Acun, Çiftçimiz Emeğinin Karşılığını Alacak

CHP İl Başkanı "Böyle bir düzende çiftçi ayakta kalabilir mi?" diyerek Ak Partiyi Eleştirdi.

Acun, Çiftçimiz Emeğinin Karşılığını Alacak
04 Mart 2011 Cuma 17:28

Cumhuriyet Halk partisi Sinop teşkilat Başkanı Mustafa Acun Partilerinin, çiftçilik, tarım ve hayvancılık politikalarına yönelik bakış açılarını şu şekilde aktardı.

 

Acun’un bizlere göndermiş olduğu açıklamayı noktasına virgülüne dokunmadan siz değerli okurlarımıza sunuyoruz 

 

                AKP İktidarının yanlış uygulamaları sonucunda; toplumun diğer kesimleri olduğu gibi, çiftçimiz ve köylümüz de mağdur duruma düşürülmüştür.

 

              Dünyanın önde gelen tarım ülkelerinden biri olan Türkiye bugün artık başka ülkelere bağımlı hale gelmiş tarım ve hayvancılıkta sürekli gerilemiştir. AKP hükümeti çiftçiye destek vermek yerine çiftçiden ağır vergiler almaktadır.   Hem çiftçiden 6 milyar vergi keseceksin hem de çiftçiye 5 milyar destek bile vermeyeceksin.

 

Böyle bir tarım düzeni olabilir mi? böyle bir düzende çiftçi ayakta kalabilir mi?

 

             Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Yeni bir Tarım Düzeni ile çiftçimiz emeğinin hakkını ve ürününün değerini alacaktır.

 

             Cumhuriyet Halk Partisi; toprağın bereketini yok eden, çiftçiyi muhtaç hale düşüren bu iktidarı ve bu düzeni değiştirecektir. CHP olarak hedefimiz öncelikle kendi kendine yeterlilik, daha sonra tarım ürünleri ihracatında büyümeyi hedef alan bir tarımsal yapının oluşturulmasıdır. Bu üretim artışına paralel olarak kırsal refahın artırılması ve üreticinin örgütlendirilerek rekabet gücünün artırılası da öncelikli hedeflerimizdendir. Çiftçimizin yaşam kalitesi ve refahını yükseltmek için, üreticinin katma değeri yüksek, talebi olan ve rekabet şansı bulunan üretimlere yöneltilmesine çalışacağız.

              Kurulacak  “Arazi Edindirme Ofisi” ile topraksız üreticilerin ve toprağı yetersiz üreticilerin sorunlarına çözüm getirilmesi için canla başla çalışacak değerlendirilmeyen toprakların üretime açılması, verim ve alan artışı için sulama sisteminin yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Bu hedef doğrultusunda 2023’e kadar 11 milyon hektar araziyi toplulaştırılacak ve 4 milyon hektar arazinin sulama imkânına kavuşturulmasını sağlayacağız.

 

            Ülkemizi besleyen çiftçilerimizin hak ettiği yaşam standartlarına ulaşması için Bütçe’den tarıma ayrılan payı 6–8 milyar TL’lerden 16 Milyar TL’ye çıkaracağız. Sistemin işleyişi ve denetimi için “Tarım Piyasaları Düzenleme ve Denetleme Kurumu” kuracak, tarımın dünyadaki gelişmelerden yararlanabilmesi için yapılacak araştırma-geliştirme çalışmalarını yürütecek Araştırma Konseyi’ni oluşturacağız.

 

Çiftçi, Üretici Birlikleri şemsiyesi altında toplanacak, üretici ve satış kooperatifleri etkin hale getirilecek, hal sistemi yeniden yapılandırılacak ve çiftçinin emeğine sahip çıkan bir sistem içerisine eklenmesi sağlanacaktır.

 

             AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 1 lira olan mazotun 3,4 liraya çıkması, gübre ve tarım hayvan ilaçlarındaki inanılmaz artışlar, bunun yanı sıra süt fiyatlarının 50 kuruşa kadar düşmesi çiftçilerimizin belini iyice bükmüştür.

 

             Ortadoğu’nun tarım ve hayvancılık ülkesi olarak görülen Türkiye’de bugün kurbanlık hayvan dahi bulmak neredeyse imkânsız hale getirilmiş; et halkımızın tadını bir yana bırakın ismini dahi unuttuğu bir besin maddesi olmuştur.

             Tarım ve hayvancılık ülkesi olarak lanse edilen ülkemizde bugün 332 bin insan aç, 20 milyon insan yoksul olarak hayatlarını sürdürme mücadelesi vermektedir. Bu büyük bir tezatlıktır. Yeni Tarım Düzenimiz ile sağlayacağımız üretim artışı ile aç ve yoksul insan bırakılmayacak, herkesin sofrasına ülkemizin tarım ve hayvancılık ürünlerinin girmesi sağlanacaktır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tarım ve hayvancılıkta kalkınma sağlanacak çiftçimizin, köylümüzün dertlerine de derman olunacaktır.

         12 Haziran’da demokrasinin ve sandığın gücü ile iktidar yürüyüşümüz zaferle noktalanacak ve Türkiye’de Halkın İktidarı kurulacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
gitti gençliğim - 13 yıl önce
ey chp sen neymişsin beee senin hiç dikili ağacın varmı .birde tutmuşsun çifcilikten bahsediyorsun.fazla yorum yapmıyacam saygılar.
Avatar
çotuk - 13 yıl önce
Sayın CHP İl başkanı sizin söylemlerinizle uygulamalarınız bambaşka her seçime yakın vatandaşların oylarını alabilmek için bir sürü vaat veriyorsunuz.Seçimlerden sonrada sadece kendi komitenize hizmet veriyorsunuz.
Ben Sinop İli Sebze Üreticiler Birliği olarak bu olayı Gerze ilçesinde yaşadım.Belediye seçimlerinden önce başkan adayımız osman belovacıklı birlik üyelerine sizlere 20 m2 satış yeri verecem dedi.Sağolsun verdide.Bizlerde kendi imkanlarımızla verilen yere reyonumuzu kurduk ve hergün satış yapmaya başladık.Üyelerimiz ve çiftçiler çok memnun kaldı çünkü hergün ürünlerimiz satışa sunuluyordu.
Belediyeden birgün satış reyonuna 3 gün içinde yazı geldi. 3 gün içinde yıkıp kaldırmazsanız belediye yıkacak diye ve yıktılarda.
Gerze belediye başkanı basına verdiği demeçte bahane olarak ne gösterdi.Duysanız şaşarsınız. Bizlerin organik sertifikamız olmasına rağmen sahtekar organikçi bunlar diye ikincisi ise termik santrali destekliyormuşuz diye.En önemlide üçüncüsüde CHP yönetiminin ve halkın baskısına dayanamayarak kapatmış.Siz olsanız nasıl bu CHP nin laflarına inanıp oy verirsiniz.Bu kafaynan çok beklersiniz siz iktidar olacağız diye.


Avatar
SAMİ - 13 yıl önce
salla babam salla sayın chp başşkanı sıcacık ........... oturması güzel değilmi yazık o kadar boş işlerle uğraşıyorsunuzki siz bile ne yaptığınızın sizin adınıza verilen basın açıklamasının ne olduğunu bilmiyorsunuz siz hayal bile kuramazsınız sen gerze sinop arasındaki yolun bittiğini hiç hayal ettinmi? başkan başkan ah başkan hergün uçak havaalanına iniyor ayıp adalet ve kalkınma partisinin yaptığı yollardan gidiyorsun onların açmış olduğu havalimanını kullanıyorsun tarım bitti diyorsun sen manavdan ne alıyorsun hayvancılık bittti diyorsun batan bir tane kasap yok bu kasaplardan eti senmi alıyorsun sizler et almayın bikaç kasap batsın o zaman belki inanırız halk olarak gerze- samsun yoluda yakında biter ama sizler kullanmazsınız sizin gecıt bacaklarınız var atlayarak zıplayarak gidersiniz.
Avatar
cem - 13 yıl önce
sen hiç bir çiftçinin evinin içine girip çay içtinmi eline birkere kazma kürek aldınmı altınızda lüks klimalı arabalarla gezin cumhuriyetin keyfini sürün ha aklınıza bişey gelmesin kıyamet kopar ama hiçkimse cumhuriyete bişey yapamaz çünkü cumhuriyete sadec chp zarar veriyor darbeci zihniyet.