banner171

56 Yangınından Termik Santrale

Hasan Vehbi Ersoy'dan Açıklama

56 Yangınından Termik Santrale
14 Şubat 2012 Salı 20:14

Yüksek İnşaat Mühendisi Hasan Vehbi Ersoy haber sitemize göndermiş olduğu yazısı:
 
" GERZE YANGINI VE TERMİK SANTRAL"

Gerze Yangınının 55. yıldönümü günüdür 13 şubat. Tanrı bir daha böyle felaketler yaşatmasın dileğinde bulunuyorum.

Bir internet sitesinde Gerze Yangınını okurken, C. O. Bey fiili yaşadıklarından ötürü, o günkü Gerze’nin sosyo-kültürel yapısı ile sanatkarların Gerze’yi terk edişini ve bir daha da gelmediklerini dile getirmiştir. Kısaca eskinin güzelliklerinden de nostalji yapmıştır. . (Nedense yazısı hemen kaldırıldı)

 

Fakat neredeyse tamamen yanmış Gerze’de, devletin afet evlerinin inşaat işlerini yapmak için gelen işçilerin “sosyal çöküntü” yarattığından da bahsetmektedir. 

 

Termik santrale geçit verilirse eğer, çok daha büyük sosyal çöküntü olacağını beyan etmektedir. Diğer anlamı ile termik santral inşaatı ile binlerce işçinin Gerze’ye geleceğini kabullenirken, ar-namus ve diğer potansiyel suçların patlayacağını, dolayısıyla Gerze’nin yerlilerinde huzurun bozulacağını iddia etmektedir.

 

Buradan C.O.Beye göre şu sonuç çıkmaktadır; bir yerleşim beldesine yapılacak ve ekonomik girdi sağlayacak ticari yatırımlarda çalışacak olan işçiler, o bölge için sosyal çöküntü yaratacak potansiyel zararlılardır. 2001 yılında nüfusu 40 000 olan Kastamonu’nun 2012 yılında nüfusu yaklaşık 90 000 dir. On yıllık nüfus patlamasının  en az 3-4 bin kişilik geçici inşaat işçisi istihdamı yaratacağı düşünüldüğünde, C. Bey’in mantığına göre Kastamonu halkı perişan olmuş olmalıdır .  Ama aksine 2001 yılında Gerze’deki pastane kalitesi Kastamonu’dan üstün iken, 2012’de  iki AVM’ si, sanayi tesisleri,15000 üniversite öğrencisi ve onarılan eski eserleri ile Kastamonu, Sinop’tan daha fazla turist çeken bir kent halini almıştır.

 

Kısaca 1956 yılı ile 2012 yılı arasında hesaba katılması gereken “küçük”  farklar vardır. Birlikte bakalım

 

            *Televizyon denilen alet çıkmıştır.

            *Her gün her kasabaya günlük gazete gelmektedir.

            *Artık herkesin bileğinde bir saati vardır.(1950’lerde yoktu)

            *Bilgisayar ve internet haberciliği diye hayal ötesi bir şeyler olmaktadır.

            *İçerisinde saati, takvimi, ajandası bulunan dijital cep telefonları çıkmıştır.

            *THY dünyanın en önemli havayollarından bir tanesi olarak rekorlar kırmaktadır.

            *2023 yılında, iktidarı ve muhalefeti ile dünyanın ilk on ekonomisinden birisi olmayı hedeflemiş ülkemiz vardır.

            *Büyük ihtimal ile bir daha askeri darbe yapılamayacak olup askeri vesayet dönemi kapanmıştır.

            *500 milyar dolar ihracat hedefleyen ülkemiz vardır.

 

Bütün bu farklara rağmen C. Bey’in mantığıyla işe bakılırsa Sinop’a  Nükleer ile birlikte dışarıdan 4000 kişi Gerze’ye de Termikle birlikte mesela dışarıdan 2000 kişi gelirse ar-namus bozulacak, adi suçlarda patlama yaşanacak gibi görünmektedir! 

Peki, şu anda Lala Köyü’nde Çelikler Holding’de 560 kişi, yine Cengiz Holding’de Hızar Çayı’nda, en az 500-600 kişi çalışmakta olup,  yöremizde dört-beş yıldır yol inşaatlarında yaklaşık 1200 işçi yaşamaktadır. 1956 daki Gerze Yangınından sonra, yeni yapılan afet konutlarında dahi sürekli olarak bu kadar işçi çalışmamıştır. Peki bundan ötürü ortaya çıkmış çok önemli bir  sorun var mıdır?

 

Yol işçileri bırakın sosyal çöküntüyü, Gerze’ye iş aş ve kazanç sağlamaktadır.

Tersini düşünmek Gerze halkına hakarettir.

 

Çakıroğlu’ndaki termik santralde 2000-2500 kadar muhtelif aralıklarla çalışacak olan işçilerin toplumsal infiale neden olacağını düşünmek hayal ötesi bir kaygıdır. Ayrıca eğer gayret gösterilirse bu çalışanların bir kısmının Gerzeli olması da belki sağlanabilir.

 

Gerze nüfusunun artmasının önüne geçmek Gerze’yi kısırlaştırmak demektir. Gerze Karadeniz sahilinin ekonomik anlamda en geri ve istihdamı en az olan yerleşim alanıdır. Cengiz abiye sevgi ve saygılarımı sunarken, Gerze’nin küçük kalması ve gençlerinin gurbete çıkması, son durak emekli kasabası olması, bir tane bile turist gelmemesi, kış geceleri bomboş sokakları olması, gurbete çıkan işçilerin(özellikle inşaat)potansiyel ahlaksız olarak düşünülmesi, emekliye hizmet için Gerze’de kalan gençlerin de, ya kahvehane ya da meyhane köşelerinde vakit geçirmesi mi daha doğrudur diye sormak gerekecektir.

 

Plajsız bir sahil kasabası olan, doğu sahili yeni yol ile kapanıp iptal olan, ekonomik büyümesini engellemek için elinden geleni yapan ağabeylerinin bir yandan da küçük belediyesine hakim olmaya çalıştığı;  dev dalgaları engelleyemeyen balıkçı barınağında tekneleri batan, çok kötü yapılmış imar durumu ile çirkin bir kente dönüşen Gerze’mizde, bir şeylerin düzeltilmesi için ticaret adamı ve aktif çalışanların sayısının emekli sayısını geçmesi gerekmektedir.

Gerze’nin sosyo-ekonomik kurtuluşu yukarıda sayılan olumsuzların yerine istihdamı artırıcı, yeni ticarethanelerin gelmesiyle gerçekleşecektir, böylece ortaçağ mantığı ile yürüyen Gerze siyaseti de gericilikten kurtulacaktır.

Herkese güzel ve mutlu günler dileği ile esen kalınız.

   

 

                                                                                  HASAN VEHBİ ERSOY    

Not: Hasan Vehbi Ersoy'un yazısında gecen isim ve soyisim her hangi bir polemiğe sebebiyet vermemesi açısından site yönetimimiz tarafından kısaltılmıştır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cayvalı - 9 yıl önce
Aklına sağlık Hasan Vehbi Ersoy..Senin gibi güçlü Gerzeli iş adamlarının sesine ihtiyaç var. Ben dahil bir sürü esnaf senin gibi düşünüyor. Ama sesimiz çıkamıyor : Ayıp değil doğruya doğru korkuyoruz, ağalardan,başkanlardan. Yarın bir işimiz illaki düşer canımızı yakarlar.Bak senin oteli kapadılar. Termikçi, vatan haini dediklerinden alışverişi kestiler. Bizim senin kadar dayanma gücümüz yok. Efendi gibi yazmana rağmen bak gazete dahi senin yazında Cengiz Oğuz 'un ismini sansürlemiş. Gerzeolayda çıktıydı bahsettiğin yazısı bende gördüm Ama apar topar kaldırdılar. ..........................

Edötörden: tahrik ve kışkırtıcı yorumlar site yönetimizce engellenmektedir.
Avatar
mehmet - 9 yıl önce
Anadolu grubunun ve Efes pilsenin sesi ile ilişkim artık bitmiştir.Bu adamın yazısında gecen şahsın kim oldugunu bılmeyecek kadar salak mıyız?Ya da siz kendınızı çok mu akıllı zannediyorsunuz?

Editörden: Sn. Yorumcu ben bu sitenin yöneticisi olarak yazıda belirtilen şahsın kimliğini beğensenizde beğenmeseniz de polemiğe mahal bırakmamak adına yazmayı uygun bulmadım ve kısaltma yaptım.

Ayrıca belirtilen yazı Hasan Vehbi Ersoy beyin kişisel düşünceleridir.
Avatar
ahmet h. - 9 yıl önce
burdan hasan vehbi beye soruyorum ve cevap vermesini önemle rica ediyorum.
sayın vehbi bey , siz diyorsunuz ki gerze gerilemekte , iş kapısı lazım , türkiye büyüyo falan. ya lütfen siz türkiye sınırların da oldugunuza emin misiniz yoksa geliriniz o kadar mı yüksek rakamlarda ? Türkiye ' de Vekiller ve Büyük işadamları dışında ekonomisi büyeyen bir allah'ın kulu yok !!! bu ülkede ekmeğe ayda bir zam yapılıyorsa , mazot alacak gücü olmayan çiftilerin sayısı yükseliyorsa , PARASIZ EĞİTİM diyip ; öğrencilerden bin tl ye yakın paralar alınıyorsa , bu ekonomiye iyi diyenb adamın aklından şaşarım. 800 denen asgari ücret , çoğu işciye 600 tl gibi bir rakamla cebine girip , 3 çocuk istiyen adamlar varsa bu ülkede bir sorun vardır.
sizi sever ve saygı duyarım. ama lütfen insanlarla dalga geçmeyin
Avatar
fikret turan - 9 yıl önce
kişilerin meffaattileri için bir ilçenin geleceğini, karartanların üsteki yazıyı çok iyi anlayarak okumaları gerekir , gerzeyi düşünen , ileriyi gören daha çok HASAN VEHBİLERE ihtiyaç var.
Avatar
Hasan Vehbi ERSOY - 9 yıl önce
Fikret Turan Bey;
Ben Zonguldak'ta iki tane termik santralin içinde yaşıyorum,bir sorun yok diyorum,siz ilçeyi karartmaktan bahsediyorsunuz.Gelsene kardeşim Zonguldak'a ,asıl senin gibiler Gerze'nin hayatını karartıp,üstü açık mezarlık yerine çevirmektedir.Milletin işinin aşının önünden lütfen çekilin.
Avatar
Hasan Vehbi ERSOY - 9 yıl önce
Ahmet H. isimli yorumcuya;
Ben size tespitlerimi bildireyim.
1-Beni tanıyorsunuz ve benim sizi tanımamı istemiyorsunuz.
2-Gerze'de yaşıyorsunuz.
3-Gerze-Sinop dışında yaşayan insanlarla irtibatınız var mı?Örneğin yanıbaşımızdaki Samsun-Kastamonu-Zonguldak illerindeki ticaret adamları ile sohbet ediyor musun?
4-Gerze'de hergün emeklilerle,son durak gördükleri ilçedeki ekmek fiyatını ve havaların nasıl olduğunu mu konuşmaktasınız?Öğrencilerden alınan 1000 tl çok para değildir.Asgari ücretin neti yaklaşık 607 tl dir.Çiftçilerin mazot alacak parası vardır fakat köylülerin mazot alacak parası hızla azalmaktadır.
5-Vilayetin olan Sinop'ta Sakarya Caddesi'ndeki 100 metre kare dükkanların aylık kirası 10000(onbin)tl ye çıkmıştır.Bundan haberin var mıdır?Demek para kazanılıyor ki kiralar yükselmektedir,sadece büyük işadamları değil kafasını çalıştıran esnafta para kazanmaktadır.Ekmeğe her ay zam yapılması hadisesini anlayabilmiş değilim.Sonuçta ben hem Sinop'ta,hem Zonguldak'ta, hem de Ankara 'da yaşayan,aktif ticaretin içinde olan,Gerze'nin gelişmesini çok isteyen ve boş vakitlerinde de kitap okuyan bir tanıdığınızım.Herhangi bir siyasi partiye bağlı olmayan, demokrat-liberal düşünce yapısına sahibim.
Ahmet Bey size tavsiyem, dünyaya ve Türkiye'ye Gerze gözlüğünü çıkartarak bakın,bizim gözlükte astimat var, tedavisi için ticaret gerekmektedir.
Selamlar,sevgiler.
Avatar
ahmet h. - 9 yıl önce
bakın , inanın 1000 tl üni. harç parasını bile kapamaz. az değil diyorsunuz ki , unutmayın bu rakam sizin için her ne kadar az gözükse de , bu para için çöp toplayan insanlar var. kiralar evet artıyor. gerzede de artıyor. ama unutmayın ki kiralar arttıgı için de işyerleri kapanmaya başlıyor. yeni iş yerleri açanların çoğuda , anadan babadan miras kalanlardır.

ve diğer hadise de , zonguldağa sizden fazla gitmiş olamam ama akrabalarım oldugu için sık sık giderim. her defasında da gördüğüm kapkara hava için , afedersiniz küfrederim. tabi her bölgesinde yok bu olay.


Avatar
hasan vehbi ersoy - 9 yıl önce
Ahmet H. bey ,Zonguldak'ta termik dumanı görmediğinizi de söylemelisiniz ,zira gördüğünüz Site mahallesinin denetlenmeyen kalorifer bacalarıdır.Peki Ahmet bey ,Yegepcilerin astığı afişler gibi simsiyah duman çıkaran termik bacalarının ,Zonguldak'ı bilen birisi olarak yalan olduğunu da söylemelisiniz ,aksi takdirde bilmeyenlerin kandırılmasına göz yummuş oluyorsunuz,Zonguldaklıların aptal olmadıklarını açıklamalısınız.Selamlar