banner175

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Duyuru

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kesilen yaşlı çam ağaçları ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren bir duyuru yayınladı

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Duyuru
24 Aralık 2020 Perşembe 14:26

Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde kesilen tarihi çam ağaçlarıyla ilgili oluşan polemiklere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yanıt geldi.

Kesilen ağaçlar ile ilgili gerek sosyal medyada oluşan polemik gerekse 21 Aralık 2020 tarihinde Gerzenin Sesi Gazetesinde yapılan haber doğrultusunda ilgili kurum açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Gerze Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan duyuru şu şekilde:

“ KESİLEN YAŞLI ÇAM AĞAÇLARI HUSUSUNDA DUYURU

 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hizmet Binamız önündeki ağaçların kesimi hususunda ilgili merci ve kurumlarca izin ve görüş alınmış olup, mühendislerce yapılan inceleme sonucunda ağaçların binanın yakınında olması ve yaşlı olması sebebiyle ilçemizde yaşanan lodos rüzgârı gibi şiddetli rüzgârlarda yıkılma tehlikesi göstereceği tespit edilmiştir

Aynı doğrultuda yaşlı ağaçların tescilli tarihi hizmet binası çevresinde tehlike arz etmesi, iş sağlığı ve güvenliği, daireye ziyarete gelen vatandaş sağlığına tehlike oluşturması ve köklerinin tescilli tarihi hizmet binası olmak üzere alanı çevreleyen duvarlarda ve merdivenlerde çatlaklar oluşturması tespit edilmiştir.

Söz konusu yaşlı çam ağaçlarının kesilme işlemlerinin bu doğrultularda mevzuata uygun olarak gerçekleştiğini belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

21 Aralık 2020 tarihinde gazetemizde yayınlanan haberin linki

 https://www.gerzeninsesi.com/siyaset/chp-ilce-orgutu-yetkililerden-aciklama-bekliyor-h10219.html


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Uyanıksoy - 10 ay önce
İnkılap okulu , şimdiki ilçe milli eğitim müdürlüğü binası Cumhuriyet tarihinin 1920’de ilçe olan Gerze’ye yapılan ilk devlet yatırımıdır .1924-32 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu hesapla kesilen ağaçlar en az 90 yaşındadır ki zaten köklerinden bu anlaşılıyor .
Ağaç kesmek için ilgili kurum ve bilir kişi raporu alınmalı , kesilen ağaçların kullanımı milli emlak tasarrufundadır. Bu yol izlenmiş ise , bu açıklamada izin belgesinin kopyası kullanılabilirdi.
Bu aşamada yapılacak şey bu ağaçların yerine yeni farklı ağaçlar dikmektir.Milli eğitim müdürlüğünün bunu yapacağına şüphem yok.90 yıl geriden de olsa gelecek kuşaklara yeşil bir dünya bırakmalıyız.
Akasya ağacı kökü binaya zarar verebilir ama çam kökü vermez. 90 yıldır ne lodoslar görmüş bu ağaçların binaya ve ziyaretçilere zarar vermesini kimse istemez. Umarım bu bahçede bu konumda başka ağa yoktur.
Ağaçlar kesilirken bahçe duvarlarına verilen zarar düşündürücü, umarım bu duvarlarda bu binanın tarihine yakışır şekli ile onarılır
Avatar
TMMOB MİMARLAR ODASI SİNOP - 10 ay önce
Yapılan Duyuru yeterli görünmüyor. Şöyle ki;
1-Açıklamada belirtildiği üzere eski adı İnkılap İlk Okulu Olan Tescilli Yapı Anıtsal Yapıdır ve Koruma Sit Alanı içeresindedir. Koruma Alanı içerisinde olması demek Kültür ve Tabiat Varlıkları Yasaları ile korunan alan anlamına gelmektedir.
Ağaçlarla ilgili Kararı Samsun Bölge Tabiat Varlıkları Kurulundan izin alarak kesim yapmak zorundadırlar. Aksi Taktirde suç oluşturulmuş olur. açıklamada Mevzuta uygun olarak kesilmiştir ibaresi umarız bu kuralları kapsayan bir içerik olsun.
2-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün açıklaması doğru olabilir. Ağaçların çok yaşlı olması ve Binaya zarar verebilecek konuma gelmesi ağaçların kesimini gerektirebilir. Bunun örnekleride vardır. Bütün Ağaçlar Anıtsal yapıya zarar verecek durumdamıdır bilmiyoruz ama olabilir.
3-Beklerdikki açıklamada kesilen ağaçların yerine yeni fidanlar dikilecektir. Umarız bunu yaparlar.
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 10 ay önce
Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tuzağa düşmüş olabilir. CHP ilçe teşkilatının ilmi siyasetini göremedilerse, ardından yetkililerce hazırlanmış yazılı izin ve inceleme tespit tutanağınız var mı diye ikinci soru gelecek. Belgeleri yoksa hançeri biraz kanırtacaklar. gka
Avatar
Furkan - 10 ay önce
Haklı kesim kararı bence yaşlı doğru söylüyorlar yaşlandıkça işlevide kalmıyor zaten ağacın
Avatar
fula da büyüyen nesil.... - 10 ay önce
TMMOB MİMARLAR ODASI SİNOP mabadınız kaldırıp olayı yerinde mevzu olan konuyu irdeleyip inceleyecek ekip veya ekipmanızla araştırma sonucu görüş alışverişi yaparak yapacağınız değerlendirme daha saygın ve değerli olacaktı....hariçten gazel okumaktan vazgeçin......