banner184

Yorum Sizin...

İlçemiz Gürsökü Köyü’nde geçimini odunculuktan sağlayan köy sakinleri, bu kırsalda yapılan kesimlerin kendilerine değil de İnebolulu kişilere verildiğini iddia ederek gazetemize başvurdular.

Yorum Sizin...
28 Ağustos 2020 Cuma 12:08

İddiaya göre, Gürsökü Köyü sakinleri Gerze Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Gürsökü Köyü’nde yapılacak olan kesimlerin bu işten ekmek kazanan köy sakinlerine değil de İnebolulu Ormancılara verildiğini belirttiler.

Yaklaşık 10 yıldan bu yana bu bölgede Orman İşletme Müdürlüğü’ne kesim yaptıklarını söyleyen köy sakinleri ‘bu sefer ne oldu da burada ki kesimler bizlere değil de başkalarına verildi’ diyerek sitem ettiler.

Orman İşletme Müdürlükleri kanunlarına göre asıl amacın köy sakinlerini korumak olduğunu, bu olayın düzelinceye kadar da köy sınırları içerisinde orman kesimlerinin yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen köy sakinleri, “biz Gürsökü Köyünde ikamet ediyoruz ve 7-8 aile buradan geçimimizi sağlıyoruz. Neticede bizim ormandan başka kazanç kapımız yok. Bundan dolayı burada yapılacak kesimlerin başka illerden gelen insanlara değil bizlere verilmesini istiyoruz” dediler.

“BU KONUYLA ALAKALI BİR YANLIŞLIK VAR”

‘Gürsökü Köyü sakinlerinin, kendilerine değil de başka bölge insanlarına kesimler verildiğini’ iddia etmelerinin ardından Orman İşletme Müdürlüğü Yetkilileri resmi olarak Gerze Orman İşletme Müdürlüğü'nün kesimle ilgili bir ilanının olmadığını ve burada yapılması düşünülen kesimle alakalı kimseye iş verilmediğini duyurdu.

Yetkililer, bir bölgede kesim yapılacağı zaman bir prosedür takip ettiklerini belirterek öncelikle bir ilanın yayınlandığını, bu ilanın da muhtar aracılığıyla cami, kahvehane vb. yerlerde köy sakinlerine duyurulduğunu, bölgede çalışmak isteyen köy sakinlerinin de MYK (Mesleki Yeterlilik Belgesi) veya AKBO (Ağaç Kesme ve Boylama Operatörlüğü) belgeleriyle Orman İşletme Şefliğine başvurmaları gerektiğini, belgeleri olmayan kişilerin de kesim yapmalarına izin vermediklerini kaydettiler.

Yetkililer, köylülerin iddiasına yanıt olarak şu anda Gürsökü Köyü’nde kesimle ilgili bir ilanın yayınlanmadığını belirterek, “bizler öncelikle köylülerin korunup kollanması noktasında kesimlerin, belgesi olan köylülere verilmesine gayret ediyoruz. Kesimle ilgili duyurularımızı yapması için köy muhtarını bilgilendiriyoruz. Ardından bölgede kesim yapmak isteyen köylülerin bizlere belgeleriyle müracaat etmelerini istiyoruz ve duruma, imkâna göre kesimleri veriyoruz. Fakat şu ana kadar Gürsökü Köyü kırsalında Orman İşletme Müdürlüğümüzce yapılmış herhangi bir ilan yok” diyerek bu konuyla alakalı bir yanlışlığın olduğunu belirttiler.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Köylü - 2 yıl önce
Köylüye gelince damgasız agaç kestirme birtane agaç kessetutanak tut kesimciler komple kessin
Avatar
Köylü - 2 yıl önce
Köylüyü koruyan savunan yok herkes menfeaatini düşünüyor. ormancilarinda ne gibi menfaatleri var inebolululardan herkes bilir bunu burada söylemeye gerek yok.Devletin mazlumun hakkını savunması lazim Devletin verdiği yetkiye dayanarak devletin milletin ormanını menfaati için başkasına peşkeş çekeez ormanci buna bir el atılması gerek yetkilileri bu konuyu aydınlatmaya davet ediyoruz.
Avatar
Feyzi cırt - 2 yıl önce
Ben gürsöküde kesimişiyle geçimimi saglayıp 5tane çocuk babasıyım hepsi okula gidiyor benim bu işi yapmamam için beni kaçakçılıkla yargıladı orman şefi ali topçu 450siter kaçak odun yapmaktan mahkemeye verdi ben kaçakçı degilim 450siter odun benim1 ayımı alır şef beni yaktı bidaha iş vermemek için ben ormanda 1ay çalışıpkaçak kestiysem orman teşkilatı neden takip etmedi bukadar odunu benim fabrika myok nakledecek kamyonum yok ne yapacaktım bu kadar odunu ali şef beni yaktın
Avatar
Gerzeli - 2 yıl önce
Ormanlarda çalışan afganların belgesi varmı müdür bey köylüye gelince belge sorun tabi
Avatar
Gümrükçü Bülent Eryılmaz - 2 yıl önce
Orman köylüsünü desteklemek; kendi yaşam alanlarında olan ormanların selameti açısından da doğru bir politikadır. Dolayısıyla burada yaşayan Orman Köylüsünün kazanç kapısı olan işin buralı olmayanlara verilmesi kabul edilemez. Toprak işleyenin su kullananın sloganındaki gibi; orman, orman köylüsünündür. Müdür bey bu yanlıştan tez zamanda dönmelidir. Neden İnebolulular ?
Avatar
gerzeli - 2 yıl önce
muhtarın haberi vardırrrr işi bilirler duydunuzmu bi muhtarı bir aylık maaşını köyün camisine verdini yok duymadık
Avatar
Geerzeli - 2 yıl önce
Kisi kendi adina kacak birini calistirosa orman memuru neerden bilsin
Avatar
vatandas - 2 yıl önce
Devlet işini düzgün yapan herkese kucak açmıştır bu her kurumda böyledir.
Isini düzgün yapmayan, yada yanlış yapana da devletin kalemi keskindir..