banner122

Hasan Vehbi Ersoy Halkınsesi'nde Yazdı

Gerzeli Yüksek inşaat Mühendisi Hasan Vehbi Ersoy'dan Termik Santral Açıklaması

Hasan Vehbi Ersoy Halkınsesi'nde Yazdı
20 Mart 2012 Salı 10:00

Bir dönem Sinop'tan Milletvekili adayı olan Gerzeli iş adamımız İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Vehbi Ersoy Zonguldak Halkın Sesi Gazetesinde Termik Santraller üzerine bir yazı kaleme almıştır.

Bizlerde sorumlu gazetecilik anlayışıyla hemşerimiz Hasan Vehbi Ersoy'un yazısını noktasına virgülüne dokunmadan siz okuyucularımıza aktarıyoruz:

GERZE'DEN ZONGULDAK'A TERMİK SANTRAL

Buradan Yegep (termik karşıtı plartform) yöneticilerine sormak istiyorum. Gerze halkının neden termik santralle ilgili gerçekleri öğrenmesinden korkuyorsunuz!

            25 Şubatta bir otobüs Gerzeli kentlerine yapılacak termik santralle ilgili görsel ve çevresel bilgi alabilmek için Gerze Kalkınma ve Çevre Derneğinin himayesinde Zonguldak’a gezi yapmışlardır.

            Adına Yegep denilen ve elebaşlarının, Gerze’ nin ( tenzih ettiklerim dışında )malum insanlarının olduğu oluşum, Zonguldak’ ta bir grup öğrencileri( kolay kandırılabilen eğitim almaktaki genç insanlarımızı) yanlarına alarak Gerze’ den Zonguldak’ a gelmiş, ne olup bittiğini öğrenmek isteyen insanlarımıza karşı öğrenmeyi engelleyici eylem yapmayı planlamışlar da haberimiz olmamış!

            Buradan Gerzeli Ferhat hocaya selam yolluyorum ve keşke yoluma çıksaydın diyorum Zonguldak’ ta…

Bilakis gerçekleri yerli yerinde öğretmiş olurdum sana diye düşünmekteyim.

Hoca, milletin doğruları öğrenmesinden neden bu kadar korkuyorsun!

Sen veya yakınlarından birine, tespitli olarak, herhangi bir termik santral veya termik santral çalışanı bir rahatsızlık mı verdi yoksa!

            Bak ben Zonguldak’ tayım ve Zonguldak’ ın ekonomik olarak en zenginleri de oturdukları evlerinden (3 km) termik santralin bacalarını görmektedirler.

            Gerzeli hemşehrilerimiz Eren Enerji’ nin santralini görünce her şeyin normal olduğunu, bir tek ana bacası bulunduğunu ve buradan beyaz, bulut şeklinde su buharlı salınım yapıldığını ve ormanların yerli yerinde olduğunu gördüler.

            Hani, Yegep’ in kapısındaki afişlerde simsiyah bacalı- simsiyah dumanları gösterip, halkın gerçeği öğrenemeyeceğini sanarak, alışveriş tehdidi ile dükkanlara da zorla astırdıkları afişlerin de, Zonguldak görülünce buram buram faşizm koktuğu daha iyi anlaşılmış oldu.

            Gerze’ yi bu hale getiren nedenlerin insansal istek boyutuna bakar isek, bu işin yapılmamasından 3 kişinin ana çıkarı vardır, 2 kişinin dolaylı çıkarı vardır, 1 kişinin de korkuları vardır.  Diğerleri ise, nedenselliğinin araştırılmasına gerek olmayan, ulusal sistemin işinde olup da ulusallaştırılamayan farkındasızlar grubu ile bir partiye veya kişilere biat etmeden yaşayamayan kul mantıklı itirazsızlardır.

            Termik santrallerle ilgili fikir ve bilgi sahibi olmak isteyen herkesin Zonguldak’ a gelip gerçekleri görmesi gerekmektedir.

            Yeşil Gerze Çevre Platformunun, termik santral karşıtı olma sebeplerini ve halka dayatmak istediği dört konu, GERÇEK (Gerze kalkınma ve Çevre Derneği) tarafından doğrular gösterilerek yok edilmiştir.

            Şimdi bunları tek tek bir daha hatırlayalım:

1.      Simsiyah bacalar ve simsiyah dumanlar Eren enerjinin santralinde yoktur. Fabrika kurulum alanı ve içi de tertemizidir.

2.      1948 yılından beri çalışan ÇATES dahil, Çatalağzı merkezde, fabrika alanı içinde ve caddelerdeki ağaçlar ve çevrede görülen ormanlara zarar verilmemiş, caddeler kalın gövdeli asırlık çınar ağaçları donatılmıştır.

3.      Çates ve son bir yıldır çalışan Eren Enerji santralleri denizdeki balıkları yok etmemiş olup Sinop’ ta ne kadar balık varsa Zonguldak sahillerinde de o kadar balık bulunmaktadır. Bunu balıkçılar söylemektedir. Denizin küçük bir alanı, bir iki santigrad derecenin üzerinde asla ısınmamaktadır. Bunu da her an herkese ispatlayabilirim.

4.      Yine Yegep’in GES’ te 50-100 personel çalışacak yalanı da, Eren Enerjide 850 kişi çalışmakta olduğundan çürütülmüştür. Yine fabrikanın işinde taşeron eli ile de 400 kişinin çalıştığı beyan edilmiştir.

            Çatalağzı Çevre Derneğinin ikinci başkanı ile 09/ 03/2012 öğle vakti görüştüm ve yapıcı bir mini toplantı yaptım.

Yine aynı kişi ÇATES’ de teknik adam olarak çalışmakta olup santralde toplam üç vardiya da 800 kişinin çalıştığını söylemiştir.

            Sohbetimizde deniz suyunun belli bir alanda sadece bir derece fazladan ısındığını da yine ikinci başkan beyan etmiştir. Yine soğutma suyu ile kent ısıtması yapılacak ise, bunun termik santral inşaatı bitirilmeden yaptırılması, aksi taktir de, çok pahalı olacağından santralin sahibinin bu parayı harcamayacağını da açıklamıştır.

            Kısaca adamların, yörelerine yapılan santralin en iyi santral olması için mücadele ettikleri kanaatine varmış oldum.

            Sonuçta görülen şudur, yalancının mumu yatsıya kadar yanmıştır, ben şu an Zonguldak’ tayım ve hava tertemiz, sadece kalorifer bacalarından çıkan kontrolsüz dumandan rahatsız olmaktayım. Zonguldak merkezde ve Çatalağzı’ na kadar olan kesimde de bu soruyu kime sorarsanız sorun, yüzde doksan dokuz aynı cevabı alacaksınız. Esen kalın.

Kaynak: Halkinsesi

İlgili Galeriler
banner164
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan vehbi ersoy - 9 yıl önce
Ferhat Hançer z...........a; sen ne kadar k............k bir d.........un farkında bile değilsin, bu cevabı sana niye yazdığımı sorarsan eğer, cevabımın üst satırın içinde kaldığı görülecektir,............. adam, 80 öncesinde de başkalarının kayığındaydın, şimdi de, fakat hala farkında değilsin, birilerinin isteklerine hizmet ederek küçük siyasi çıkarlar elde etmeyi düşünüp ........... sırasına geçmek istiyorsun, herhalde birileri sıranın sana geldiğini söyledi sanırım, kimlerle işbirliği halindesin bütün Gerze halkı çok iyi biliyor, ............. adam Gerze geri kaldı ise, sana akıl verip kullanan insanların sayesindedir, sen bunu dahi anlayacak pozisyonda değilsin daha, Zonguldak'tan yazdığım gerçekler çok canını üzmüş fakat , oyazılanların hepsi doğrudur, geldin ve gerçekleri teker teker gördün, milleti işbirlikçilerinle hala nasıl kandırmaya devam ederim diye bana çamur atmaya çalışıyorsun, sen ömründe bir kişiye bile iş veriyor musun ki, bir işadamı için yorum yapacaksın, buradan sana son kez soruyorum, iki tane termik santral olan Zonguldaklı senin kadar rahatsız olmadığını gözlerinle gördüğün halde, hala tersini söylemeye uğraşıyorsun,ÇAÇEV'in ikinci başkanının ÇATES'e asla kem söz söyletmediğini bilakis yaşadın, sana şimdilik bu kadarla cevap vermiş olayım, Zonguldak yorumları için de cevap almış oldun, ayrıca istersen o yorumları da editöre vereyim yayınlasın, hoca , doğrulardan korkan sensin farkında mısın ?..

Editörden: Kavga, sataşma, veya hakaret içeren yorumlar yayınlanamaz. Lütfen daha dikkatli olalım
Avatar
FerhatHANÇER - 9 yıl önce
Sayın editöre,
İletimi yayınlamanız, "basın etiği" açısından olumlu bir gelişme! Umarım bunu sürdürürsünüz.
"Yüksek İnşaat Mühedisi" Hasan Vehbi Ersoy'a gelince! Onun saçmalıklarına daha fazla muhatap olunmaması için ona herhangi bir yanıt vermeyi düşünmüyorum! Yazısını aldığınız o Zonguldak gazetesindeki ikinci yorumumu da yayınlarsanız, eksiği gidermiş olursunuz.
Başarılar. .

Editörden: Yayın etiği açısından kişisel saldırılara maruz bırakacak yorumları yayınlamıyoruz.
Avatar
Hasan Vehbi Ersoy - 9 yıl önce
Sayın Editör, senin bir problemin mi var ki, benim kelimelerimi sansürleyip diğerinin seviyesiz ifadelerini yayınlıyorsun !!! Termik ile birlikte seni korkutan bu saçmalıkları da bitireceğim editör kardeş...Hiç endişelenme Gerzenin önü ardına kadar açılacaktır, ben Zonguldaktayım şu anda ve beldeleri ile birlikte 200 000 kişi merkezde problemsizce yaşamaktadır, isteyen gelip gözleri ile görsün diyerek, işe- aşa karşı, tuzu kuru emekli Ferhat Hançer'i de kendi dünyası ile başbaşa bırakıyorum, mutlu olsun...
Avatar
gerzeden - 9 yıl önce
ferhat hoca diosunuz, ben sormak ıstıorum bu insanların termik santrale karsı cıkmaları onlara ne menfaat sağlıyacak chp ye oymu kazandıracak hayır ,eğer ole olsaydı bu insanlar duble yollarada karsı cıkarlardı , demekkı herkes ıcınden geldığı gıbı hıcbır art nıyet olmadan durusce gorusunu ortaya koyuyor,ben onların art nıyetu olduğunu dusunmuyorum.