Gerze’de Pazar - Yeri ?

Gerze’nin geleceğine ışık tutması adına Pazar-yeri üzerine bir yazı

Gerze’de Pazar - Yeri ?
19 Ekim 2020 Pazartesi 13:25

İlçemiz tarihinin kara günü olarak hafızalara kazınan acısını ve tazeliğini koruyan 1956 Gerze Yangınının ardından, şehir merkezinde 3 ila 5 bin nüfusa hitap edecek şekilde oluşturulan Pazar yeri, ilçemizde nüfusun her geçen gün daha da artması neticesinde SOS vermeye başladı.

Bugün bir yangın olsa İtfaiye aracı, hasta olsa ambulans, olay olsa emniyete bağlı araçlar pazarın olduğu sokaklara girememektedir.

Zamanında, 3-5 bin nüfusa hitap edecek şekilde oluşturulan mevcut Pazar yerinin, 1980’lerde dönemin Belediye Başkanı Zahit Demirkol döneminde üstü kapatılmış olup dönemin şartlarına göre hizmet verilmesi sağlanmıştır.

Demirkol’un ardından Belediye Başkanlığı makamına oturan Rahmetli Recai Kuruoğlu’da Pazar yerinin çarşı içinde sıkışıklığa neden olduğunu belirterek pazarı şehir içinden alarak nüfusun her geçen gün daha da yoğunlaştığı 19 Mayıs Mahallesine doğru taşımak istemiş fakat o dönem esnafın buna karşı durması sebebiyle düşüncesini hayata geçirememiştir.

Yıllar sonra, Belediye Başkanlığını kazanan ve iki dönem bu görevi ifa eden Osman Belovacıklı ise çarşı içindeki bu sıkışıklığı görerek Pazarı iki ila üç mahalleye bölmek istemiş hatta bu noktada ilk adımı atarak Gerze Meslek Yüksek Okulu’nun yan tarafına bir Pazar yeri oluşturmuş diğerini de oluşturmak için girişimde bulunmuş ama seçimleri kaybetmesinin ardından projesini hayata geçirememiştir.

2019 Mart Yerel Seçimlerinde Belediye Başkanlığı yarışında ipi göğüsleyen Cevat Şensoy ise seçim vaatleri noktasında “42 Proje hazırladık biz Gerze’de tüm engelleri kaldıran çalışan bir parti olacağız. Doğup büyüdüğüm Gerze’ye en güzel şekilde hizmet edeceğiz” şeklinde vaatlerde bulunmuş ve seçim vaatleri içerisinde modern Pazar Yeri Projesi ilk sıraları almıştı.

Evet, 2019 Mart’tan, 2020 Ekim bugüne Cevat hoca Pazar yeri ile ilgili bir proje hazırlatmış onu da ilgili bakanlığa projelendirmiş, finansal noktada dönüş beklemektedir.

Her ne kadar Şensoy Pazaryeri ile ilgili proje hazırlattırmış ve bunu ilgili bakanlığa sunmuş olsa da, ilçemizde ki birçok kişi pazarın mevcut yoğunluğu taşımadığı ve buranın zeytinliğe yapılacak olan Millet Bahçesi ile bütünleştirilerek başka bir çalışma yapılması noktasındadır.

Gerzeliler, ilçemizde nüfusun artık 20 bine dayandığını ve ilçemizde ki yerleşimin Küçük Sanayi Sitesinden, Cayva mevkiine kadar uzandığını, bundan dolayı da Gerze Pazarının ikiye, üçe bölünerek (haftanın farklı günlerinde) pazarın 2-3 farklı noktada kurulması taraftarı.

Halkımız, pazarın haftanın iki, üç farklı gününde ve iki, üç farklı noktada kurulmasıyla ilçemizdeki trafik keşmekeşinin sona ermesi, ayrıca ilçemizde ki ekonomik hareketliliğin bu şekilde artırılması görüşünde olup bu düşünceyi de farklı ortamlarda dile getirmektedir.

Bizlerde bu anlamda, vatandaşın sesinin daha yüksek sesle paylaşılması adına, Gerze pazarının farklı mahallelerde veya noktalarda kurulabilmesi için, vatandaşın bu konuda karar vermesi ve merkezi yönetimin halktan gelen talep doğrultusunda projelerini şekillendirmesi adına bir anket çalışması yapılmasını buradan Başta Belediye Başkanı olmak üzere tüm yetkililere iletiyoruz…

Ve diyoruz ki?

Gerze’nin geleceğine ışık tutması adına Pazar yerinin iki olmadı, üç farklı günde, ilçemizin iki, üç farklı mahallesinde kurulmasını istiyor musunuz?

A – Evet

B – Hayır

C- Pazar başka yerde kurulmalı

D- Kararsızım

Alttaki Linke Tıklayarak Anketimize Katılabilirsiniz...

http://www.gerzeninsesi.com/gerzenin-gelecegine-isik-tutmasi-adina-pazar-yerinin-iki-olmadi-uc-farkli-gunde-ilcemizin-iki-uc-farkli-mahallesinde-kurulmasini-istiyor-musunuz-anket,8.html


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Köylü Napsın - 2 yıl önce
isterse hergün her yerde olsun.

ama pazara gelen esnaf ya bafradan geliyor ya da köylerden geliyor.

haftada 2-3 gün olsa esnafın kaçı gelebilecek.

pazarın günleri değişse.. cuma günü zaten ilçe cuma olduğu için mi kalabalık oluyor(yazın) yoksa pazar var diye mi?

oldu ki pazar haftada 2-3 gün olacak. esnaf hergün gelemeyeceği için. bu fiyat artışına neden olacak mı?

bana kalırsa pazar yeri cuma gününden farklı bir zamanda farklı bir yerde olmalı ama işte cuma günü köyden gelen insanlar hem pazar alşverişini yapıyor. hem de pazar alışverişini.

devlet bir çözüm bulsun!
Avatar
Nermin özcan - 2 yıl önce
Evet pazar yeri başka yere kurulmalı şehrin içinde olmuyor çokkalabalık oluyor
Avatar
Düşünen Deli - 2 yıl önce
Daha seçimlere var seçim zamanı gündeme gelir. 42 proje den yapılanlar var mı acaba.
Avatar
Kaan - 2 yıl önce
İstanbul'un nüfusu 250-300 bin olan mahallelerinde bile haftada bir gün pazar kurulurken, ufacık bir ilçede haftada bir günden fazla pazar kurulması ne kadar mantıklı? Ki böyle bir şey yapılacaksa bile, ilçe ilçe gezen pazarcı esnafının çalışma günlerine göre karar verilmeli. Örneğin; pazarcı esnafı Gümenez'de pazar varken, ikinci bir gün gelip burada tezgah açmaz.

Pazarın başka yerlerde kurulması ise, organik pazar gibi hüsranla sonuçlanır. En fazla bölge halkının otopark ihtiyacını giderir.
Avatar
Hüseyin Yavuz - 2 yıl önce
Bu yazıyı yazan vatandaş bey ,pazarı kaça bölersen böl oraya gelecek pazarının başka bir ılçede tezgahı mutlaka vardır gelmez tek çözüm yerini tam değiştirmek amma merkezin halkı asla kabul etmez ,ist.bul mahalle pazarları ile karıştırma ist.bir mh. Si gerzeden büyük, ETİLER in Bakırköy un hala anacaddesine 50 yıldır pazar kuruluyor ,..... o dediğin olmaaaz ,istemezuuuk
Avatar
İsa çakır - 2 yıl önce
Benim ilk baştan beri dile getirdiğim önerimdi fakat olmadı kadın pazarı denilen alanı tamamen boşaltıp zeytinliğin oraya taşınması belediyenin önüne ve caddeye tek bir tezgaha izin verilmemesi idi belediyenin önünede güzel küçük bir havuz ve oturma parkı çok güzel olurdu zenginllik katardı esnaflarda mağdur olmazdı şimdi zeytinlik millet parkı olacakmış kusura bakmasınlar bu şekilde proje 10 katlı da olsa çözüm diyil haftanın 5 günü farklı yerde olsa çözüm diyil ya tamamen merkezden alınır pazar yeri tabak taş caddesi çok geniş ve uzun uygun yerdir çözümdür çarşı tamamen rahatlar fakat esnafımız ne kadar mağduriyet yaşar tartışılır bana göre çarşı gerzenin kalbi pazar olsada olmasada gelinmesi gereken zorunlu yerdir saygılar sunarım
Avatar
Erdal konuk - 2 yıl önce
Evet
Avatar
Sadık saraç - 2 yıl önce
A