‘TEKSTİLKENT’ için bir araya geldiler

İlçemizde yapılması planlanan Tekstil Kent için karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu

‘TEKSTİLKENT’ için bir araya geldiler
07 Haziran 2022 Salı 11:05

İlçemiz Belören köyü sınırları içerisinde 26.370 m²' lik alanda yapılması planlanan ve ilçemizde dağınık halde bulunan 11 tekstil atölyesinin de taşınmasının planlandığı Tekstil Kent Projesi kapsamında Gerze Kaymakamı Tekin Dundar, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Kaymakam Refiki Özlem Doğan ve Gerze Belediyesi personelleri ilçemizde ve Sinop Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firma yöneticileri ile bir araya geldiler.

Karşılıklı istişareler yapılan kahvaltı programında sanayicilerin tekstil kentten istedikleri, hem işveren hem çalışan hem de belediye açısından faydalı veya zararlı olabilecek konular hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

İlçemizde dağınık halde bulunan ve 1800 kişiye ekmek kapısı olan 11 adet tekstil atölyesinin istihdama sağladıkları katkı sebebiyle kent içerisinde üretim faaliyetlerine izin verildiği ancak zamanla konut kullanımlarının artmasıyla birlikte bu atölyelerin şehrin içerisinde kaldığı belirtildi.

Trafik sorununa konu olmaları ve atölyelerden kaynaklı gürültü ve çevre kirliliği sebebiyle vatandaşların atölyelerden şikâyetçi olduğu diğer yandan atölyelerin fiziksel sınırlarına ulaştığı bu sebeple kapasite artırımı yapamadıkları ve ilave istihdam oluşturamadıkları kaydedildi. Planlanan “Gerze Tekstil Kent Sanayi Merkezi Projesi” ile buradaki işletmelerin yeni, modern, uygun büyüklükte çalışma mekanlarını sağlayan, birbiriyle entegre, sosyal donatılara sahip, alt yapı, enerji ve ısı verimliliğine uygun, şehir dışında, ana ulaşım akslarına yakın Belören köyü’nde tespit edilen alana taşınması ve ilave yeni atölyelerin oluşturulmasının amaçlandığı belirtildi.

Kahvaltı programını organize eden Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy’ a teşekkür ederek fikirlerinin alınmasından memnun olduğunu belirten firma yöneticileri, taleplerini, şikayetlerini, beklentilerini dile getirdiler.

Tekstilciler kurulacak olan Tekstil Kentte geri dönüşüm ve yıkama için ayrı bölüm kurulmasını böylece çevreye daha az zarar verileceğini; her tekstilin yalnızca tek iş koluna sahip olması gerektiğini, bir tekstil dikim yapıyorsa diğer tekstilin yıkama yapması gerektiğini böylelikle tekstillerin birbirini tamamlayıcı olacağını; Halk Eğitimi Merkezlerinde kalifiye eleman yetiştirecek eğitimlerin verilmesi gerektiğini ifade ederek bunun için gerekli çalışmaların yapılmasını istediler. 

Kaymakam Dundar, katılımcılara teşekkür ederken “tekstil emeğin yoğun olduğunu bir sektör, bu emeği de tabii işçi üretiyor, siz tekstilcilere de nitelikli, iş üretebilen işçiler gerekiyor. Tüm Dünya’ da olduğu gibi ülkemizde de işsizlik sorunu var. İlçemizdeki, ilimizdeki işsizliği sebebi mesleksizlik. Bu mesleksizliği gidermek adına Devletimiz, Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitimi Merkezleri, İŞKUR, Mesleki Eğitim Merkezleri vasıtasıyla çeşitli programlar yürütüyor.

Bu sene başında faaliyete geçen Mesleki Eğitim Merkezleri marifetiyle Ortaokul mezunu olan herkes yaş sınırı olmaksızın, hem işletmelerin iş gücü ihtiyacını karşılamak hem de mesleksiz insanların meslek sahibi olabilmesi için çıraklı eğitimi adı altında bir program başlattı.  

İnsanın olduğu her yerde, yaradılışın olduğu her yerde sorunlar olacaktır ama çözüm yine insandadır. Biz dostane bir istişare yapalım diye bir araya geldik, biz size her türlü desteği sizlere vermeye hazırız.  

Her şeyden önce apartman altlarına sıkışmış arkadaşlarımıza ferah ortam sağlamak adına bu yola çıktık. Bizim tekstil kent kurmadaki temel amacımız sağda, solda dağınık halde duran tüm atölyeleri bir araya toplamak, entegre, küme hale getirmek”  diye konuştu.

Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçemizdeki tekstillerde çalışanların çoğunun göç eden insanlar olduğunu, tekstillerde ara eleman eksikliğinin olduğunu belirtti. Şensoy, “Hızarçayı’ nda karayollarına ait bir alanda TOKİ çalışmamız var, bu konuyu da inşallah çözeceğiz” dedi.

Program, İş İnsanlarına plaket sunulmasının ardından sona erdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birisi - 1 yıl önce
En yakın zamanda bitirilirse seviniriz. Çünkü tekstil atölyelerinin mahallelere müzik konseri vermesi can sıkmaya başladı.
Avatar
Varol. altun - 1 yıl önce
eğer. gerçekleşirse. süper. hayırlı. Olsun. yeterki. insanlar. mutlu. olsun
Avatar
gerzeli - 1 yıl önce
seçimler yaklaşıyor gerzeli biroklatlar çooook gayret etmeli işi ehline verirsek başarırız ehil olmayan insanlar sadece bize zamanımızı kaybettiriyor hizmeti kim daha iyi yapar ??? şimdiden hayırlı olsun
Avatar
Samimi - 1 yıl önce
Değerli yöneticiler Üniversite bünyesinde tekstilci hocalar mevcut hatta bazılarının uzun yıllar özelde çalıştığı sonradan üniversiteye geçtiğini bir hocamizdan sohbet esnasında duydum . Ben düz dikiş makina cisiyim. Tüm Üniversitede bir tarama yapılmalı sadece tekstil değil her alanda hangi alanda hangi hoca var Bu kişilerden faydalinabbilir
Avatar
Sadık - 1 yıl önce
Tekstil atölyeleri şehir içinde çıkması çok iyi olur.tekstil kent yapılıp taşınması mantıklı olur.bekliyoruz destekliyoruz.
Avatar
Magdur - 1 yıl önce
Tekstil benim hayatimi maddi sıkıntı çektik hakkımızı alamıyorum 20 sene tazminatını alamadım kapati iflas gösterdiler onlar kendini iyi biloyor oradaki patronlardan biri yaptı hakkımı helal etmiyorum