Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti

Gazetemiz genel yayın yönetmeni Fatih Uysal ve yazı işleri müdürü Ercan Özcan, Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak görevine başlayan Öğr. Gör. Mehmet Sedat İpar'a hayırlı olsun ziyaretinde bulundular

Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti
25 Temmuz 2017 Salı 11:27

 Bir süredir Sinop Üniversitesi'nin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevini yürüten ve geçtiğimiz günlerde Gerze Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevine getirilen Öğr. Gör. M. Sedat İpar, yapılan ziyaret kapsamında Meslek Yüksekokulunun genel durumu ve 2017-2018 akademik yılında yeni açılacak olan bölümler hakkında gazetemize bilgiler verdi.

''Gerze MYO, ilçeler arasında en büyük meslek yüksekokulu''

Sinop Üniversitesi bünyesinde ilçeler bazında en büyük meslek yüksekokulunun 9 Bölüm içerisinde 13 farklı program ve yaklaşık 1250 öğrenci ile Gerze MYO olduğunu söyleyen İpar, ''Üniversitemiz Rektörlüğünün, ilçelerimizde ve il merkezinde bulunan Meslek Yüksekokullarında birbirine benzeyen bölümlerin mümkün olduğunca tek çatı altında toplanarak, öğrencilerimizin daha verimli ve kaliteli bir akademik eğitim almasını sağlama düşüncesi neticesinde, Merkez MYO’da bulunan Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı ile Kültürel Miras ve Turizm Programı Gerze MYO’ya aktarılmıştır” dedi.

Yeni Açılacak Programların Alt Yapıları Hazır

Aktarılan programlar ile birlikte yeni açılacak Aşçılık Programının yanı sıra eğitim-öğretim faaliyetlerine tecrübeli akademik kadrosu ile başarıyla devam eden, ilçemize ve üniversitemize katma değer sağlayan Basım ve Yayın Teknolojileri, Bilgisayar Programcılığı, Deniz ve Liman İşletmeciliği, Giyim Üretim Teknolojisi, Grafik Tasarımı, Moda Yönetimi, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Otobüs Kaptanlığı, Radyo ve Televizyon Programcılığı Programlarının kontenjanların artmasıyla öğrenci sayısının da artacağına vurgu yapan İpar, yeni açılacak olan aşçılık programının,teknik teçhizatlarının büyük kısmının temin edildiğini ve gerekli alt yapının hazır olduğunu söyledi.

''İlk Açıldığı Üniversitelerden Birisi de Sinop Üniversitesi''

Kültürel Miras ve Turizm programının ise, Sinop Merkez MYO bünyesinde üç yıldır mezun verdiğini belirten İPAR, ''Bu bölüm 2017-2018 akademik yılında Gerze Meslek Yüksekokulu çatısı altında öğrencilerimizi ağırlayacak. Kültürel Miras ve Turizm programının Türkiye'de örgün eğitim olarak ilk açılan üçüniversiteden birisi de Sinop Üniversitesidir ve öğrencilerimiz ilk stajlarından beri ilimize değer katmışlardır.Öğrencilerimiz Sinop tarihine ışık tutacak kazı çalışmalarında ve müzelerimizde stajlarını gerçekleştiriyorlar. Örneğin şu anda Sinop Kalesi önünde başlayan kazılar ve il merkezindeki müzelerde 10 öğrencimiz bulunuyor. Balatlar Kilisesi ve diğer kazılarda yine öğrencilerimiz çeşitli çalışmalara destek sağladılar” şeklinde konuştu.

''Gerze’nin Alternatif Turizm Türleri Bakımından Önem Kazanacağına İnanıyorum''

Sinop’un bir bütün olarak doğal güzelliklerinin yanı sıra çeşitli kültürel değerleriyle de önemli olduğunu, yemek kültürünün ise bu değerlerin en başında geldiğini belirten İpar, özellikle son yıllarda farklı televizyon programları ve yayınlar sayesinde hem lezzetli hem de sağlıklı beslenme bilincinin arttığını, bireylerin seyahatlerinde yöresel lezzetlere karşı büyük bir ilgisi olduğunu söyledi. İpar,açıklamasının devamında ise “Bu kapsamda başta Sinop il merkezinde sayıları giderek artan farklı konseptteki yiyecek içecek işletmelerinde kalifiye personel ihtiyacı açıkça ortadadır ve girişimcilerin bu ihtiyacı karşılamada yaşadığı sıkıntıyı, Aşçılık Programından mezun olacak öğrenciler ile önemli ölçüde giderebileceğini düşünmekteyim. Diğer taraftan insanların teknoloji ve küreselleşmenin esiri olmadan, doğal ve geleneksel yaşam biçimleri ile hayatlarına devam etmesini, sahip olduğu kültürel değerleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarılmasını destekleyen cittaslow ünvanına layık görülen Gerze ilçemizin, yöre turizmi için giderek önem kazanan bir yer olacağına inanıyorum. Bizlerde okulumuz bünyesindeki ilgili bölümler ile ilçemiz başta olmak üzere ilimizin değerlerini ön plana çıkaracak çalışmalar yapacak, bu amaçla çalışan diğer kamu kurum ve kuruluşları ile mümkün oldukça ortak bir hedefte buluşacağız” ifadelerini kullandı

''Yarışmalara katılarak yüksekokulumuzun hareketliliğini arttırmayı planlıyoruz''

Gerze Meslek Yüksekokulu’nun, Orta Karadeniz bölgesindeki üniversitelerin meslek yüksekokulları arasında akademik kadro kalitesi, sahip olduğu bölümler ve teknik altyapısı bakımından ön plana çıkabilecek potansiyeli olduğunu söyleyen İPAR, ''okulumuzdaki verilen akademik eğitimi, gerçekleştirilecek çeşitli projeler ve yarışmalar ile birleştirerek, öğrencilerimizin vizyon sahibi ve mesleki yeterliliğe sahip bireyler olarak, alanlarında iyi yerlere gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ayrıca öğrencilerimizin gerçekleştireceği sosyal etkinlikler ile ilçemize de faydalı olacak çalışmalar gerçekleştirmeyi düşünmekteyiz” dedi.

İpar, son olarak öğrencilerimizin barınma sorununu çözmek adına devlet yurdu açılması için gerekli çalışmaların sürdüğünü, diğer taraftan ise Gerze merkezinde ve çevredeki diğer girişimcilerin, öğrenci pansiyonu veya öğrenci barınmasına uygun konutlara yönelik yatırım yapmalarının meslek yüksekokulu olarak beklentileri arasında yer aldığını belirtti.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Uysal ise, Gerze'nin gelişmesi noktasında Gerze Meslek Yüksekokulu'na her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını belirterek, Öğr. Gör. M. Sedat İpar'a çalışmalarında başarılar diledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.