve endişeli haliyle bizleri erkenden hazırlatıp terminale yola çıkartır ki saat on da oraya varıp bekler de bekleriz.. güleyim mi ağlayayım mı bilemem ama kendisi çok rahat şekilde bekler..’

      Seviyoruz yine de birbirimizi kusurlarımız olsa da olmasa da çünkü bizleri birbirimize bağlayan huzurlu sevgi ve saygıdır. Aile de yaşanılan sevinçleri, üzüntüleri paylaşarak azaltmak gerekir. Paylaşılan her şey gibi bu da azaldıkça zamanla iyileşecektir. Her birey kendine düşen görevi usulünce yapınca beklentisiz, çıkarsız kocaman bir aile oluşur. Çocuk kendisinin sevildiğini değer verildiğini bildikçe daha kişisel gelişiminde ve motivasyonun ilerleyerek gelecekteki hayatına rahat bir şekilde atılacaktır.

      Gençler anne ve babalarının zarif, bakımlı ve yan yana gezebilecek popülerist kişiler olmalarınıda isteyerek böyle beklentiler içerisindeler. Zamane sosyal medyanın da popüler olduğu bilinciyle kendini teknoloji alanında geliştirebilmiş ebeveynlere daha üstün gözle bakılmaktadır. Elbet bu ebeveynler içinde geçerli ki çocuklarının eğitim seviyelerinin de ve sosyal çevrelerinde üstün olmalarını daima isteyerek desteklerler ki başarılarının hem kendilerince hem başkalarınca övülmesini gözlemlerler.

    Anne ve Babalara önemle öğüdüm daha samimi daha yakın ve agresif yaklaşımlı olmayınız. Zamanla geri tepebilecek duyumsallıklar geri dönüşü olmayan yıkıcı şeylere sebep olmasın. Çocuklara öğüdüm ise eminim yeni nesilin unuttuğu kalemle mektup yazma.. elinize kalem kağıdı alın duygu ve düşüncelerinizden oluşan beklentilerinizi belirttiğiniz mektup yazın ebeveynlerinize..

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.