Sinop'lu Aydın Rektörlüğe Talip Olduğunu Açıkladı

Gazi Üniversitesi Öğretim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Aydın, Sinop Üniversitesi rektörlüğüne aday olduğunu açıkladı.

Sinop'lu Aydın  Rektörlüğe Talip Olduğunu Açıkladı
03 Şubat 2011 Perşembe 13:49

Sinop Üniversitesi'nde (SÜ) mayıs ayında yapılması planlanan rektörlük seçimleri öncesi Ankara Gazi Üniversitesi Öğretim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Aydın, SÜ rektörlüğüne aday olduğunu açıkladı. Aslen Sinoplu olan Hasan Aydın, Sinop Üniversitesi'nin kurulmasında öncülük yapmıştı. 

Açıklamasında Albert Einstein'ın 'hiçbir sorun o sorunu oluşturan bilinç düzeyi ile çözülemez' sözünü kendine slogan edinildiğini belirten Prof. Dr. Hasan Aydın, yetkilerini paylaşan bir rektör olacağını söyledi. Aydın, "Aslen Sinopluyum. Yıllarca bir öğretim üyesi olarak üniversitelerde ve diğer birçok devlet kuruluşlarında hizmetlerim oldu.  Ekonomik, kültürel ve sosyal gelişmenin insan gücünü nitelikli eğitmekten geçtiği herkesin kabul ettiği bir gerçektir.  Bu açıdan yıllarca kenarda kalmış bir il olan 'Kuzeyin incisi' Sinop’a hizmet etmek istiyorum.  Sinop ilimize ve Sinoplu kardeşlerime katkım ve yardımımın tarihi bir geçmişi bulunmakta. Bu katkı ve yardımlarımın bence en önemlisi vekillerimizle birlikte TBMM'de Sinop'a bir üniversite kurulması hakkında kanun tasarısının hazırlanmasında sağladığım katkıdır.  İlimize bir üniversite kurulması ile ilgili bu çalışma yılları içerisine alan bir çalışmaydı" dedi.
 
Açıklamasında Sinop Üniversitesi'nin bir durağanlık içerisinde olduğunu ileri süren Prof. Dr. Hasan Aydın, "Kurulan üniversitemizin rektörlüğünün ilimizde bulunan Sinop Su Ürünleri Fakültesi'nde görevli olan hocalarımızın hakkı olduğu düşüncesine sahip olduğumdan kurucu rektörlüğe aday olmadım, bunun için öğretim üyelerimizden ve halkımızdan özür diliyorum. Geçen süre içersinde kurulduklarında eşit özelliklere sahip diğer üniversitelerimizle Sinop Üniversitesi kıyaslandığında; üniversitemizi yöneten kişilerin tutum ve davranışları nedeniyle üniversitemiz bir durağanlık içerisinde olduğu herkes tarafından ifade edilmekte ve bilinmekte.  Üniversitemizin içerisinde bulunduğu bu durağanlıktan çıkması için bütün gücümü, bilgi, beceri, deneyimlerimi ve çevremi kullanarak dünya standartlarında geleceğe yön veren lider bir üniversite oluşturmak için rektörlüğe aday oldum" diye konuştu.

Hasan Aydın sözlerine şöyle devam etti;

'Sinop Üniversitesi Rektörlüğü'ne seçilmem halinde hemşerimle BİRLİKTE Sinop Üniversitemizi Dünya Standartlarında bir “MARKA” olması için tecrübe, bilgi ve bilimin ışığında tüm akademik-idari personelin ve hemşerilerimin de desteği ile büyük adımlar atmak için aday oldum.  Öncelikle akademik ve idari personelimizin maruz kaldığı, üstü örtülmüş problemleri çözerek üniversitemizden öğretim üyelerimizin diğer üniversitelere gitmesini önleyerek ve hatta gidenlerin istedikleri takdirde geri gelmelerini sağlayacağım.  Ayrıca, ivedili olarak kopuk olan Sinop Üniversitesi- Kent bütünleşmesini sağlayıcı adımlar atacağım.  Bu nedenle bilhassa üniversitemizde görev yapan herkesin bilgilerini alacağım ve değerlendireceğim. Kısaca fikirlerin serbestçe ifade edilmediği ve Akademik Özgürlüğün olmadığı yerde bilimsel çalışmanın olmayacağına inanıyorum. 

Rektör Marifetli olmalı, üniversitesini eşdeğer üniversiteler arasında en iyi duruma getirici çalışmalar yapmalı, şikâyetçi olunarak ve eleştirerek bir yere varılmayacağını bilmelidir”.  Örneğin; bir gazeteye bir rektörün “Çok üzülüyorum, işsizlik fazla… 35 kadro ilan ettik. Bu kadrolara 4 binden fazla başvuru oldu.” olumsuz bakış yerine daha bilimsel ve gerçek olan “Üniversite seçkinlerin yeri olduğundan yeni kurulan üniversite olmamamıza rağmen 35 kadroya oldukça çok sayıda müracaat oldu, en iyilerini seçmek bize düşüyor” yaklaşımı üniversite çalışanlarını daha fazla motive eder ve onurlandırır.  Çünkü bu kadrolar işsizliği önlemek amaçlı açılan kadrolar değildir.
 
Rektör sadece toplantı ve kabullerde makam sahibi olmamalı, diğer zamanlarda öğretim üyelerinin, öğrencilerin ve halkın içinde olmalıdır. Şehirlerimizde kurulan üniversiteler içinde bulundukları şehrin lokomotifi olmalı. Şehrin kalkınmasına yardımcı olmalı, şehrin sorunlarına ilk elden el atmalıdır ve akılcı, bilimsel ve eleştirisel yöntemlerle çözüm yolları önermelidir
 
 boyabatgazetesi.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerzeli - 13 yıl önce
Sinop üniversitesindeki gelişmeler değilde beni gerze meslek yüksek okulunun durumu üzmektedir.

gerze meslek yüksek okulu alpay hocamızın ardından kendi içine kapanmıştır.

Rektörlüğün ardından gerze meslek yüksek okuluna bize göre biran önce el atılmalı. aktif başırılı çalışmaların önü açılmalı risk üslenilmelidir.
Avatar
ÖZGÜR SARAÇ - 13 yıl önce
Hocam çalışkan ve özverili bir insan olarak bu iştede başarılı olcağınıza kuşkum yok inşallah Sinop'a yapacağınız katkılar hepimizi sevindirecektir akademik duruşunuz ve aktif yönünüz bu görevin size ait olması gerektiğini düşündürüyor saygılar..
Avatar
Doç.Dr.Hüseyin Çelikkan - 13 yıl önce
Öğrencisi olduğum değerli hocam, her şeyden önce bana hem yoldaş hem de arkadaş olmuştur. Yaptığı değerlendirmeler ve olaylara farklı bakış açısıyla her zaman kendisinden istifa ettiğim hocamın, rektörlük adaylığını ilk duyduğumda tabii ki sevindim. Ancak sonrasında rektörlüğe seçilip de fakülteden ayrıldığında göremeyeceğim diye üzüldüğüm hocamın, her şeyden önce hakkında hayırlısını diliyorum.
İnsana verdiği değeri, pek çok defalar görerek şahit olduğum hocamın alçak gönüllüğü ve geniş ufkuyla faydalı hizmetler vereceğinden hiç şüphem yok.
Diliyorum ki her şey gönlünce olsun ve diliyorum ki Sinop seni yakından tanıma fırsatını yakalasın.