banner184

Nazım Maviş Maarif Vakfı Kanun Tasarısı hakkında konuştu

Nazım Maviş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Maarif Vakfı Kanun Tasarısı hakkında konuştu.

Nazım Maviş Maarif Vakfı Kanun Tasarısı hakkında konuştu
17 Haziran 2016 Cuma 12:27

 AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Nazım Maviş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Maarif Vakfı Kanun Tasarısı hakkında konuştu.

Yaptığı konuşmada niçin Maarif Vakfı’na ihtiyaç duyulduğu, böyle bir vakfın gerçekleştireceği misyonlara değinen Maviş, muhalefetin tasarı hakkındaki itirazlarına cevaplar getirdi. Maviş, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın kimliklerini muhafazası ve gönül coğrafyamızla kalıcı, nitelikli bağlar inşa etmemiz için bu vakfın kurulmasının hayati bir önem arz ettiğine değindi.

Ak Parti Sinop Millet Vekili Nazım Maviş'in konuşması şöyle:

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum: Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ciddi bir eğitim ihtiyacı var ve Maarif Vakfının belki muharrik faktörlerinden bir tanesi, 5 milyonu aşkın yurt dışında yaşayan vatandaşımızın eğitim ihtiyacıdır. Aynı zamanda, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, çocuklarımızın kendi topraklarıyla, kendi ülkesiyle, kendi değerleriyle arasında kurulmak istenen bağ Maarif Vakfını hayata geçirme isteğimizin temel dinamiğidir.

Yine, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın çocuklarının kimliklerinin korunması da Maarif Vakfının kuruluş amaçlarından bir tanesi. Bulundukları ülkede kendi kültürleriyle kaliteli ve eğitimli bireyler olmaları yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın çocuklarının en tabii hakkıdır ve bu hakkın yerine getirilmesi açısından da Maarif Vakfı temel bir rol üstlenecektir.

Tabii şu anda bizim yurt dışında 15 ülkede 65 tane okulumuz var. Dolasıyla, bu okulların doğru yönetimi ve bu okulların kalitesinin artırılması açısından Millî Eğitim Bakanlığının himaye ve desteğinde böyle bir vakfa bugüne kadar zaten çoktan ihtiyaç oluşmuş ve bu ihtiyacın giderilme zorunluluğu doğmuştu. Yine bunun yanında, Türkiye'nin dış politikada üstlendiği rol ve Türkiye'nin küresel vizyonu açısından bakıldığında pek çok ülkeden ülkemize, devletimize Türkiye'nin eğitim kalitesinin transfer edilmesi ve o ülkelerde yaşayan, sadece vatandaşlarımızın değil, o ülke insanlarının da Türk eğitim sisteminin kalitesinden yararlanması amacıyla talepler gelmiştir. Bu taleplerin karşılanması açısından Maarif Vakfı bir zorunluluktur. Ama bütün bunların dışında, asıl Maarif Vakfının misyonunu şu ifadelerde belki toparlamak mümkün olacaktır: Bugün Türkiye, büyük bir devlet vizyonuna sahiptir. Türkiye, sıradan bir ülke değildir. Türkiye'nin gönül coğrafyası oldukça geniş, belki hayallerimizden daha geniştir. Balkanlardan Kafkaslara, Orta Asya'dan Uzak Asya'ya ve Afrika'ya kadar oldukça geniş bir gönül coğrafyamız vardır. Bu gönül coğrafyamızla bağımızı sürekli ve kalıcı kılmanın araçlarından bir tanesi de Maarif Vakfı olacaktır.


Bakın, TİKA ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığıyla gönül coğrafyamızda çok büyük hizmetleri bugüne kadar ifa ettik. Bosna'da niye Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü'nü onardıysak Tayland'da niye Uthit Camisi'ni onardıysak, Filistin'de niye Tubas Türk Hastanesini kurduysak, Orta Asya'da, Kafkaslarda, Balkanlarda neden mirasımıza sahip çıktıysak, işte yurt dışında da bu gerekçelerle Maarif Vakfı eliyle okullar kurmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin 2023 vizyonu, Türkiye'nin yeni dış politika vizyonu bu gönül coğrafyamızla ilişkilerimizi çok daha güçlü, kalıcı ve nitelikli hâle getirmeyi zorunlu bir hâle getirmektedir.

Değerli arkadaşlar, başarılı bir örnek olarak Yunus Emre Vakfı, Maarif Vakfı'nın aslında bir taraftan ilham kaynağı olmuştur. 2007'de kurulan Yunus Emre Vakfı'yla kültür elçilikleri kurulmuş, dilimiz ve kültürümüz yaygın bir şekilde tanıtılmış, 44 kültür merkezimizle kültür, sanat ve Türkçe öğretiminin merkezi Yunus Emre Vakfı olmuştur. Yunus Emre Vakfı'nın kültür alanında üstlendiği misyonu eğitim alanında da Maarif Vakfı inşallah üstlenecektir.

Buradan şunu ifade etmek istiyorum: Nasıl Yunus Emre Vakfı ve Enstitüsü Kültür Bakanlığı değilse, nasıl Diyanet Vakfı Diyanet İşleri Başkanlığı yerine kurulmamışsa Maarif Vakfı da burada iddia edildiği gibi Millî Eğitim Bakanlığının fonksiyonlarını icra etmek üzere kurulmak istenmemiştir. Nasıl ki eğitim amacıyla kurulmuş olan bir vakfın senedinde amaçları sayılmışsa Maarif Vakfının senedinde de aynı amaçlar neredeyse sayılmıştır. Dolayısıyla, burada bulunan muhalefet partilerinin her birisinin de gururla, isteyerek Maarif Vakfı Kanun Tasarısı'na bu desteği vermeleri gerekir. Bu gönül coğrafyasıyla kalıcı ve nitelikle bağ kurmak için bu desteği sizlerin vermesi ve bu gururu hep birlikte paylaşmamız gerekir.

Ben bu açıdan Maarif Vakfının aynen Yunus Emre Enstitüsü gibi çok önemli bir işlev göreceğini düşünüyor ve bu duygularla yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Engin - 6 yıl önce
TÜRK Eğitim Vakfı var. MİLLİ Eğitim Vakfı var. Bir de adında
Türk ve milli olmayan bir eğitim Vakfı kurulsun yani..