banner122

Şahin, Kayıt Dışı İstihdam Konusunda Konuştu

SGK İl Müdürü Sami Şahin Sigortalı Çalıştırmanın Bir Tercih Meselesi Olmadığını Belirterek, Kamuoyunu Kayıt Dışı İstihdam Konusunda Bilgilendirdi.

Şahin, Kayıt Dışı İstihdam Konusunda Konuştu
13 Aralık 2019 Cuma 23:39

SGK İl Müdürü Sami Şahin, Müdür Yardımcıları Hakan Yıldırımhan ve Özgür Demirci ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya gelerek “kayıt dışı istihdam” üzerine kamuoyunu bilgilendirdi.

Şahin yapmış olduğu basın açıklamasında: “ Kayıt dışı istihdam ülkemizin en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Kurumumuzca kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında denetimin yanı sıra aynı zamanda rehberlik ve bilgilendirme amaçlı faaliyetler yapılmaktadır. Bu kapsamda geçmişte yapılan birçok faaliyete ve projeye ek olarak 2019 yılı içerisinde Yeni Ekonomi Programı (2019-2021), 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı, Ulusal İstihdam Stratejisi (2017-2019) ve Kurumumuz 2019 yılı Merkezi Eylem Planında sosyal güvenlik bilincini artırmaya ve kayıt dışı istihdamı önlemeye yönelik birçok faaliyete yer verilmiştir.

Yukarıda sayılan programlar, strateji belgeleri ve eylem planları kapsamında İl Müdürlüklerimiz tarafından da gerçekleştirilmesi gereken faaliyetler yer almaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüklerimizce gerçekleştirilecek rehberlik ve bilgilendirme faaliyetlerinin planlı ve ülke genelinde standart hale getirilebilmesi amacıyla “2019 yılı Bilgilendirme ve Rehberlik Programı” oluşturulmuştur.

Bu doğrultuda 2019 yılı Bilgilendirme ve Rehberlik Programı kapsamında İl Müdürlüğünce Din Görevlilerine dağıtılmak üzere İl Müftülüğümüze, İlimiz genelinde 50 Mahalle Muhtarlığına, 465 Köy Muhtarlığına Bilgilendirme Broşürü dağıtılmış, Merkez ve İlçe Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına Afiş ve Broşür dağıtımı yapılmış, Kamu Kurumlarına ve Meslek Örgütlerine Afiş ve Bilgilendirme Broşürleri dağıtılmıştır" dedi.

SİGORTALI ÇALIŞMAK BİR TERCİH DEĞİLDİR

Şahin sözlerine şu cümlelerle devam etti "Sigortasız çalışma halinde Sosyal Güvenlik Kurumunun bu durumdan haberi olmaz ve sigortalının haklarını koruyamaz. Yani Sigortasız çalışmak kişinin kendisinin ve ailesinin yarınlarını tehlikeye atan en büyük risktir.

Sigortalı çalışmak anayasal bir hak, işverenler için sigortalı işçi çalıştırmak yasal bir zorunluluktur

.

SİGORTALI ÇALIŞIYOR OLMAK SOSYAL YARDIM ALMAYA ENGEL DEĞİLDİR

Hane içinde kişi başına düşen gelir aylık net asgari ücretin 1/3 ünden az ise (2019 Ocak aralık dönemi için 609,67-TL) kişi, sigortalı çalışmaya devam ederek aşağıdaki yardımlardan faydalanabilmesi mümkündür.

1 KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYIN GELECEĞİNİZİ RİSKE ATMAYIN

Gıda Yardımı

Aşevi Yardımı

Yakacak Yardımı

Eğitim ve Giyim Yardımı

Özel Amaçlı ve Diğer Aile Yardımları

Kronik Hastalara Elektrik Tüketimi Yardımı

Çoklu Doğum Yardımı

SOSYAL YARDIM BUGÜNÜ, SİGORTALI ÇALIŞMAK BUGÜNÜ VE GELECEĞİ KORUR SİGORTASIZ ÇALIŞMANIN OLUMSUZ SONUÇLARI

İşçiler Açısından Sigortasız Çalışma: İş kazası, meslek hastalığı veya analık durumlarında hak ve yardımlardan faydalanamamasına, Sağlık Yardımlarından faydalanamamasına, Uzun Vadede emekli olamamasına ve ölüm halinde eş ve çocuklara aylık bağlanamamasına, İşsizlik ödeneği ve kıdem tazminatı gibi haklardan faydalanamamasına sebep olur.

Devlet açısından Sigortasız Çalışma her şeyden önce prim kaybına, Sosyal Güvenlik açıklarını artırmasına, gelecek nesillerin sosyal güvenlik sisteminden kaynaklanan yükleri taşımak zorunda kalmalarına ve sistemden yeterli düzeyde faydalanamamalarına, Gelir Dağılımında adaletsizliklere sebep olur.

SİGORTALI İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVEREN; HEM KENDİ KAZANIR HEM DE ÜLKESİNE KAZANDIRIR

Sigortasız işçi çalıştırmak, sigortalı çalıştırmaktan çok daha maliyetli ve risklidir. Bir işçiyi 6 ay boyunca sigortasız çalıştırmanın maliyeti ödenecek primin yaklaşık 10 katıdır. Ayrıca sigortasız işçinin kaza geçirip çalışamaz duruma gelmesi ya da ölmesi halinde sigortalıya ve yakınlarına yapılacak tüm giderler İşverenden talep edilir.

Sigortasız işçi çalıştırmayan işverenler, primlerini düzenli öder ve gerekli belgeleri SGK ya yasal süresi içinde verirse sigorta prim teşviklerinden yararlanarak çok büyük maliyet avantajı sağlayabilir” dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.