Kültür&Sanat
Giriş Tarihi : 29-12-2017 05:33   Güncelleme : 29-12-2017 10:51

Yetkilileri Uyarıyoruz Tarihi Konak SOS Veriyor

Gerze’nin Sembol Yapılarından Birisi Olan Tarihi Yakupağa Konağı Çürümeye Yüz Tuttu

Yetkilileri Uyarıyoruz Tarihi Konak SOS Veriyor

İlçemizin en önemli Tarihi Konaklarından biri olan Yakupağa Konağının dış çephesinde gözle görülür şekilde meydana gelen dökülmeler üzerine gazetemize gelen birçok ilçe sakini konağın akıbetini sorgulaması üzerine konuyu bir kez daha gündeme taşıma ihtiyacı hissettik.

1911 tarihinde Romanya’dan getirilen ustalarca yapılmış, Rusya’dan getirilen ressamlarca iç resimleri, boyamaları yapılmış olan Çarşı Mahallesinde mülkiyeti hazineye ait ahşap ev vasıflı 281.86 m2. Yüzölçümlü Yakup Ağa Konağı Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün 09.08.2007 tarih ve 49311 sayılı yazıları ile İl Özel İdaresine tahsis edilmiş, 2006 yılında tarihi binanın gerek dış cephesindeki, gerekse de içinde meydana gelen aşınmalardan dolayı konak yaklaşık 159.000 TL harcanarak restore edilmiştir.

Hatırlanacağı gibi, Tarihi Konak Kültür Bakanlığı tarafından 2 Şubat 2009 tarihinde tahsis talebi İl Genel Meclisinde reddedilmiş, fakat İl Özel İdaresi konağın “ turizm amaçlı olarak çalıştırılmasına karar vermiştir.

Eski CHP Grup Başkan Vekili Abdullah Batur bey 2010 tarihinde İl Genel Meclisine konağın durumu ile ilgili önerge verdiği, ardından Gerze Belediye Başkanlığı tarafından 2011 yılında konağın aktif kullanım noktasında talep edildiği ve yine aynı şekilde tarihi konağın Sinop Üniversitesi Otelcilik ve Meslek Yüksek Okulu tarafından değerlendirilmek için talep edildiği, fakat bu taleplerin her seferinde red edildiği veya uygun bulunmadığı öğrenildi.

Sn. Abdullah Batur bey’in değişik tarihlerde vermiş olduğu önergeler veya Gerze Belediye Başkanlığının Tarihi konağın Müze olarak kazanılması talepleri askıda kalmış, şuan tarihi konağın adeta kaderine, çökmeye bırakılması toplum vicdanını yaralamaktadır.

Sağduyulu ilçe sakinlerimiz konağın bir an önce yapılarak ilçe turizmine veya toplum yararına bir çalışmayla tekrar kullanıma kazandırılmasını talep edilmektedir.

Bizlerde yetkililere bir kez daha konağın dışında gözle görülür biçimde deformasyonların başladığını belirterek, konağa sahip çıkmalarını bekliyoruz.

İl Genel Meclis ÜyesiAbdullah Batur Bey’in soru önergesine alttaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz…

http://abdullahbatur.blogspot.com.tr/2012/06/yakupaga-konagi-soru-onergesi.html

Tarihi Konak ile İlgili Hürriyet Gazetesinde çıkan haber

http://www.hurriyet.com.tr/yakup-aga-konagi-nin-kerestesi-romanya-dan-ustalari-rusya-dan-25823686

Vitrinhaber'in konuyla alakalı haberi

http://www.vitrinhaber.com/ilce/batur-tepki-gosterdi-h1675.html

hakan akbaşhakan akbaş