banner175

Mursi İçin Toplandılar

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gerze Temsilciliği Hükümet Konağı önünde hakkında idam kararı verilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler Mensubu 108 kişi için bir basın açıklamasında bulundu.

Mursi İçin Toplandılar
19 Mayıs 2015 Salı 21:13

 Hükümet konağı önünde akşam 19.00’da gerçekleşen basın açıklamasına Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.Basın açıklamasını yapan Anadolu Gençlik Derneği Sözcüsü Ömer Çakıcı, Mısır’da gerçekleşen darbenin ardından hukuksuzluklar ve adaletsizlikler sebebi ile Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler mensubu 108 kişiye verilen idam kararını protesto etmek için toplandıklarını belirtti. Mısır’da ilk bağımsız ve serbest seçimle cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi ve arkadaşlarına karşı işletilen haksız süreç sonucunda kabul edilemez bir karara imza atıldığını dile getiren Çakıcı, kararın kendilerini şaşırtmadığını belirterek Müslüman ülkelerin derhal harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.Çakıcı basın açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

Bu kararları veren sözde mahkemelerinde askeri cuntanın emrinde olduğu aşikârdır. Aynı askeri cunta 2 yıl önce 14 Ağustos 2013 Adeviyye Meydanı’nda üç bin’i aşkın sivili şehit etmekten kaçınmamıştır.  Şimdi bu cuntanın emrinde ki yargının Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler hakkında verdiği saçma sapan idam kararları da bizi şaşırtmamıştır. Bu kişilerin tek suçu o gün seçilmiş hükümete karşı yapılan darbeyi protesto etmek için Adeviyye Meydanı’nda olmalarıdır.

Bu idam kararları ve cezaların hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle bir ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Yaşanan bu hukuk dışı süreçte Batı’nın sessiz kalması elbette ırkçı emperyalizmin izlediği stratejinin bir gereğidir.  Zaten aynı güçler SİSİ canisine darbe sürecine de destek vermişlerdir.

Alınan bu kararın Mısır’ı bir iç savaşa sürükleme ihtimali de bizi endişelendirmektedir. Bunu dışında İşgalci İsrail’e komşu olan ülkelerde yaşanan bu sıkıntılı süreçlerin tek kazananın adım adım Büyük İsrail’i inşa etmeye yönelik olduğu da ortadadır. ABD ve İsrail ile stratejik müttefik olan ülkelerin yaşanılan süreçle ilgili bir tepki koyamaması ya da ortaya konulan tepkilerin cılız kalması da bu oyunun bir parçasıdır.

Mısır’da, Doğu Türkistan'da Arakan’da Suriye’de, Irak’ta, Lübnan’da, Yemen’de, Bangladeş’te, Afganistan’da, Pakistan’da aynı coğrafyanın insanları arasına kin ve nefret tohumları ekilmektedir. 

Bazen mezhep, bazen etnik farklılıklar kaşınarak bazen de işbirlikçi iktidarların hukuk dışı uygulamaları ile bu coğrafyada kaos ortamları oluşturulmaktadır.

Bütün bu süreç hem İslam ülkelerinin her birinde toplumu bir arada tutan bağları koparmaya, hem de İslam ülkelerinin ortak bir anlayış etrafında bir araya gelmelerini sabote etmeye yöneliktir. Mısır’da yaşanılan sürecin daha da kötüye gitmemesi için bu sözde mahkeme kararlarının mutlaka durdurulması gerekir. 

Ayrıca birlikleri bozulmuş halde olan İslam Toplumlarının yöneticilerinin batının boyunduruğu altından kurtulup yeniden İslam Birliğini tesis etmek için bir araya gelmeleri gerekmektedir. Yaşanan bu zulümlerin son bulması için derhal İslam Birliği kurulmalıdır.

Anadolu Gençlik Derneği olarak biz yeryüzünde ezilen, sömürülen, yoksul ve yoksun bırakılan tüm mazlumların, bu zulümlere karşı ortak bir irade beyanıyla bir araya gelmesi gerektiğine inanıyoruz. Hakkı üstün tutan bir anlayışla, yeni bir dünya kurulmadığı müddetçe bu zulümler engellenemeyecektir. Üç günlük iktidar ve çıkar hesapları ile sosyal medya üzerinden Rabia fotoğraflarının paylaşılması yerine fiili olarak harekete geçilmesi gerekmektedir. Hepimizin üzerine düşen zalimlerin karşısında ve mazlumların yanında yer alışımızda sahici olmaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gerzeli degil - 6 yıl önce
facebooklarda rabia isareti yapanlar sizler sadece takiyyecisini.