Belediye Meclisi'nde Büyük Tartışma

Nisan ayı Olağan Belediye Meclisi toplantısına Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ile Gerze Gücüspor Başkanı Fatih Ergün’ün tartışması damga vurdu

Belediye Meclisi'nde Büyük Tartışma
05 Nisan 2017 Çarşamba 19:42

Nisan ayı Olağan Belediye Meclisi toplantısına Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı ile Gerze Gücüspor Başkanı Fatih Ergün’ün tartışması damga vurdu. Belovacıklı, Ergün’ün izin almadan konuşmasına sinirlenerek, “senin konuşmaya hakkın yok. Benden izin isteyeceksin konuşmak için. Vatandaşın burada konuşma hakkı yok” dedi.

 

Birçok konunun görüşüldüğü belediye meclis toplantısında, Hurmadibi’nde yer alan ve kazanan kişinin ihaleden çekilmesi sonucu, burada yer alan büfenin nasıl değerlendirileceği konusunda tartışma çıktı. Belovacıklı, ihalenin yeniden 13 bin liradan açılması yerine belediyeye kaynak olabilecek şekilde değerlendirilmesi için Gerze Kültür ve Turizm Derneği’nin talep ettiğini söyledi.

“Huzurun bozulmasını istemiyoruz”

Hurmadibi’ndeki büfeyi Gerzeli olmayan kişilerin de istediğini belirten Belovacıklı, “Son günlerde Gerze’de huzursuz işler oluyor. Biz huzurun bozulmasını istemiyoruz. Bir takım kişiler bazı yerleri sahiplenmek istiyor” şeklinde konuştu. Önce Gerze Belediyespor’a vermeyi düşündüklerini belirten Başkan, Kültür ve Turizm Derneği’nin başvuru yaptığını söyledi. Kültürel faaliyetleri dernek üzerinden yaptıklarını belirten Belovacıklı, kültür ve turizm derneklerinin ticari faaliyetlerde bulunabildiğini söyledi.


“Kültürel faaliyetler daha önemli”

Dernekten elde edilen kazancın yeniden belediyeye aktarılacağını vurgulayan Belovacıklı, “kültürel faaliyetler şu şartlarda daha önemli” dedi. Kötü amaçlı kişiler tarafından alınmasını istemediğini vurguladı.

 

Ak Partili meclis üyelerinin Gerze Belediyespor bünyesinde değerlendirilmesi ve belediyeden katkı payı ayrılmadan, spor kulüplerinin ihtiyaçlarının buradaki büfeden karşılanması önerisine sıcak bakmayan Belediye Başkanı, daha önceden ilçemiz gençlerine Köşk mevkiindeki otoparkın işletmesini verdiğini, ama 2-3 gün bile işin başında durmadıklarını belirtti. Kulüplerin sporcularının orada çalışmasından da dernek çatısı altında daha profesyonel bir yapıyla yönetilebileceğini ifade etti.

 

“Bütün kulüplere alın işletin diyemem”

Büfenin işletme hakkının Gerze Kültür ve Turizm Derneği ya da sadece Gerze Belediyespor bünyesinde değerlendirilmesine karşı çıkan Gerze Gücüspor Başkanı Fatih Ergün, “ayrımcılık oluyor diğer kulüplere” diye araya girdi. Bunun üzerine Osman Belovacıklı da, “Gerze’de 8 tane kulüp var. Ben hepsiyle uğraşamam. Burada beni ilgilendiren, içerisinde olduğum kulüp Gerze Belediyespor’dur. Bütün kulüplere alın işletin diyemem heralde” diye karşılık verdi.

 

Ergün’ün yeniden “ayrımcılık oluyor” demesi üzerine, Belovacıklı, ayrımcılık yapmadığını ve Gerze Gücüspor’un da belediyeden ödenek aldığını vurguladı. Ergün, üç dalda mücadele ettiklerini, ama ismini vermek istemediği bir kulübün tek dalda mücadele etmesine rağmen kendilerinden iki katı fazla ödenek aldığını iddia etmesi üzerine, Belediye Başkanı sert tepki göstererek, “Kendi kafamızdan paylaştırmadık ya! Biz belediye olarak spor kulüplerine bütçe ayırdığımız için suçlu muyuz? Ne Sinop, ne Boyabat ne de Ayancık bütçe ayırıyor. Başka hiçbir belediye bir kuruş para ayırmıyor” dedi.  

 

“Burası köy kahvesi değil”

Tartışmanın sonlanmasının ardından beş dakika geçmeden yeniden söze giren Ergün, “sayın başkanım yanlış anlamayın da, belediye, spor kulüpleri için…” derken, cümlenin sonunu getiremeden Belovacıklı’dan sert bir çıkış geldi: “Senin konuşmaya hakkın yok. Benden izin isteyeceksin konuşmak için. Vatandaşın burada konuşma hakkı yok!” Bu sözlerin ardından izin isteyen Ergün’ün talebini reddeden Belovacıklı, “Biz belediye meclisi arasında karşılıklı konuşma yapabiliriz. Siz konuşamazsınız. İzin isteyeceksin konuyla ilgili, sonra konuşacaksın. Burası köy kahvesi değil” dedi.

 

Kazancı belediyeye aktarılacak

Tartışmanın sonlandırılması üzerine, yeniden konu hakkında açıklama yapan Belovacıklı, “spor kulübü de kültür derneği de bizim” şeklinde konuştu. Hizmet içi işletmelerin Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edildiğini belirten Belovacıklı, “Kültür ve Turizm Derneği, oradaki işletmeden elde ettiği kazancı belediyeye aktaracak. Belediye adına burayı işletmek ve buradaki kazançla ilçemizdeki kültür ve sanat faaliyetlerini yürütmek istiyorlar” şeklinde konuştu.

 

Meclis kararı erteledi

Ak Partili ve CHP’li meclis üyelerinin ortak kararı sonucu, Hurmadibi’ndeki büfenin nasıl değerlendirileceği konusundaki hususun bir ay sonraya bırakılması kararlaştırıldı. Önümüzdeki bir aylık süreçte, Kültür ve Turizm Derneği’nden büfenin nasıl değerlendirileceği konusuna açıklık getirilmesi ve kararın buna göre verilmesi gerektiği vurgulandı.

 

Meclis üyelerinin konunun bir ay ertelenme kararı alması üzerine, bu bir aylık süreci kayıp olarak değerlendiren Belediye Başkanı, meclis üyelerine dönerek “sizinle çalışmak çok güzel. Tebrik ederim (!)” şeklinde sitem etti.

Kaan Töngelci / Gerze'nin Sesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gerzeli - 7 yıl önce
Ah başkan vah başkan hurma dibini bulmussundur birilerini verecek
Avatar
Bayram karaaslan - 7 yıl önce
Kültür ve Turizm Derneği’nin başvuru yaptığını söyledi acaba bu derneğin yönetici kim!!? Orada vatandaşın konuşma yada görüş bildirmeye hakkı yoksa gidin kapali kapılar arkasında pazarlıkmi toplanti mi ne yapacaksanız yapın tabi sayın başkanımız böyle bir kelime kullandiysa ama ben inanıyorum bizim osman abi böyle bir kelime kullanmamıştı
Avatar
İ.N.T - 7 yıl önce
Gerze Belediyesi isletsin. İstanbul büyükşehir belediyesini örnek alsin ( siyasi görüşüm istanbul büyükşehir e ile ayni olmamasina ragmen.) İskur vasitasiyla sezonluk sigortali eleman çalıştirsin. Hem istihdam yaratmis olur hem de piyasadaki cay bahçelerinin ucretlerinin yari fiyatina ( istanbul büyükşehir cay bahcelerinde , ajda olarak adlandırılan bir bardak cay 1 TL dir. )satip halka daha ucuz hizmet vererek o bölgenin hareketlenmesine öncülük edilmiş olur.
Avatar
HAMDİ YILMAZ - 7 yıl önce
büfeni̇n i̇şletmesi̇ i̇yi̇ bi̇r fi̇yata tekrardan i̇haleye veri̇lsi̇n... oldu bi̇tti̇ye geti̇ri̇lmesi̇n... vatandaş olarak taki̇pte olacağiz. i̇şi̇ bi̇len bi̇r adam orda para kazanir esasinda fi̇yat çok uçuk deği̇l ama gerzede ki̇ zi̇hni̇yet neden fazla para vereyi̇m ucuza almak varken düşüncesi̇nden dolayi bu şeki̇lde olmuş olabi̇li̇r... bi̇r gerzeli̇ olarak bu fi̇ki̇rler bi̇zi̇m i̇nsanimizda çoktur... beledi̇ye i̇yi̇ bi̇r geli̇r elde etsi̇n bu i̇şten ve para gerze i̇çi̇n kullanilsin... gerze artik markalaşma yolunda i̇lerlesi̇n ... bu talepler zor ve yapilmayacak i̇şler deği̇l... osman bey bu i̇şleri̇ yapabi̇lecek bi̇r i̇nsan ama bi̇r bikma ve yaptiği i̇şten zevk alamiyor sanki̇ önceki̇ o gi̇ri̇şi̇mci̇ tavri ve koşturmasi kalmadi muhalefet beledi̇yesi̇ olduğu halde i̇yi̇ koşturdu i̇yi̇ i̇şler yapti para buldu bi̇rşeyler ortaya çikardi. osman beyi̇n hakki çok geçti̇ ama bakiyorum bi̇ryerden sonra onunda nefesi̇ kesi̇lmekte...
Avatar
İstanbullu - 7 yıl önce
Hamdi bey 13 bin lira uçuk bir rakam değil diyorsunuz.siz onucbinlirayi bir arada gördünüz mü ?
Avatar
HAMDİ YILMAZ - 7 yıl önce
ki̇ralanacak yer i̇çi̇n aylik 13.ooo tl çok bi̇r para deği̇l... kendi̇ne güvenmeyen ki̇şi̇ bu i̇haleye gi̇ri̇pte tonyalinin yaptiği gi̇bi̇ nam olsun di̇ye tekli̇f vermez..veri̇rsede kendi̇ni̇ vatandaşa güldürür. komi̇k duruma düşer. o yüzden ki̇ralanacak alan i̇çi̇n aylik 13.000 tl çok para deği̇l. si̇nopta ki̇ ki̇ralardan haberi̇ni̇z olmadiği burdan belli̇... gerze i̇çi̇n bi̇r mekana aylik 13.000 tl neden bu kadar büyük para si̇zi̇n i̇çi̇n gerze haketmi̇yormu bu ücretleri̇... neden gerzeyi̇ bi̇r küçük görme bi̇r aşağilama çabasi var kendi̇ halki i̇çi̇nde ... i̇nsanlar gerzede yaşiyor ama gerzedeni̇n degeri̇ni̇n ne olduğunun farkinda deği̇l veya şark kurnazliği yapip gerzde ki̇ralarin ve fi̇yatlarin yükselmesi̇ni̇ i̇stemi̇yorlar... dünya deği̇şmekte ve gerzede bu deği̇şi̇mden payini almakta. bu yüzden gerze gi̇bi̇ deni̇z kenari bi̇r i̇lçede bu rakamlar artik çok yüksek deği̇l. ev fi̇yatlari gerzede 200.000 tl buldu,gerzeye bu rakamlari çok görmeyi̇n lütfen,fazlasini hak etmekte gerze.
Avatar
ESNAF - 7 yıl önce
hamdı yılmazz arkadasım turızmcı olabılırsın ancak tıcaretın t sınden anlamadıgın kesin. 13 bın kıra sadece yaz sezonunda degıl 12 ay boyunca odenecek. 156 bın tl yapıyor. ama su konuda haklısın odeyemeyeceksın yada laf olsun dıye fıyat attırıp gerı cekıleceksın madem hıc gırmemelısın . selamı beyın işleri
Avatar
Ugur - 7 yıl önce
Iyide benm anlamadigim bu ihaleyle benm kiraladigim yer ne alaka nie fes ediliyor.