banner175

GELİR TESTİ İÇİN SON GÜN: 30 EYLÜL 2015

Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürü Uyardı "GELİR TESTİ İÇİN SON GÜN: 30 EYLÜL 2015"

GELİR TESTİ İÇİN SON GÜN: 30 EYLÜL 2015
29 Eylül 2015 Salı 09:34

Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yaşar Yılmaz Gazetemize göndermiş olduğu açıklamada:   "Bilindiği üzere; 10/09/2014 tarihli ve 6552 sayılı İş Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 11/09/2014 tarihli ve 29116 (Mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan Kanunun 57 nci maddesi ile 5510 sayılı Kanuna geçici 53 üncü madde eklenmiş olup, sözkonusu maddede;

            " 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup da gelir testine hiç başvurmayanlardan bu maddenin yayımını takip eden aybaşından itibaren altı ay içerisinde gelir testine başvuran kişilerin genel sağlık sigortası primleri yapılan gelir testi sonucuna göre tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk ettirilir.

         60 ıncı maddenin birinci fıkrasının ( g ) bendi kapsamında re’sen genel sağlık sigortası tescili yapılmış olanlardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce gelir testi yaptırmış olmakla birlikte gelir düzeyleri asgari ücretin iki katından daha düşük olarak tespit edilmiş olanların, bu tespit öncesinde genel sağlık sigortası primi ödenmemiş olan süreleri hakkında da gelir testi sonucu bulunan tutarlar esas alınarak birinci fıkra hükümleri uygulanır. Ancak, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ödemiş oldukları genel sağlık sigortası primi ile gecikme cezası ve gecikme zammı tutarları geri iade edilmez.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurumca belirlenir.

          Birinci fıkrada belirtilen altı aylık süreyi altı ay daha uzatmaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü yer almaktadır.

         Bu bağlamda, geçici 53 üncü madde uyarınca, vatandaşlarımızın ikametgahlarının bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, en geç30/09/2015 tarihine kadar başvurarak gelir tespiti yaptırmaları halinde, yapılan tespit neticesinde çıkacak olan gelir seviyesi üzerinden genel sağlık sigortalılığı için yeniden değerlendirme ve güncelleme işlemi yapılabilecektir.

         Ayrıca, sözkonusu madde uyarınca ( g ) bendi kapsamındaki sigortalılık statüsünden kaynaklanan ve 2014 yılı NİSAN ayı ve önceki aylara ait genel sağlık prim borcu olan vatandaşlarımıza borçlarını yapılandırma hakkı verilmiş olup, yapılandırma hakkından yararlanabilmek için en geç 02/11/2015 tarihi mesai bitimine kadar Kurumumuza müracaat etmeleri gerekmektedir.

           Kamuoyuna ve ilgililere duyurulur."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.