"Mesleki Eğitim Merkezlerinde Herkese Yer Var"

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul mezunu olup lise diploması olmayanların lise diploması sahibi olabileceğini açıkladı

"Mesleki Eğitim Merkezlerinde Herkese Yer Var"
28 Ocak 2022 Cuma 11:44

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokul mezunu olup kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp devam edemeyen herkese imkan tanındığını, bu durumda olanların 4 Şubat 2022 tarihine kadar Meslek Lisesine kayıt yaptırmaları halinde dışardan lise diploması almaya hak kazanmış olacaklarını açıkladı.

Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Bülent Akmeşe, konuyla ilgili açıklama yaparak lise diploması alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Akmeşe, Milli Eğitim Bakanlığınca Sinop genelinde faaliyet gösteren 3 Mesleki Eğitim Merkezi ve 3 Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulayan meslek liselerine ek olarak il genelinde bulunan tüm meslek liselerinde Mesleki Eğitim Programı açıldığını, öğrencinin  eğitiminin büyük bölümünü işletmelerde bir usta gözetiminde ve meslek öğrenme odaklı olarak gerçekleştireceğini,
Mesleki Eğitim Programında  öğrenci 9. sınıftan itibaren 12. sınıf sonuna kadar haftanın 4 günü bir usta öğreticinin gözetiminde, mesleki eğitimini işletmelerde yapacağını sadece haftanın 1 günü okula giderek genel bilgi ve meslek dersleri göreceğini belirtti.

Akmeşe, "Milli Eğitim Bakanlığınca ilimiz genelinde faaliyet gösteren 3 Mesleki Eğitim Merkezi ve 3 Mesleki Eğitim Merkezi Programı uygulayan meslek lisemize ek olarak il genelinde bulunan tüm meslek liselerimizde Mesleki Eğitim Programı açılmıştır.  
         Mesleki Eğitim Merkezleri, ülkemizin meslek sahibi insan ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir. Mesleki Eğitim           Programları ile Çıraklık eğitiminin örgün ve zorunlu eğitim kapsamına alınması ile ekonomimizin temel yapı taşı olan işletmelerin çırak ihtiyacının karşılanması ve çırak öğrencilerimizin ahilik kültüründen gelen usta çırak ilişkisiyle mesleklerini,  işbaşında öğrenmelerini sağlanmaktadır.      
         Mesleki Eğitim Programı Meslek temelli bir eğitimi ihtiva etmekte ve büyük ölçüde bizim geleneksel ahilik sistemine benzemektedir. Öğrenci,  eğitiminin büyük bölümünü işletmelerde bir usta gözetiminde ve meslek öğrenme odaklı olarak gerçekleştirmektedir. 
          Mesleki Eğitim Programında  öğrenci 9. Sınıftan itibaren 12. Sınıf sonuna kadar haftanın 4 günü bir usta öğreticinin gözetiminde mesleki eğitimini işletmelerde yapmakta sadece haftanın 1 günü okula gelerek genel bilgi ve meslek dersleri görmektedir. 
          İşletmeler ve sanayicilerimiz, ihtiyaç duyduğu kalifiye insan gücünü 4 yıl gibi bir zaman da kendisi yetiştirmektedir. 4 yıllık süreçte öğrencilerin sağlık ve iş kazası sigortası devletimiz tarafından yapılacak, öğrencilerimiz 9,10,11 sınıfta en az asgari ücretin %30 u oranında 12. Sınıftan itibaren de en az asgari ücretin yarısı  kadar ücret alabilecekler ve bu ücret devletimiz tarafından ödenecektir. 
           Öğrencilerimiz 9. Sınıftan itibaren kendi parasını kazanacak ailelerine yük olmadıkları gibi aile bütçesine katkıda da bulunabileceklerdir. 

            Yine Mesleki Eğitim Programını tercih eden öğrencilere 3. Yılın sonunda Kalfalık 4. Yılın Sonunda ise Ustalık Belgesi verilecek ve öğrencilerimiz diğer meslek lisesi öğrencileri gibi Meslek Lisesi Diploması alarak mezun olacaklardır.
         En az ortaokul mezunu olan  ve  sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olan herkes Mesleki eğitim Programlarına katılabilmektedir. 
          Bu şartları taşıyan öğrenciler, yaş sınırlaması olmaksızın 33 alan ve  181 dalın herhangi birinde  eğitim verebilecek standartlarda atölyesi yada işletmesi bulunan yine işyerinde usta öğreticilik belgesine sahip çalışanı bulunan bir işletmeyle sözleşme imzalanmasının ardından sisteme dahil olabilmektedirler. 
         Liselerden mezun olan öğrencilerimizde aynı şekilde bir işletmeyle sözleşme imzalayarak 6 aylık  bir süreçte fark derslerini alarak Meslek Lisesi Diploması alabilmekte yine  meslek lisesinin her hangi bir bölümünü bitirmiş meslek lisesi mezunları bir işletmeyle sözleşme imzalayarak 6 aylık bir sürede başka bir alanda Meslek Sahibi olabilmekte ve Meslek Lisesi Diploması alabilmektedir. Yine bu öğrencilerin sağlık , iş kazası sigortası ve en az asgari ücretin %50 olan ücretleri devlet tarafından karşılanmaktadır.  .
     Mesleki Eğitim Merkezlerimiz işletmelerin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünü sağlamakta , işletmelerde çalışan kalifiye elemanların  kalfalık ve ustalık belgesi  almalarına ,yine işletmelerde ki  ustalık belgesi sahiplerinin yüz yüze yada uzaktan eğitim yoluyla Usta öğreticilik belgesi  almalarını sağlamaktadır. 
       Bu sistemle  işletmelerin ve sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu kalifiye işgücünü yetiştirmeyi hedeflemekteyiz

       Bakanlığımızın talimatları ve onayı ile  Organize sanayi bölgemizde Mesleki Eğitim Merkezi Bürosuları açılmış ve  irtibat bürolarımız  vasıtasıyla Sanayici ve işverenlerimizin ayağına hizmet götürerek  Sanayicilerimizin işgücü ihtiyaçlarına cevap vermeye ve çalışanların belge sahibi olmalarını sağlamaya gayret ediyoruz. 
          Bir  aylık  süreçte Mesleki eğitim Programına kayıtlı öğrenci sayısı 250 bine ulaşmış  ve Mesleki Eğitim Programına geçiş yoğun bir şekilde devam etmektedir. Bakanlığımızın kısa zamanlı hedefleri bir aylık kısa bir sürede tutturulmuş ve Türkiye genelinde  1 yıl içerisinde 1 milyon Mesleki Eğitim Programı Çırak Öğrencisine ulaşılması hedeflenmektedir
      Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN   ve Sayın Bakanımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER,  Mesleki eğitime ve dolayısı ile sanayinin ihtiyaç duymuş olduğu kalifiye iş gücünün yetişmesine,  büyük önem vermektedir. 
        Resmi Gazetede yayınlanan Mesleki Eğitim Kanununda ki değişikliklerle birlikte Mesleki Eğitimde büyük bir dönüşüm başlamıştır. Bu dönüşümle birlikte Sinop ölçeğinde Sanayinin gelişmesinde en büyük sorunlardan biri olan  kalifiye iş gücü sorunu kısa zamanda çözülecektir. 
        Tüm halkımızı , özellikle açık öğretimde okuyan yada  devamsızlık yüzünden okuldan ayrılan ve eğitim öğretimin dışına çıkan öğrencilerimizi , meslek sahibi olmak isteyen herkesi Mesleki Eğitim Merkezlerimize bekliyoruz. 
                       Mesleki Eğitim Meselesi Memleket Meselesidir.


*Ortaokul Mezunu Herkese İş , Sigorta, Maaş, Meslek Lisesi Diploması !!!
*Yaş sınırlaması Yok!!!
*En az Ortaokul Mezunu olmak !!!
*Sağlık durumu ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak !
*Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili "Usta Öğreticilik Belgesine" sahip bir iş yeriyle sözleşme imzalamak !!!  YETERLİ
*Haftada 1 gün okulda teorik, 4 gün ise işletmelerde eğitim!!!
*33 Alanda 181 farklı dalda Meslek Öğrenme İmkanı!!!
*İlk 3 yıl Asgari ücretin en az %30 ‘u , 4. Yıl en az  %50 si oranında ücret!!!
*Sağlık ve iş kazası sigortası!!!
*4 yıl sonunda Ustalık Belgesi ve Meslek Lisesi Diploması !!!
*Kendi İş Yerini Açma İmkanı!!!!
*Mesleki Eğitim Merkezi Mezunlarında  %88 istihdam oranı!!!
            Ayrıntılı Bilgi İçim En Yakın Meslek Lisesi yada Mesleki Eğitim Merkezlerine Müracaat Edebilirsiniz…
          Tüm Halkımızı , özellikle Açık öğretimde okuyan yada  devamsızlık yüzünden öğrenim hakkını kaybeden  ve eğitim sisteminin dışına  çıkan tüm vatandaşlarımızı , Meslek Lisesi Mezunu Olmak ve  meslek sahibi olmak için Mesleki Liselerimize ve Mesleki Eğitim Merkezlerimize bekliyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yunus - 12 ay önce
Ne işe yarıyor diploması