Başkan, Kafes Balıkçılığına Karşı Mücadele Başlattı

Gerze'de kurulması planlanan balık çiftlikleriyle ilgili Gerze Su Ürünleri Kooperatifi, bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda 'kafes balıkçılığına' karşı mücadele kararı alındı

Başkan, Kafes Balıkçılığına Karşı Mücadele Başlattı
02 Kasım 2017 Perşembe 10:56

Gerze'de kurulması planlanan balık çiftlikleriyle ilgili Gerze Su Ürünleri Kooperatifi, bigilendirme toplantısı düzenledi. Toplantı sonunda 'kafes balıkçılığına' karşı mücadele kararı alındı.

İskele Çay Bahçesinde gerçekleştirilen toplantıya katılan STK temsilcileri bilgilendirilerek balık çiftliklerinin olumsuz etkileri anlatıldı.

Toplantıya katılan Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, konuyla ilgili olarak ''Bu konu bütün Gerzelileri ve Gerze'de yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiriyor. Bu toplantının daha çok katılımla gerçekleşmesini isterdim. Vatandaşlarımızın bu konu hakkında duyması ve öğrenmesi gereken önemli bilgiler var. Yapılan araştırmalar ve edindiğimiz bilgilere göre bu balık tesisleri son derece çevreye zararlı olmasının yanı sıra turizm konusunda da Gerze'ye darbe vuracak etkisi var. Bu siyasi bir durum değildir. Gerze'nin geleceğini ilgilendiren bir konudur. Denizde ki doğal yaşamı olumsuz yönde etkileyecek olan bu tesisler kurulduğu takdirde Gerze'ye ekonomik yönden de zarar verecek. Yaz aylarında deniz turizmi için gelen yazlıkçılar Gerze'ye uğramaz, çünkü denizimiz temizliğini kaybedecek. Turizmimize balta vurulacak. Hep birlikte bu yapılmak istenen tesislere karşı durmalıyız. Gerze'mizi kimseye yedirmeyiz. Burada büyük iş STK'lara düşüyor. İnsanlarımız bilgilendirilmeli. Önümüzdeki günlerde daha geniş çaplı bilgilendirme toplantısı yapacağız. Tüm vatandaşlarımızı bu konuya duyarlı olmalarını ve toplantımıza katılmalarını bekliyoruz'' açıklamasında bulundu.

Gerzeli Balıkçılara İstihdam Yalanına İnanmayın

Başkan Belovacıklı, Gerzeli balıkçıları istihdam ve iş konusunda ikna etmeye çalıştıklarını söyleyerek;''Yapılacak tesislerde kafes başı 15 kişi alacağız, yerli balıkçıların teknelerini kullanacağız gibi vaatlerde bulunuyorlar. Balıkçılarımızı ikna etmek için iş konusunda vaatlerde bulunuyorlar. Bu tesisler kurulduğu takdirde yerli balıkçılarımızın avlanma alanı daralacak. Ağ atacak yer kalmayacak. Kafeslerin her biri 950 tonluk kafesler. Sinop Yakakent arasını istila edecekler. Yerli balıkçılarımız kendi denizinde avlanmakta zorlanacak. Yapılan vaatlere inanmayın'' dedi.

Deniz'de koku oluşur, olta balıkçılığı biter

Yakakent'te yaşayan Gerzeli çevrecilerden emekli öğretmen Recai Kuruoğlu'da toplantıya katılarak balık çiftlikleri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Yakakent'te hali hazırda bulunan balık çiftliklerinin olumsuz etkilerini bizzat gördüğünü belirterek; uygulanan yemleme yönteminin oldukça zararlı olduğunu, bu yemleme ile birlikte denize çok fazla kimyasal maddenin karıştığını ve bir süre sonra denizde ki oksijenin azalarak canlılara zarar verdiğini belirtti. Sözlerinin devamında sadece denize değil, çevreye de oldukça zararlarının olduğunu söyleyen Olgunsoy, denizde bir süre sonra kokunun meydana geldiğini, bu durumun çevre insanlarını oldukça rahatsız ettiğini ve olta balıkçılığının bittiğini söyledi.

Çiftliklerde yetişen balıklar GDO'lu

Gerze Belediyesi Çevre Mühendisi Uğur Çetin’in de katıldığı panelde Çetin, yaptığı araştırmalar da kurulan bölgede meydana gelen problemler hakkında vatandaşlarımızı bilgilendirdi.

    Çetin, yaptığı açıklamada; “Öncelikle yemlemede kimyasal ürünler kullanılacak.Hiç bir firma veya Fakülte yemleme yönteminde kimyasal ürün dozajının varlığını kabul etmemezlik yapamıyor.Yapılan açıklamalar hep bu seviyenin düşürüleceği yönünde.Ancak yaşanılan ve kanıtlanmış bir durum var ki yemleme esnasında kullanılan kimyasal maddeler denize ve canlılara zarar verecek.Azot ve fosfor içeren bu ürünler belli bir süre sonra ilçemizin ve Sinop’un incisi olan Hamsi Balığı’nın da  göç yolunu değiştirmesine sebep olacak.Örneğin Palamut Balığı yörüngesini değiştirerek Yakakent’e uğramamaya başlamıştır.Bu durum aslında balıkçılığı bitirdiği gibi Balıkçılık ile geçinen esnafa da zarar veriyor.GDO’lu balık yediriyorlar insanlara.Bu tesis planlanırken Gerze- Sinop arasına 32 adet havuz(Kafes) olarak planlandı.Yani 1 milyon m²’lik bir alan Kafes Balık Yetiştiriciliği donatılacak.Bu da Gerze ve Sinop’ta balıkçılığın ve deniz turizminin sonu demek.Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü firmanın kimyasal katkı maddelerini azaltacağını taahhüt ettiği yazısını bize göndererek gerçekleşmesi gereken ÇED sürecinin yapılmayacağını belirtiyor aslında.Bizler gerekli çalışmaları ve dökümanları hazırlayarak gerek hukuki sürecimizi başlatacağız gerekse vatandaşlarımızı daha fazla bilgilendireceğiz” dedi.

Çetin, bir sonraki toplantının 07 Kasım Salı günü saat: 18:00'de Say Çay bahçesinde yapılacağını ve daha kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı olacağını belirterek Gerze'yi ilgilendiren bu konuda tüm Gerzelileri toplantıya davet etti.

Ercan ÖZCAN / Gerzeninsesi

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nezaket albayrak - 6 yıl önce
Asla izin verilmemeli
Avatar
Nurgul - 6 yıl önce
Kesinlikle kurulmamali.ekolojik dengeyi bozar.asla geri dönüşü olmaz.
Avatar
Yakup Kemal Kalyoncu - 6 yıl önce
Toplantıyla ilgili cümlelerden anlaşılan yetersiz bir bilgilendirmenin yapıldığı yönünde. Kimyasal kullanımından bahsetmek tek başına yetersiz. Kimyasalların neler olduğu zararlarının neler olduğunu, bahsedilen o kirlilik ve oksijensiz ortamda doğal balıklar yaşamazken havuzdakiler nasıl yaşar V..s.. çok yavan kalmış. Söz konusu sistemi temsilen de birileri konuşmalı değil mi?
Avatar
h.a. - 6 yıl önce
tabiki bütün Gerzelileri ilgilendiriyor pahallı balık yemekten bıktık gerzede çevre illerine göre yüzde elli daha pahallı balık satıyor kooperatif tabiki karşı çıkacak balık ucuzlar bizden alınmaz diye başkanı anladım o zaten her şeye karşı çıkar klasik chp ziyniyeti
Avatar
Gerzeee - 6 yıl önce
Yaa arkadaş bişeyede karşı çıkmayın ya.Yakakentte var.Sanırsın deniz elden gidecek dünyada örnekleri mevcut hayretbisey yas
Misafir Avatar
gökhan denizci - 6 yıl önce @Gerzeee
Yakakent'te oluşu bir kriter midir? Dünyadaki kaç örneği incelediniz, kaç tez makale vs. okudunuz da bunun ekolojik yönden bir zararı olmayacağı kanısına vardınız? Gerze'nin balıkçı tekneleri boş dönerken ( bu sizin içinizi acıtmıyordur eminim!), balığı Ankara'dan bile pahalı yerken içiniz hiç cız etmiyor mu? Ve sonuç: Maalesef önlem alınmazsa deniz elden gidiyor.
Avatar
Sorumluluk - 6 yıl önce
Sayın başkanım bir toplantıda boyabatta yapılmalı. Cunku cok kımsenın yazlığı var sinopta gerzede. Sessiz kalırlarsa yazlıkları, sinopun denizi , yani yaz etkinlikleri son bulacak onlarıda uyyandırmalı.
Avatar
Mehmet - 6 yıl önce
Kafes balıkçılığı bence olmalı ne gibi bi ekolojik denge bozulabilirki okadar sorunlu sistem varken bence ekolojik sistemi kafes balikciligimi bozacak