Anadolu Lisesi Yabancı Konukları Ağırlıyor

Kültürler Arası Dialoğa Bir Katkıda Şehit Nurullah Sarac Anadolu Lisesinden

Anadolu Lisesi Yabancı Konukları Ağırlıyor
21 Ocak 2011 Cuma 00:14

Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi Yabancı Eğitimcileri Ağırlıyor.

Proje ile ilgili bizlere bilgiler aktaran Okul Müdürü Murat Balcıoğlu bu proje ile ilgili bir ekip çalışması yapıldığını vurgulayarak gelinen nokta ilçemiz adına bizleri mutlu etmiştir dedi. Balcıoğlu ve beraberinde ki eğitimciler İlçemiz Kaymakamı Metin Kubilay'ı makamında ziyaret ederek bir süre  sohbet ettiler.

 
Yabancı Konuklar Şehit Nurullah Sarac Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencileri ile görüşürken
 
Balcıoğlu proje ile ilgili bizlere aktarmış olduğu bilgilendirmede özetle şunları söyledi.
 
“Projemizin adı “Genç Kuşak Avrupalının gözünde/Kısa film”

2009-2010 Eğitim-Öğretim yılı sonunda Okulumuz Comenius proje ekibi oluşturuldu. Okulumuz proje ekibinde; Ayhan DÖNMEZ(Matematik Öğrt.),Cem Çağlar ÖZYURT(Kimya Öğrt.),Aslı Servet KULAK(İngilizce Öğrt.), Ayla GÜNEŞ(PDR) bulunmaktadır.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılı başında proje konusu belirledi ve projenin ayrıntıları oluşturuldu. Daha sonraki adımda Projeye ortak bulma çalışmalarına geçildi. Yapılan çalışmalar sonunda Projemize, MACARİSTA, İTALYA, LETONYA, ÇEK CUMHURİYETİ, YÜNANİSTAN, ROMANYA ve POLONYA ortak olmuşlardır.

Proje başvuru öncesi, projenin koordinatörü olarak 19 – 22 OCAK 2011 tarihlerinde okulumuzda tüm ortakların katılımı ile bir hazırlık ziyareti programı düzenlendi. Ortakların kendi ülkelerinde ulusal Ajanslarına yaptıkları başvurular neticesinde üç ülkenin olumlu cevap alması ile MACARİSTAN, LETONYA ve ÇEK CUMHURİYETİ den misafirlerimiz ilçemize ve okulumuza gelmişlerdir. Belirtilen tarihler arasında proje için hazırlık toplantılarının yanı sıra ilçemizin ve ülkemizin tanıtılması konusunda gerekli çalışmalar ve organizasyonlar süründürülmektedir.

Projenin Özeti:

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte çeşitlenen ve hızlanan iletişim, toplumları, dünyanın uzak köşelerinden insanları şaşırtıcı bir hızla birbirine yakınlaştırmıştır. Teknolojinin geldiği noktayı görmenin yaşattığı ilk şaşkınlığı atlattığımızda gördük ki uzak coğrafyaların kendilerine özgü unsurlarının yerini hızla ortak unsurlar almaya başlamıştı bile. Kültürel mirasları koruma altına almaya yönelik uluslararası organizasyonlar, turistik bölgelerde yöresel ürünlere turistlerce gösterilen ilgi, bu süreçte yanlış giden bir şeyler olduğunu göstermiyor mu?

Avrupa Birliği farklı toplum ve kültürlerden var olan bir oluşumdur ve bu oluşum var olduğu andan itibaren kendine özgü bir kültürel yapılanma oluşturmuştur. Özellikle gençler arasında hızla yayılan ve günlük yaşamda ağırlığını hissettiren bu yeni kültür, toplumların kendi kültürlerini arka planda bırakmalarına neden olmuştur. Genç Avrupalıdan beklenen ortak “Avrupalı” kültürünü oluşturması, bunu yaparken kendi kültürüne de sahip çıkmasıdır. Genç Avrupalı hayatın içinden gelen, geçmişiyle bağlantılı, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlere sahip çıkarak, bir taraftan da farklı ülkeler, kültürler ve düşünme biçimleriyle karşılaşarak ufkunu genişletme fırsatına sahip olacaktır. Bu proje sayesinde kültürler arası diyalogun gelişmesinde önemli bir rol oynaması beklenen Genç Avrupalının; kültürel değerlerin, zenginliklerin paylaşımı ve bunların korunması için gereken politika ve stratejilerin belirlenmesinde kendilerinin neler yapabileceklerinin farkına varmaları amaçlanmaktadır. Böylece projeye dahil olan tüm bireylerin diğerlerinden öğrenilebilen farklılık ve çeşitlilikle birlikte daha pozitif bir biçimde yaşayabilen bireylere dönüşmesine yardımcı olacaktır. Genç Avrupalının ailesine, çevreye ve topluma duyarlı; sorun çözen ve çözüm üreten; resmi, özel, sivil, toplum kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde çalışma becerileri geliştiren birer fert olarak yetişmeleri için olanak sağlayacaktır.

Genç kuşak Avrupalının sosyal, kültürel ve organizasyonel açıdan potansiyelini, beceri ve yeteneklerini geliştirmek amaçlarımız arasındadır. Böylece Genç Avrupalı girişimci yönünü güçlendirebilir, bunu başarı ile sürdürebilir, yeni durum ve ortamlara uyum sağlayabilir. Genç Avrupalı bireysel farklılıklara saygılı olabilmeli; farklı görüş, düşünce, inanç, anlayış ve kültürel değerleri sadece teoride değil, pratikte de hoşgörü ile yaklaşabilmelidir.

Okulda yürütülen proje çalışmaları öğrencilerin okuldaki ilgilerini, motivasyonlarını ve başarı seviyelerini arttıracaktır. Öğrenciler öğretmenleri ile birebir içinde bulundukları eğitim sürecinde, karar verme mekanizması içinde yer almış olacaktır. Öğrenciler proje doğrultusunda çeşitli organizasyonlar yapacaklar, projenin sonuçlarını uygulayarak yaygınlaştırılmasını sağlanacaktır.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.