İLİM PAZARLARI


Volkan Yaşar Berber

Volkan Yaşar Berber

Okunma 06 Eylül 2022, 15:02

         Dünya meselelerini muhakeme ederken memleket meselelerini de hafife almamamız gerektiği kanaatindeyimdir. Memleketimizde nelerin olduğunu nelerinden istifade edilebileceğinin farkına varabilmek özgün bir çalışma ortamı oluşturularak mümkündür. İlle de menfi bir tarafını bulmaya gerek yoktur. Bilirkişi uzmanlarınca oluşturulan platformlarla var olan kaynaklarını zorlayarak girişimlerini en üst seviyede tutabilenler her daim emeğini karşılığını almıştırlar. Yaşanan beldelerdeki var olan ve unutulmaya yüz tutmuş değerlerinin gün yüzüne çıkarılması babında birçok ilmi organizasyonlar yapılsa da kabuğunu kıramayanlarımızın çokluğunu da esirgememek gerek.

            Türkiye Bilimsel Araştırmalar Kurulu çatısı altında küçük büyük birçok ilmi organizasyonların icra edilmesinin yanı sıra geçmiş muhtelif tarihlerde düşünülen hayata geçirilemeyenlerinde tekrar ele alınması elzemdir. Çevresinde biraz araştırılsa bilgisi dışında hatta ömrünü orada geçirmişlerce dahi bilinmeyen birçok değerlerinin birtakım tesbitler ve çalışmalarca ortaya çıkarılacağıdır. Bütün muhtelif çalışmalara katkıda bulunmak ve bu çalışmaların semeresinden faydalanmak sahada yaşayanlar için kaçınılmazdır. Yaşadığı topraklarında yer alan yeraltı ve yerüstü birçok kaynaklarından istifade ekonomik olması yanında turizm alanında da geri dönüşümü sağlanabilinir.

          Geçtiğimiz senelerde ilmi araştırmaları teşvik ve takviye olarak kurum kuruluşlarımızın ve sivil toplum gönüllülerince yapılan istişare toplantılarının başlatılması umut vericidir. Üniversitelerimizin, Enstitülerimizin, Belediyelerimizin, STK, Özgün İlim adamlarımızın da katılımıyla milli ve milletlerarası platformlar oluşturularak bildiriler ve tebliğler sunarak topluma kazandırılması ümit vardır. Bir projeye başlarken her daim düşünmüşümdür ki sonuca oluşmak vaadinde en önemli rol insan kaynağı mıdır yoksa üstün teçhizatlar mıdır diye.. Asli olan insandır. Çünkü kendisine bahşedilenleri doğru zamanda doğru yerde kullanabilene fayda verir. Projeye en iyi şekilde yoğunlaşanların yer alacağı ekip daim tüm deneyim ve bilgilerini birleştirerek yol alacaklardır.

         Kendisine verilen bilgiler ışığında özellikle yaşadığı sahalarda geçmiş döneme ait tarihini araştıranlar bilirler ki evvelden burada muhtelif yaşamlar vardı. Bu yaşantıların bıraktığı yeraltı ve yerüstü birçok değerlerin zamanımıza kazandırılması elzemdir. İnsan aklının keşfettiği her yeni projenin getirdikleri yaşanılan toplumlarda reformlara sebeptir. Kültürel ve Ekonomik reformlar toplumların yapısının değişkenliğinde rol modeldirler. Zamanla duygu, düşünce ve hayallerimizin kuşaklar boyunca idame ettirilmesinde reformların büyük katkısı vardır.

           Vesselam, İnsan bir nizam tesis edemezse ileride birçok problem baş gösterir ki, mamafih hayat canlı bir şekilde akar gider. Düzene uymayanlar tarafından yol tıkanırsa, herkesin canı sıkılır. Eski kafalara sahip kendini geliştiremeyenlerce yönetilen toplumlar kaybetmeye mahkûm olurlar. Yenilikçi, reformcu, idealist şuura sahip liyakat önemsenerek yürütülen projeler var olan sahalara ışık olur. Hedefsiz çalışmalarla uğraşanlar maddiyat, zaman kaybından ziyade kendilerini avutmuş olurlar. Bugün teknik ve medeniyetin ortaya koyduğu geniş imkânlardan istifade edemeyenler edebileceklere gölge etmesinler!

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.