banner175

Gıda Sektörünün Vazgeçilmezi Defne İçin Yatırımcı Aranıyor

Kastamonu ve Sinop illerinde bolca yetişen ve dünya genelinde pazar büyüklüğünün yaklaşık 10 milyon dolara ulaşacağı tahmin edilen defne yaprağı için Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) yatırım promosyon çalışmalarına başladı

Gıda Sektörünün Vazgeçilmezi Defne İçin Yatırımcı Aranıyor
01 Mart 2021 Pazartesi 10:31

Yatırım Promosyon Çalışmaları Başlatıldı

Yatırımcıları bölgeye çekmek üzere yatırım promosyon çalışmalarına hız veren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, ilk aşamada “Defne Yaprağı işleme Tesisi Ön Fizibilite Raporu” çalışmalarını tamamladı.

Rapor sonucunda elde edilen veriler ışığında harekete geçen KUZKA, defne yaprağı işleme tesisinin bölgeye kazandırılması için yatırımcılarla görüşmelere başladı. Bu amaçla Kastamonu KÖY KOOP Birliğinde yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, yatırımla ilgili bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Ajansın Kastamonu Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Özgür Yücel Yakar ve Uzman Ali Seyhun Çevik tarafından gerçekleştirilen yatırım fırsatları sunumunda, defne sektörünün yapısı, ithalat-ihracat durumu, pazar imkânları, yatırım yeri, devlet destek ve teşvikleri, üretim projesi, sabit yatırım tutarı, yatırımın geri dönüş süresi gibi konulara ilişkin bilgiler verildi. Katılımcıların sorularının da cevaplandırıldığı toplantıda yatırım sırasında yatırım destek ofisinin sağlayacağı danışmanlık hizmetleri hakkında da bilgiler sunuldu.

Defne Yaprağı Fizibilite Raporu Hazırlandı

Bölgenin potansiyelini açığa çıkaracak ve ekonomik kalkınmasına ivme kazandıracak projeler geliştirmeye çalışan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı, “Defne Yaprağı işleme Tesisi Ön Fizibilitesi Raporu” nu yatırımcıların hizmetine sunmuş durumda. Yatırımcıların işini kolaylaştıran ajans, hazırladığı fizibilite raporuyla yatırımcıların yatırım kararı vermesine olumlu yönde katkı sağlıyor.

Raporda yatırıma ilişkin yapılan ekonomik, teknik, finansal, çevresel ve sosyal etki analizlerinin yanı sıra devlet destekleri ile Kastamonu’da yatırım fırsatlarına ilişkin veriler paylaşılıyor.

Defne Yaprağı Nerelerde Kullanılıyor

Dünya genelinde ekonomik değeri sürekli yükselen defne yaprağının Batı Karadeniz Bölgesi’nde geniş yetişme alanları bulunuyor. Defne yaprağı, bölgemizde ise Kastamonu ve Sinop illerinde bolca yetişiyor. Kastamonu’da yıllık yaş envanterinin ise 10 ton civarında olduğu hesaplanıyor. Gıda sektörünün vazgeçilmezi durumunda olan defnenin kurutulmuş yapraklarının gıda endüstrisinde tatlandırıcı ve baharat olarak, gıda ürünlerinde ise tazeliğini koruması için ambalajların içine konuluyor.

Yapraklarından elde edilen yağ ise gıda endüstrisinde tat, çeşni verici ve koruyucu olmak üzere parfümeri ve sabun sanayisinde kullanılabiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Uyanıksoy - 8 ay önce
Defne yaprağı gerçekten değerlidir. Çok farklı sektörlerde kullanılır .İzmir 'de depolanan defne yaprakları daha çok İtalya üzerinden Amerika pazarına gider ki Amerika'da bu işi daha çok İtalyanlar yapar 8-10 yapraktan oluşan paketi 6-7 dolara satılır. Defne ilçemizde çok yerde kendiliğinden yetişiyor ama maalesef toplama şeklini katliama çevirenler var.40-50 yıllık defne ağaçlarının gövdesinden kesilip yaprakları toplanmış gövdesi bırakılmış örnekler gördüm . Bu çok kötü !Seneye toplayacak bir şey bulamazsınız . Kuzka her projede sürdürülebilirliğe bakar eğer sürdürülebilir olmaz ise, desteği keser ,işler tersine döner Ortada defne üreten çiftçi yok , bu şekilde toplama devam eder ise nasıl yatırım yapılacak ? Hal bu ki defne çok arsızdır .Lütfen daha dikkatli toplayınız ki uzun soluklu gelir kapısı olsun .
Avatar
Bülent Eryılmaz - 8 ay önce
Her zamanki gibi Sinop ve bizi daha çok ilgilendiren Gerze küçük yatırımcısı, olayların arkasından gitmeye devam ediyor. KUZKA' da yine bilindik bir şekilde Kastamonu küçük yatırımcısına öncelik, eğilim göstermiş durumda. İşte bu gibi işlerde, İlçenin Belediye Başkanlığı önderlik etmeli. Durumu, göreve dönüştürüp Gerzeli hemşerilerimizden birilerinin yatırımcı olmasına olanak sağlayacak şekilde yönlendirmeler yapmalı. KUZKA' dan Gerzeli potansiyel küçük yatırımcıların bilgilendirilmelerini talep etmeli. Bu iş Gerze'de epey zamandır konuşulan ve benim bildiğim bazı çevrelerce de, ihracatı, satışı araştırılan bir iş. Umarım Gerze Belediyesi haberden görev çıkartır.