banner175

Bugün dünya AIDS günü

Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı

Bugün dünya AIDS günü
01 Aralık 2015 Salı 10:58

 Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayımladı.


1 Aralık Dünya AIDS gününün anlamına uygun olarak planlanan, HIV/AIDS konusuna dikkat çekmeye, kamuoyunun bilgilendirilmesine ve farkındalığın artırılmasına yönelik çeşitli etkinlikler için önemli bir fırsat sağladığını belirten Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar, hastalığını ihmali durumunda önemli sıkıntıların yaşanabileceğini belirtti. AIDS hastalığının bulaşıcı bir virüs hastalığı olduğunu belirten Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar HIV virüsünün girdiği vücudun mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok ettiğini söyledi. Telatar; “HIV enfeksiyonu; sadece erişkinleri değil, bebek, çocuk, genç, yaşlı herkesi tehdit edebilen bir hastalıktır. Kullanılan ilaç tedavisi ile HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmış, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp yaşam boyu ilaç kullanımı gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür. AIDS ile mücadelenin temelini koruyucu önlemler oluşturmaktadır. Bulaşmanın sadece belirli yollarla olması nedeniyle koruyucu önlemler alınması ve halkın eğitimi ile AIDS'in yayılımını durdurmak ileride mümkün olabilecektir” dedi.
Sağlık Bakanlığı tarafından bu yılın öncelikli hedef grubu olarak gençlerin belirlendiğini ve gençlerin bilgi ihtiyacının karşılanması, hastalığını bulaşma yollarına ilişkin farkındalık kazandırılması ile enfeksiyondan korunmanın öneminin vurgulanması ortak tema olarak planlandığını ifade eden Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar AIDS virüsünün bulaşma yolları ile ilgili de bilgiler verdi. Telatar, HIV enfeksiyonunun en sık bulaşma şekli korunmasız cinsel ilişkidir. Bu anlamda HIV, korunmasız yapılan her türlü cinsel temasla bulaşabilmektedir. Bunula birlikte kan ve kan ürünleri, steril edilmemiş iğne ve kesici aletler ile buluşabileceği gibi HIV enfeksiyonu gebelik süresince, doğum sırasında vücut sıvıları ve emzirme sırasında süt ile bebeğe geçebilmektedir. Alınan koruyucu önlemlerle hızlı artış durdurulabilmiştir. Henüz AIDS’ e karşı etkin aşının olmaması koruyucu önlemlerin ne denli önemli olduğunu göstermektedir” diye konuştu. 


AIDS virüsünün önemli bir hastalık olduğunu vurgulayan Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar, her durumda HIV virüsü de bulaşma tehlikesinin olmadığını söyledi. Telatar; “HIV virüsü çok da kolay yollarla bulaşan bir hastalık değildir. Örneğin dokunmak, tokalaşmak, sarılmak, aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak, aynı havuzu, banyoyu, tuvaleti, saunayı, duşu paylaşmak, giysilerin ortak kullanılması, tabak, çatal, kaşık, bıçak, bardak paylaşılması, telefon kulaklığı, kapı tokmağı, sivrisinek, böcek, arı sokması, gözyaşı, ter, tükürük ile AIDS bulaşmaz” dedi.


HIV enfeksiyonunun önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çeken Sinop Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. T. Gökhan Telatar diğer hastalıklarda olduğu gibi korunma önlemlerinin tedaviden çok daha etkili ve ucuz olduğunu belirtti. Telatar; “HIV virüsünün en sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için bu yolla korunma büyük önem taşımaktadır. Doğru korunma hastalığın cinsel yolla bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yoludur. Kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma ile ilgili ise şunu söyleyebiliriz; 1987 yılından bu yana ülkemizde kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmektedir. Damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, ortak enjektör kullanımı risklerinin anlatılması bu grup hastalarda HIV bulaşma riskini azaltmaktadır. AIDS hepimizi etkiler. Çünkü hiç kimse hastalığa karşı bağışık değildir. Kimin AIDS virüsü taşıdığını bilemezsiniz. AIDS’ten korunmanın en güvenli yolu tek eşliliktir. AIDS’e yakalananlar dışlanmamalı. Günlük yaşamdaki sosyal ilişkilerde AIDS bulaşmaz” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.