banner184

Sinop Orman Bölge Müdürlüğünü Ne Zaman Açılıyor

Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılmasında yıllar sonra mahkeme aşamalarının tamamlanması ile yeni bir süreç başlarken Tarım Orman – İş Sendikası Genel başkanı Şükrü Durmuş, Sinop’un siyasi partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin sendikaların sürece sahip çıkmadığını söyledi.

Sinop Orman Bölge Müdürlüğünü Ne Zaman Açılıyor
21 Ocak 2020 Salı 15:13

Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılmasında yıllar sonra mahkeme aşamalarının tamamlanması ile yeni bir süreç başlarken Tarım Orman – İş Sendikası Genel başkanı Şükrü Durmuş, Sinop’un siyasi partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin sendikaların sürece sahip çıkmadığını söyledi.

Sinop Orman Bölge Müdürlüğü 24 Ekim 2011 tarih ve: 28094 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılmıştı. Bu süreçte ayanı Bakanlar Kurulu kararı ile kapatılan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü 4 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan kararla açılmıştı. O dönem Çanakkale gazeteleri bu durumu sevinçle karşılanmış https://www.bigazete.com.tr/canakkale/canakkale-orman-bolge-mudurlugu-resmi-gazete-de-h19529.html internet adresinde Müdürlüğün Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın girişimleri ile yeniden açılması gündeme geldiğini belirterek 4 yıl sonra açılan Bölge Müdürlüğü sevincini okurları ile paylaşmıştı. Mahkeme kararı ile açılan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ile aynı akibeti paylaşan Sinop Orman Bölge Müdürlüğünün aynı statüde olan ve aynı tarihte kapatılan %67’lik orman zenginliği ile dikkat çeken Sinop halen Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerine devam ediyor.

Bu durum orman kaynakları ile geçimin sağlayan orman köylülerini, orman kooperatiflerini, ilçe esnaflarını ve özellikle Sinop merkezdeki orman çalışmalarını olumsuz etkilediği ifade ediliyor. Tarım Orman – İş Sendikası Genel başkanı Şükrü Durmuş Orman Bölge Müdürlüğü’nün kapatılması sonrası açtığı mahkeme ile Sinop’a bunun bir haksızlık olduğunu ifade ederek Sinop’un bundan olumsuz etkileneceğinin altını çizmişti. Mahkeme sürecini yakından takip eden Durmuş, Sinop Orman Bölge Müdürlüğü aynı dönemde kapatılan Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nün açılırken Sinop’un açılmamasının haksızlık olduğunu belirterek; ”Biz bu süreci, mahkemeye taşıdık. olumsuz kararlar çıksa da daha hiç bir şey bitmiş değil. Tüm yasal haklarımızı kullanarak Müdürlüğümüzün açılması için mücadele edeceğiz. Gerekirse Anayasa mahkemesine taşıyacağız Çanakkale’yi emsal göstereceğiz. %67’si orman olan Sinop’un buna ihtiyacı ve de hakkı var. Geçtiğimiz süreçte Sinop’taki siyasi partiler sivil toplum örgütleri bu konunun farkında bile olmadı kimse bize sahip çıkmadı. Oysa Sinop ekonomisine çok ciddi katkıları olan orman köylüsünün geçim kaynağı esnafın gelirine ciddi katkılar suna bölge Müdürlüğü’nün Kastamonu’ya taşınması ile birlikte ciddi ekonomik kayıplar oluştu. Ne demiş atalarımız ‘ateşe yakın olan ısınır’. En çok ihtiyaç duyan Sinop ormanlarını ve orman köylüsünü ateşten uzaklaştırdılar. Onlar istediği kadar ısı verdiler” dedi.

SİYASİ BİR KARARLA KAPATTILAR, ORMANA, ORMAN KÖYLÜSÜNE İHANET ETTİLER!

Durmuş; 6831 sayılı Orman Kanununda taşra teşkilatlarının kurulması ile ilgili kriterlere uygun olarak olarak kurulduğunu belirterek; “Sinop Orman Bölge Müdürlüğü kapatılırken hiçbir kriter aranmamıştır. Sinop Orman Bölge Müdürlüğü %67’lik orman alanına sahipken siyasi kararla%6’lık ormanı olan Kayseri’ye tercih edilmiştir. Bu ormana, orman köylüsüne ihanettir. Sinop Orman Bölge hiç bir kriter gözetilmeden hatta durumu bir çok yerden daha iyi olmasına rağmen siyasi bir kararla kapatıldı. Bu orman köylüsünün ve Sinop halkının cezalandırılmasıdır” dedi. Durmuş kısa bir süre sonra Sinop’ta düzenleyeceği basın toplantısı ile Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün sürecini kamuoyuyla paylaşacaklarını da söyledi.

Kaynak: Durakhan Şehir Gazetesi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
E.Caner - 3 yıl önce
Zor açılır şimdi mi akıllarına gelmiş. Çok geç artık.
Avatar
vatandas - 3 yıl önce
Sinop un arkasinda duran olsaydı 50 kere acilirdi..