banner171

"TAŞIN ALTINA ELİMİZİ DEĞİL GÖVDEMİZİ KOYDUK!"

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası hizmet alanında bulunan, Sinop merkez, Ayancık, Gerze, Türkeli, Dikmen ve Erfelek ilçelerinde olan kayıtlı üyelerine vereceği "Nefes Kredisiyle" yaklaşık 11 Milyon TL'lik destekte bulunacak

"TAŞIN ALTINA ELİMİZİ DEĞİL GÖVDEMİZİ KOYDUK!"
05 Mayıs 2020 Salı 16:44

  Sinop TSO ile DenizBank arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında Denizbank, TOBB ve KGF desteğinde yıllık yüzde 7,5 faiz oranı ile kredi kullandırıp, KOBİ’lere nefes aldıracak. Kredinin, 2020 senesinde 6 ila 8 ay anapara ve faiz ödemesi olmayacak, geri ödemesi ise 2021’de aylık eşit 12 taksitle yapılacak.

 

"TOBB Nefes Kredisi" Projesinde katılımcı banka olarak yer DenizBank, Sinop’ta TSO üyelerine bu kampanya kapsamında 100 bin TL’ye kadar kredi verecek.

  TOBB ve KGF ile yapılan iş birliği kapsamında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan KOBİ’lere özel, 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 yıllık faiz oranıyla Nefes Kredisi sunulacak.

 

Sinop TSO ile DenizBank arasında imzalanan protokolün yapılan basın toplantısında Sinop Ticaret ve Sanayi Odası’nda (TSO) gerçekleştirildi. Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş ile Denizbank Sinop Şubesi Müdürü Fatmanur İnce Topçu basın mensuplarına KOBİ’lere sağlanacak olan Nefes Kredisi ile ilgili bilgiler verdi.

 

Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, TOBB Nefes Kredisi Projesi kapsamında Sinop Ticaret ve Sanayi Odası ile DenizBank Sinop Şubesi tarafından imzalanan protokolün hayırlı olmasını dileyerek, anlaşma ile ilgili olarak verdiği bilgilerde şu açıklamayı yaptı; “Daha önce eşi benzeri görülmemiş salgın karşısında devletin aldığı ve alacağı önlemlerin yanında ekonomik anlamda birçok önlemin alınmasının gerekli olduğuna hepimiz inanıyoruz. Sağlık alanında en az sayıda can kaybı ile bu salgını atlatırken, şirketlerimizi yaşatarak covid sonrası döneme girmemiz gerekiyor. Çünkü salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. İş yapma biçimleri değişecek, rekabet daha da kızışacak. İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansmanda TOBB ve 365 Oda ve Borsa olarak, elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyuyoruz.

TÜM KAYNAKLARIMIZI VE İMKÂNLARIMIZI ÜYELERİMİZİN EMRİNE VERİYORUZ

“Kamu Bankaları üzerinden KGF destekli büyük meblağlar içeren destekleri üyelerimizin kullanımına sunulmuştu. 6 Ay Faiz ve Anapara ödemesiz 36 Ay taksitli kredi imkânları halen kamu bankaları tarafından karşılanmaktadır. Yine Halk Bankası vasıtası şahıs kaydı bulunan üyelerimize “Can Suyu Kredisi” adı altında 25.000 TL nakit,25.000 TL Kobi Kart olarak destek oluyoruz. Finansman ihtiyacına cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisi’ni 27 Nisan itibariyle yeniden devreye alındı.”

VE BU BİRLİKTELİĞİ BİR ÖZEL BANKA İLE DENİZBANK’LA YAPIYORUZ

“Cirosu 25 milyon TL’nin altında olan küçük işletmelerimiz bugünden itibaren üye oldukları Oda ve Borsalardan alacakları üyelik belgesi ile Denizbank şubesine başvurabilecekler. İlla oda-borsalara gitmelerine de gerek yok. Dijital ekonominin nimetlerinden faydalanarak TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da belgelerini alabilecekler. Bu destekler sayesinde 2 ay içinde küçük işletmelerimize 6 milyar liranın üzerinde kredi imkânı sağlamış olacağız. TOBB Nefes Kredisi’nin faizi yıllık yüzde 7,50 olacak. Bir üyemiz azami 100 bin lira kredi kullanabilecek. Bu tutar illere göre 50 bin ila 100 bin arasında değişebilecek.”

2020 YILINDA NE ANAPARA NE FAİZ ÖDEMESİ OLMAYACAK

“Bizim için önemli olan kısmı şu: 2020 yılında ne anapara ne faiz ödemesi olmayacak. Krediyi alan üyemiz Krediyi 2021 yılında 12 eşit taksitte geri ödeyecek. Kredinin %80’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacak. Bu projeyle inşallah istihdamın, üretimin öncüsü küçük işletmelerimizi rahatlatacağız. TOBB Nefes Kredisi 2020 projesinin 6,25 milyar TL’lik bir kredi hacmine ulaşması bekleniyor. TOBB Nefes Kredisine Denizbank aracılık edecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak.”

KENDİ KAYNAKLARINDAN EN FAZLA KREDİ KULLANDIRAN İLLERDEN KARADENİZ BÖLGESİNDE İLK SIRADAYIZ

“Bu kredi kapsamında Sinop Ticaret ve Sanayi Odasının hizmet alanında bulunan, Merkez, Ayancık, Gerze, Türkeli, Dikmen ve Erfelek ilçelerimizde kayıtlı üyelerimize 11 Milyon TL civarında destek vermeyi planladık. Sinop TSO olarak kendi kaynaklarından en fazla kredi kullandıran illerden Karadeniz bölgesinde ilk sıradayız dersem abartmış olmam. Tüm Türkiye’de bulunan 365 oda borsadaki sıralamamız nedir bilemem ama üyelerine kaynak sunmada çok yukarılarda olduğumuzu tahmin etmek pek imkânsız değil.”

ODAMIZ ÜYESİ OLAN İŞLETMELERE 100 BİN TL’YE KADAR KREDİ VERİLECEK

“Bankalar Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik olarak zor durumda olan kişilere çeşitli kredi paketleriyle destekler veriyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyesi olan Kobi ve Esnaflar için Denizbank üzerinden yeni kredi kampanyaları başlatıldı. Bu kampanya kapsamında odamız üyesi olan işletmelere 100 bin TL’ye kadar kredi verilecek. Denizbank; üyelerimize cirosu 3 milyon TL kadar olanlara 50 Bin TL Nefes Kredisi 3 Milyondan fazla 25 milyon TL’den az olan işletmeler için 100 bin TL’lik Nefes Kredisi verecek.”

DENİZBANK DÜŞÜK FAİZ ORANLARIYLA ESNAFLARA BU ZOR SÜREÇTE DESTEK OLACAK

“TOBB üyesi esnaflara verilecek olan kredinin senelik faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlendi. Kredinin geri ödemelerinde aylık taksit ödemeleri ise 50 Bin TL için 4 bin 580 TL, 100 Bin TL için ise 9 bin 160 TL olmaktadır. Kredi ödemelerinde 12 ay vade yapılmaktadır. TOBB Nefes Kredisi TOBB ile KGF arasında yapılan anlaşmayla birlikte esnaflar için kredi paketleri uygulanmaya başlandı. Bu krediden senelik cirosu 25 milyon TL’den az olan KOBİ’ler yararlanabilecek. Koronavirüs salgınından dolayı nakit akışı bozulan esnaflara Nefes Kredisi kampanyasıyla 2 ay içerisinde toplam 6 Milyar kredi verilecek. Kredisi Faiz Oranı Nefes Kredisi kullanan işletmeler taksit ödemelerine 2021 yılında başlayacak. Bu kredinin senelik faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlenmiştir ve esnaf odasına üye olan kişilere maksimum 100 bin TL kredi verilmektedir. Kredinin limitleri bölgedeki potansiyele göre 50 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Kredi alan kişiler 2021 yılına kadar yani 8 ay taksit ödemesi yapmayacak. Kredi destekleri yüze 80 KGF kefaleti ile verilmektedir.”

BAŞVURULAR HEM ONLİNE HEM DE ŞUBE’YE YAPILABİLECEK

Nefes Kredisi Başvuru Şartları TOBB kararıyla Denizbank üzerinden verilen Nefes Kredisi başvurularında esnaflardan maddi teminat istenmeyecek. 50 bin TL kredinin 150 TL banka masrafı haricinde herhangi bir ek masrafı olmayacak. Kredi Garanti Fonu kefaleti için Banka yönetmeliği gereği yüzde 0,75 komisyon alacak. Üyelerimiz online olarak da alabilecekleri oda kayıt belgesi ile Denizbank şubelerinde başvurularını tamamlayabilecek.”

ÖDEMELER 12 TAKSİTLE YAPILACAK

"Kullandırılan kredilerin ödemesi 12 taksit ile gerçekleştirilecek. İçinde bulunduğumuz olağanüstü koşulların bir an önce bitmesi hepimizin arzusudur. Sağlıklı günlere kavuşmayı, tekrar sokaklarda parklarda bahçelerde gezmeyi, esnafın dükkânlarını, işletmelerin imalathanelerini eskisi gibi açmalarını ve bereketli kazançlı elde etmesini ümit ediyoruz. Tekrar ekonominin çarklarının döndüğünü, üretimin başladığını güzel günlerde yaşamak dileğiyle sağlıkla kalın.”

 

TSO Başkanı Salim Akbaş’ın açıklamalarının ardından protokol ile ilgili açıklamada bulunan DenizBank Sinop Şubesi Müdürü Fatmanur İnce Topçu; “Biz TOBB önderliğinde Odamız ile beraber Nefes 2020 Projesi’nin içinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu konuda da DenizBank olarak tek özel banka olmanın da gururunu yaşıyoruz. Ekonomimizin bel kemiği KOBİ’lerimiz bu süreçte çok ciddi fedakârlıklar gösteriyor. Dükkânlarını kapattılar, işletmesini kapatmayanlar da kendilerini döndürmek de çok zorluk çekiyorlar. Bu süreçte fedakârlık sırası bankalara geçti. Ve biz burada; başkanımızın da sorduğu gibi özel bankalar neden yoktu, çünkü yıllık 7,5 faiz oranı ile çok ciddi bir fedakârlık göstererek, taşın altına elimizi değil gövdemizi koyarak bir işe girdik ve KOBİ’lerimize az da olsa nefes aldırabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Odamız çok ciddi bir destek verdi. TOBB’un dışında bir yatırım yaparak daha çok üyeye nefes aldırmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Kurtoglu - 1 yıl önce
Taşın altına govdemizi koyduk derken bende hibe para veriyorlar san,istim, 7,5 faiz ile kredi imis,
İnsanları borçlandırmak ne ara meziyet oldu,
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 1 yıl önce
Devamı işte burada. Ego demiştiniz değil mi? Buraya gönderdiğim yorumları yayınla ya da yayınlama önemli değil. Bu manşet, bahsettiğim gerçeküstülük ile gerçekdışılık arasındaki ince çizginin hangi tarafına düşer, onu konuşalım. Buna sürrealizm diyebilir miyiz, siz karar verin. Sadece bir ipucu vereyim, şuradan bakın konuya. Bu haberi okuyan Banka Müdüresi kendisini nasıl hissetmiştir? Manşet güzel ama bu manşetin altında, oda başkanı ve banka müdüresinin yer aldığı iki fotoğraf karesini birleştirip kullanmanız bence doğru olandır. Bu manşetteki gerçekdışılığı alçak gönüllü olarak değiştirebilirseniz, ego sahibi olanın ben olduğumu kabul edeceğim ve hesaplaşmayı bugün burada bitireceğim. gka

Editörden: GKA sonunda beni de girdabın içine çekerek sürekli yorumlarına yanıt verir duruma düşürdün. Bir haberi okutmak okuyucuyu etkileyebilmek onun dikkatini çekebilmek amacıyla bazen çarpıcı başlıklar atılabilir, demiştik.
Bu haberde de çalışma arkadaşımız Salim Başkanın "Manifesto" gibi beyanından "Taşın Altına Elimizi Değil Gövdemizi Koyduk" söylemini almış ve manşette kullanmıştır. Salim Başkan elinimi koymuştur, gövdesinimi koymuştur onu ben bilemem fakat Salim başkan bir şey diyorsa ona inanmıştır. Bu anlamda biz haberciyiz karşımızdaki kişi ne söylerse onu yazarız. bu Sürreailist Manifesto gibimidir, gerçekdışılık mıdır bunu sorgulamak bize değil, siz değerli okuyucularımızın takdirine kalmıştır.
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 1 yıl önce
Sayın Editör, ben şimdi seni düştüğün bu girdaptan çıkartıp alacağım. Manşet ve fotoğraf birlikte o kadar etkili bir gerçekdışılık taşıyor ki seni bile bu sözü Salim Başkan’ın söylediğine inandırabilmiş. Manşet çok başarılı ama gerçekdışı. Gerçekdışı olanın etik olmadığı bir hakikattir. Haberin detaylarına bakarsan eğer gerçeğin öyle olmadığını anlarsın. Aslında buna habercinin bir başarısı da diyebiliriz. Herkesi bu sözü Salim Başkanın söylediğine inandırabilmiş (Ben hariç) ve bütün puanları Salim Başkanın hanesine yazdırabilmiş. Çok başarılı ve etkileyici bir manşet değil mi? Arkadaşımız bir manşet ile okuyucuda bilincin etkisini azaltıp bilinçdışına çarpıcı bir müdahalede bulunmuş. Kitlelerin çoğu (Ben hariç) medya araçları karşısında savunmasızdır. Medya da gücünü biraz buradan alır zaten. Basın etiği tartışmalarının bir boyutu da buradan çıkar. Çok enterasandır, “çarpıcı” ve “çarpıtma” kelimeleri de aynı kökten türer. Lafı daha da uzatmadan şimdi ben diyorum ki, bu manşetin altına Salim Başkan ve Müdüre Hanımın fotoğraflarını birlikte koyun, hesabı kapatalım. gka

Editörden: Kusura bakma bundan sonra değişim meğişime gidemeyiz. biliyorsun bizde geri adım atma olmaz :-)
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 1 yıl önce
MaşAllah egonuz yine tavan. O zaman dans!!! Bundan sonra kimse ayarım bozuluyor diye ağlamasın ama, ve de içeride yorum bırakmasın. Tamam mı? gka

Editörden: Arkadaş bende sizi anlamıyorum ki haberin özünü bırakmışsınız detaylarla uğraşıyorsunuz
emmee sen yine de bizi takip etmeye devam et : -)
Göbeğini Kaşıyan Adam sana güzel bir teklifim var anladığım kadarıyla haberciliğe aşina birisin köşe yazarlığı vereyim sana rahatça düşüncelerini aktar. Ne dersin?
Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! - 1 yıl önce
Haberin özü manşettir. Şeytan ise ayrıntılarda gizlidir. Ona da bir avukat lazım! Ben “Şeytanın Avukatlığı”nı sürdürmeyi tercih ediyorum. Ama bu teklifi açık bilete çevirelim. Bakarsınız bir gün fikrim değişir. gka