İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Hem'de Toplandı

Gerze İlçe Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu 2.Toplantısı Yapıldı.

İlçe Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu Hem'de Toplandı
26 Ocak 2011 Çarşamba 20:26

İlçe Hayat Boyu Öğrenme,Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu 2.toplantısı Gerze Halk Eğitimi Merkezi toplantı salonunda yapıldı. Toplantı İlçe Kaymakamı Metin Kubilay Başkanlığı’nda gerçekleşti.

Toplantıda Kaymakam Metin Kubilay başta olmak üzere Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Garnizon Komutanı Güngör Kırarslan, Yüksekokul Müdürü Bülent Eskici,İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Genç, Halk Eğitim Merkezi Müdürü, İlçe Tarım Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü, SYDV Müdürü,okul müdürleri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bulundu.

Eğitime yönelik gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden önce Halk Eğitim Merkezi Müzik Öğretmeni Buket Okvuran, komisyon üyelerinin hayranlıkla izlediği piyano ve yan flüt dinletisini sundu.


Piyano dinletisinin ardından Eczanelerde Çalışan Destek Personelinin Eğitimi Kursunu başarı ile bitirenlere belgeleri verildi. Belgelerini alan eczane çalışanlarının heyecanları gözlerden kaçmadı.

 

 

Belge töreninin ardından toplantının açılış konuşmasını yapan Kaymakam Metin Kubilay, yapılan faaliyetlerin yoğun ve sevindirici olduğunu kaydetti. Ana Kız Okuldayız Okuma Yazma kampanyası için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün yoğun bir çaba sarf ettiğini belirten Kaymakam Kubilay,bu çalışmalarda emeği geçen başta kurum müdürü Şükrü Dikici olmak üzere HEM müdür yardımcıları Nazım Aksu ve Selim Gültekin’e ve öğretmenlerine teşekkür etti.

 

Okuma yazma kurslarının önemine değinen Kaymakam Metin Kubilay, Gerze’de Halk Eğitim Merkezi’nin okuma yazma kurslarında ciddi bir çaba sarf ettiğini ifade etti.

Okuma yazma kursları için başta Milli Eğitim’e olmak üzere tüm kurumlara büyük görevlerin düştüğünü söyleyen Kaymakam Metin Kubilay; “Biz her türlü yeni projelere açığız. Eğitime yönelik tüm projeleri desteklemeye hazırız.” dedi.

 
 

Açılan kurslar hakkında değerlendirme yapmak ve açılması düşünülen kurslarla ilgili olarak düşüncelerini açıklamak üzere söz alan Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Şükrü Dikici, 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren 23 adet Mesleki ve Teknik kurs açıldığını,bu kurslara 249 erkek,105 kadın olmak üzere toplam 354 kişinin katıldığını; Genel Kurslar olarak ifade edilen Sosyal ve Kültürel kurslar kategorisinde ise 354 kadın,227 erkek olmak üzere 572 kişinin katıldığını belirtti.

 

Ana kız okuldayız okuma yazma kampanyası çerçevesinde yoğun bir çalışma sürdürdüklerini beliren HEM Müdürü Şükrü Dikici,kampanyanın başladığı 8 Eylül 2008 tarihinden itibaren 130 kurs açıldığını, 478 kadın,232 erkek olmak üzere 710 kişinin bu kurs ve seviye tespit sınavlarına katıldığını, kurs ve yapılan seviye tespit sınavları sonunda ise 449 kadın,198 erkek olmak üzere 647 kişinin belge sahibi olduğunu söyledi.

 

Talep olması halinde 2.yarıyıldan itibaren tekstil piyasasında ihtiyaç duyulan sanayi makineleri kullanımı kursları,overlokçu kursu,inşaat alanı ile ilgili kalıpçılık,demircilik kursları,perakende satış elemanı yetiştirme kursu,Servis elemanı yetiştirme kursu,yaşlı ve hasta bakım elemanı yetiştirme kursu,kadınlara yönelik cenaze hizmetleri kursu,İlçe Tarım Müdürlüğü ile işbirliği halinde meyvecilik, sebzecilik ve arıcılık kursları,hediyelik cam eşya kursu,sayacılık kursu,hızlı okuma ve diksiyon kursları açılması için gerekli hazırlıkların yapıldığını belirten HEM Müdürü Dikici, İlçe Hayat Boyu Öğrenme,Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonunun katkı,görüş ve önerileri doğrultusunda çalışmalarına yön vereceklerini sözlerine ekledi.

 

İlçe Hayat Boyu Öğrenme,Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu, Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 58.maddesi doğrultusunda ilçedeki resmi,özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme kapsamında yaygın eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla Kaymakamın başkanlığında ilçedeki kurum ve kuruluş amirleri-müdürleri ile STK temsilcilerinden oluşuyor. Komisyon yılda iki sefer olmak üzere ağustos ve ocak aylarında toplanarak ilçenin yaygın eğitim ihtiyaçlarını belirliyor.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.