banner171

Çoşkuner Bilgilendirdi

Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanından önemli Açıklamalar

Çoşkuner Bilgilendirdi
16 Şubat 2012 Perşembe 14:27

Aile Hekimliği nedir ve gebelik öncesi, sonrası ve takibi nasıl yapılmaktadır...                 Sinop Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı Oya Çoşkuner göndermiş olduğu basın bildirgesinde Aile Hekimliği Sistemini ve Gebelik öncesi ve sonrasında neler yapılması ve takip edilmesi ile ilgili olarak yapmış olduğu duyuru.

Çoşkuner'in duyurusunu noktasına virgülüne dokunmadan sayfamızda olduğu gibi yayınlıyoruz :

HALKIMIZA ÖNEMLE DUYURULUR!!......

15-Ağusto2007 tarihinde ilimizde uygulamaya geçen Aile Hekimliği sistemi hakkında hala halkımız arasında bilinmeyen konuların olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız. Öncelikle artık Sağlık Ocak’larının kapatıldığı,yerine tüm masraflarını hekimlerin karşıladığı Aile Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Birimleri’nin açıldığı tüm kamuyu tarafından bilinmelidir.Sağlık konusunda tüm hizmetlerin bağlı olunan Aile Hekimi tarafından karşılanacağı halkımız arasında bilinmesi gereken elzem bir konudur. Sinop’ta ikamet edip, hiçbir Aile Hekimine kayıt olmayanların en kısa zamanda kayıt işlemlerini yaptırmaları gerekmektedir.

Bizler, yani; Aile Hekimliğinde çalışan, ailenizin hemşiresi, ebesi,sağlık memuru olan çalışan grup, 24-Nisan-2009 yılında sizlere daha kaliteli bir hizmet vermek için dernekleşmeye karar verdik. Aile Hekimliği sisteminde bizlere düşen asıl görev, gebelik düşünenlere gebelik öncesi sağlık eğitimi vermek, gebe olan kadınlarımızın aşı ve izlemlerini yapmak, yeni doğan bebeklerin doğum sonu bakımlarını planlayarak, aşı ve izlemlerini yapmaktır. Bu konuda halkımızın bilinçlendirilmesi gerektiğine karar verdik.

Öncelikle gebe olan kadınların gebeliklerinin tanısı konar konmaz kontrollere başlamaları çok önemlidir. İdeal olanı anne adayının gebelikten şüphelendiğinde veya kendi yaptığı ya da laboratuarda yapılan gebelik testi pozitif olduğunda doktor kontrollerine başlanmasıdır. Erken antenatal muayenelerinin amacı risk faktörlerinin ortaya çıkarılarak takip şeması çizmek, dış gebelik ve mol gebeliği gibi erken dönemde ortaya çıkarılabilen normal dışı gebelik durumlarının tanısını koymak ve son adet tarihine göre belirlenen gebelik haftası ile ultrasonografide saptanan gebelik haftasının biribirine uyumlu olup olmadığını tespit etmektir.Doktor kontrollerinin yanında mutlak suretle bağlı oldukları Aile Hekimiylede bu kontrolleri idame ettirmeleri gerekmektedir.

Unutmayın: Kontrollerinize düzenli olarak gittiğinizde gebelikle ilgili normaldışı durumlar ortaya çıktığında erken tanı ve tedavi yöntemlerinden sonuna kadar faydalanma şansını elde edeceksiniz.Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirdikten sonra hayata gözlerini açan bebeklerin aşı ve izlemleride bir o kadar önemlidir. . Aşılamanın temelindeki ilke,bakteri ve virüs gibi enfeksiyon etkenlerini yada çeşitli zehirli maddeleri belirli işlemlerden geçirdikten sonra kişiye vererek vücudun bu maddelere karşı antikor üretmesini,yani bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Böylece vücudun,hazırlıklı olduğu hastalık etkenlerinden biriyle karşılaştığında, Önceden, oluşmuş antikorlar sayesinde bu maddelerle savaşması kolaylaşır.

          Sevgili Anne Babalar

Bebeğiniz dünyaya geldikten hemen sonra lütfen  aile hekiminize bilgi veriniz

Doğumunuz hastanede gerçekleştikten hemen sonra orada bebeğinize Hepatit aşınızın 1. dozu yapılacak ve bir aşı kartı verilecek. Lütfen aşı kartınızı ve hastanede size verilen belgelerinizi saklayınız. Bebeğinizin hastanede 1. topuk kanı alınacak.Tekrarı söz konusu olursa 2. topuk kanı ise 6-8 günler arasında bağlı olduğunuz Aile Sağlığı Merkezi’nde alınacaktır.

Bebeğinize doğumu takip eden günlerde doğum yaptığınız hastanede işitme testi yapılacaktır. Bebeğinizi 4 aylık olunca doğumsal kalça çıkığı taraması ultrasonu için mutlaka Çocuk Doktorunuza başvurunuz.

Bebeğiniz 15 günlük olduktan sonra bebeğinize günde 3 damla olmak üzere Dvit 3 damlası başlanacaktır. Bu damla bebeğiniz 1 yaşına gelesiye kadar devam edecektir. Lütfen damlanızın temini için aile sağlığı merkezine başvurunuz. Damlanızı düzenli kullanınız ve bittikçe aile hekiminizi bilgilendiriniz.

Bebeğiniz 4 aylık olunca bebeğinize günde 9 damla olmak üzere demir damlası başlanacaktır. Demir damlası ilk açıldığı zaman açık çay rengindedir ve havayla temas ettikten bir süre sonra rengi koyulaşabilir..Bu damla bebeğiniz 1 yaşına gelesiye kadar devam edecektir.Lütfen damlanızı temini için aile sağlığı merkezi ile görüşünüz. Damlanızı düzenli kullanınız ve bittikçe aile hekiminizi bilgilendiriniz.

Bebeğiniz 6 AYLIK oluncaya kadar tıbbi bir gereksinim olmadıkça SADECE ANNE SÜTÜ veriniz. Ek gıdalara geçişte lütfen aile hekiminize danışınız

Bebeğinizin aşı ve izlemlerinin sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi için size verilen randevu saatlerine uyunuz ve iletişim bilgileriniz değiştiğinde lütfen bizleri de bilgilendiriniz.

                       Bebeklerin doğumundan sonraki 48 saatten sonra alınan topuk kanının önemindende bahsetmek istiyorum. Bu testte, bebeğinizin doğumundan itibaren 48 saati doldurduktan sonra ilk hafta içinde (ideal olarak 3.-5. günlerde) topuğundan birkaç damla kan alınır. Bu kan örneği, ender görülen ama ciddi nitelikte 3 ayrı hastalık açısından laboratuvarda incelenir. Söz konusu bozuklukların erken teşhis edilmesi ve tedavisi; çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişiminde meydana gelebilecek çok ağır hasarların önlenmesi veya en aza indirilmesini sağlayabileceği için bu test büyük önem taşımaktadır. Bu hastalıklar, ilaç tedavisi veya özel diyetle etkili biçimde kontrol altına alınabilirler. Dolayısıyla, testi yaptırmanız çocuğunuzun yararınadır. Ancak zorunlu değildir. Bu durumda kan alma kağıdındaki ilgili bölümü okuyup imzalamanız gerekmektedir. Testin yapılması için bebeğinizi bir sağlık kuruluşuna getirmeniz gerekmektedir. Burada bir sağlık görevlisi küçük bir aletle bebeğinizin topuğundan birkaç damla kan alacaktır, bu sırada bebeğiniz biraz ağlayabilir. Çocuğunuz hastanedeyse, kan alma işlemi orada yapılabilir.

Test sonucu NORMAL çıkarsa size herhangi bir haber GELMEYECEKTİR. Yani haber almazsanız endişelenmeyin; çünkü laboratuarda kan örneğinde hiçbir bozukluk saptanmamış demektir. Bazen alınan kan miktarı yetmeyebilir. O zaman topuktan bir kez daha kan almak gerekecektir. Bazen de ilk alınan sonuçlar yeterince anlaşılır değildir; bu durumda yine topuktan ikinci kez kan alınır. İkinci test, genellikle ilkini izleyen iki haftalık süre içinde yapılır. İkinci kez kan alınması gerekirse size haber verilecek ve tekrar kan vermek üzere sağlık kuruluşuna başvurmanız istenecektir. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. İkinci kan tahlilinde de sonucun NORMAL olması durumunda yine haber VERİLMEYECEKTİR. Haber verilmesi gereken durumda ise mutlaka size haber verilecektir; bu durum, kanın alınmasından sonraki 3 hafta içinde mümkündür. TOPUKTAN

ALINAN KANA TESTTEN SONRA NE YAPILIYOR
Topuktan alınan kan örneği belirli bir süre tarama merkezinde tutulur. Bunun nedeni, bazen ilk test sonuçlarını tekrar kontrol etmenin gerekli olabilmesidir. Bu süre dolduktan sonra kan imha edilecektir
 

Test tücretsiz yapılmaktadır.   GİZLİLİK:

Size ve çocuğunuza ait kişisel bilgiler büyük bir özenle korunur. Kan testiyle ilgili tıbbi ve kişisel bilgiler tarama laboratuvarında bilgisayara kaydedilir. Bu bilgiler, sadece Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü ile ilgili birimler tarafından sadece tarama testi ile ilgili olarak kullanılabilirler.

SAĞLIK: 

Yenidoğan bebeklerin topuğundan alınan kan şimdilik sadece üç hastalık için incelenmektedir. Diğer olabilecek hastalıklar için kuşkulandığınız anda lütfen doktorunuza başvurun.

ÖNEMLİ NOT:

Çocuğunuzun doğumu üzerinden 8 gün geçtiği halde topuktan kan alma testi yapılmamışsa, lütfen bölgenizdeki en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bebeğinizden kan alınmasını sağlayın. Bebeğinizden kan alınırken size ve bebeğinize ait bilgilerin (adres, telefon bilgileri, doğum tarihi, TC kimlik numarası vs.) doğru ve tam olarak yazıldığından emin olun. Unutmayın ki; bu bilgiler testin sonuçlarının doğru değerlendirilebilmesi ve olası bir hastalık şüphesi durumunda size daha çabuk ulaşılabilmesi için gereklidir.

          Tüm bu bilgiler eşliğinde siz gebelerimize,anne ve babalarımıza düşen görev çok basit,siz bizlere ulaşın biz sizlere gereken her türlü hizmeti ve eğitimi vermeye hazırız.Bunun önemini ve sorumluluğunu herkesin bilmesi ve uygulaması gerekmektedir.Sağduyunuz için şimdiden herkese teşekkür ederiz.

Sinop Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı

OYA COŞKUNER


İlgili Galeriler
banner164
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr.Şefik Atilla Ünal - 9 yıl önce
Oya hanımı bu önemli yazısından dolayı kutluyorum.. Çok yararlı ve uyarıcı olmuş Oya hanım iyi çalışmalar diliyorum...