banner175

Gerzelilerin sorularını cevapladı

31 Mart Seçimlerinin ikinci sene-i devriyesinde CHP'li Belediye Başkan Aday Adayı Bülent Eryılmaz Sosyal Medya da İlçe Sakinlerine Seslendi.

Gerzelilerin sorularını cevapladı
30 Mart 2021 Salı 12:54

CHP Gerze Belediye Başkanı aday adayı olduğunu açıklayan ve ilçe merkezinde açmış olduğu bürosunda ilçe sakinleriyle bir araya gelerek düşüncelerini, projelerini paylaşan Eryılmaz son olarak da sosyal medya üzerinden ilçe sakinleriyle bir araya geldi.

Devletin pek çok kademesinde görev yapmış Bülent Eryılmaz, yaklaşık iki saat süren söyleşisinde Gerze’nin sorunlarını ve bu sorunların çözümleri noktasında izlenecek adımları canlı yayında anlattı.

Bugüne kadar ki videolarınızda, paylaşımlarınızda hep yatırımlar, gençlerin istihdamı konularında görüşler bildirdiniz. Önceliğinizin altyapıdan ziyade Gerze’nin büyük problemlerinin başında işsizlik, yatırımlar, gençlerin istihdamı mı olduğunu söylüyorsunuz? şeklinde yöneltilen soruya, “katılımcı belediyecilik, hizmetin üretilmesi esnasında, yapılacak hizmeti kullanıcılara sormakla başlar” diyerek, “önce hangi hizmeti yapmalıyız? Millet Bahçesinde yuvarlanıp, kek yiyelim, çay yudumlayalım mı daha önemli, istihdam yaratacak bir işyerinin altyapısına olanak sağlayacak altyapıyı hazırlamak mı daha önemli?

  • Belediyecilikte Öncelikli Hizmetler Belirlenmeli

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi’nde (Tablosu) bir insanın en çok neye ihtiyaç duyduğuna cevap aranması gibi bir kentin de en çok neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunu kim belirleyebilir, seçilmiş belediye başkanı. Yasal anlamda size kimse itiraz etmez ama bu durum adil ve katılımcı olmaz. Dolayısıyla belediyecilikte öncelikli hizmetleri kim belirleyebilir, bizzat hizmeti kullanacak olanlar belirleyebilir. Bunun için mahalle ve kent konseyini kesin olarak kullanacağız.

Daha sonra konularla ilgili sivil toplum kuruluşlarını da kent konseylerine dâhil ederek karar verilmesini sağlayacağız. Hangi hizmet öncelikli olacaktır? Buna kent karar verecek. “Ey Gerze önce bunu yapacağız, bütçemiz bu, biz bu yıl bu kadar para harcayacağız. Gerze’nin şöyle de sorunları var, bu sorunlar arasında öncelik hangisi olmalı, önce hangisini çözmeliyiz?”

İşte buna oy birliği ile demokratik bir vaziyette, enine boyuna tartışarak, sadece ben yaptım oldu diye değil hizmet kullanıcılarını dinleyerek karar vereceğiz.

Sivil toplum kuruluşları kesinlikle işin içinde olacak, turizmse Turizm Derneği;  gençlikse Gençlik Derneği; çevreyse Çevre Derneği; emekliler, yaşlı hemşehrilerimizle ilgili bir şey tartışacaksak Emekliler Derneğinin görüşlerini almamız, onlarla birlikte çözüm üretmemiz gerekiyor.

Bizim yaşamadığımız sorun, başka hemşehrilerimizin de yaşamadığı anlamına gelmez. Çünkü bizim sosyal yaşantımız, dünyamız başkayken onların ki başka olabilir. Bunun için de sormak, danışmak gerekir.

Ben halkla omuz omuza yapılan hiçbir şeyin kötü olduğunu, zarar verdiğini görmedim. Halkla birlikte karar verilen, üretilen, tüketilen her şey değerlidir. Bende eğer böyle bir belediyecilik kurgulayabileceksem, sizlerde anlattığım bu belediyeciliği değerli buluyorsanız ben ve arkadaşlarım bu göreve talibiz.

  • Belediye Başkanı, 'ben söylediysem bu kanundur' şeklinde bir anlayışa sahip olamaz

Altyapı sorunlarına gelince, belediye bugünlerde Belediye Başkanına sormadan nefes bile almıyor. Soruyla da denk geldi hemen yaşadığım bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bayramlarda hemşehrilerimin bayramını tebrik etmek istedim ve bayramınızı en içten dileklerimle kutlarım yazılı bir metin hazırladım.

Bu beyefendiye gitti ve beyefendi kabul etmedi. Siz benim Gerzelilere ulaşmamı engelleyebileceğinizi zannediyorsanız, engelleyemezsiniz. Bunu hayal bile edemezsiniz. Ben Gerzelilerle her halükarda sizin Belediye Başkanı iken kurduğunuz ilişkinin 3-5 katını kurarım. Sizin yaptığınız kötü belediyecilik örneğidir, hafızalarımızda böyle yer edecektir.
 

  • Belediye Başkanı kibrin içinde olamaz…

Siz karar veremezsiniz, belediyede ki bütün mal varlıkları, paralar da dâhil kamunun, Gerzelilerin malıdır. Benim ihtiyaçlarımı karşılamak zorundasınız, siyasi bir kimlik olsam da, gümrük müşaviri olsam da, çocuk olsam da, engelli olsam da karşılamak zorundasınız. Çünkü sizin elde ettiğiniz kaynaklar benim verdiğim vergilerle oluşturuluyor. Gerze Belediyesi’nin bütçesini benim verdiğim vergilerden oluşturuyorsunuz” diye cevap verdi.

  • Yerel basına bakış açınız nedir?

“Yerel gazetelerin eleştirel, ikaz eden bir vaziyette veya onurlandırıcı şekilde haber yapması ve bizim belediye iletişim kanalları ile halka, hemşehrilerimize ulaşmamamızın yanında önemli” diyerek soruya şöyle yanıt verdi:

Küçük yerlerde gazetecilik yapmak oldukça zor, eleştirdiğinizde insanlar küsüyor, kızıyorlar. Hâlbuki ben belediye başkanı olsam bir eleştiriyle karşı karşıya kalsam yapacağım iki şey var: İlk olarak eleştiri gerçek ise bu fırsatı bize verdiği için ve hatanın devamlılığını kestiği için o arkadaşa teşekkür etmemiz lazım. Çünkü basının kuvvetler ayrılığı içerisinde ki en önemli fonksiyonu budur. Yani basın bir güç olarak size, yanlışlarınızı, eksikliklerinizi ve eleştirileri taşır. Siz de böylece daha iyi, megaloman bir vaziyette tek doğrunun sizin ki olduğunu görmüyorsanız, kibirli değilseniz ders çıkarırsınız, eksikliğinizi giderirsiniz.

İkinci yöntem ise hatalı bir eleştiri yapıldıysa, eksik bilgi varsa hemen görüşme ayarlarsınız ve olanı biteni anlatırsınız. Bir bilgi yanlışlığı olduğunu kamuoyuyla paylaşılmasını sağlarsınız.

Basın önemli, basının özgürce yazıp çizebilmesi lazım” diyerek cevap verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gerzeli - 9 ay önce
Gurbette ve gerzede yaşayan Gerzenin gençleri olarak ne kadar çok gencin elinden tuttuğunuzu, iş verdiğinizi ve yol gösterdiğnizi bütün gençler ve GERZE halkı biliyor. Maddi ve Manevi Sonuna kadar yanınızdayız SN. Bülent ERYILMAZ...
Avatar
Elif - 9 ay önce
Bülent bey sizin gibi değerli vizyon sahibi insanları gerzemizde görmekten gurur duyarız. ailemle birlikte sizleri destekliyoruz
Çıktığınız bu yolda başarılar dilerim..
Avatar
Has Gerzeli - 9 ay önce
Hüseyin Yavuz gardaş Bülent Eryılmaz bey hayal kuran değil hayalleri gerçekleştiren dir şu İstanbul da görev aldığı sürece Gerzede ki işi olmayan çoğu insana da iş hayallerini gerçekleştiren dir ,börtü böceği sevmeyen de insan sevmez bunu da belleyin o kısa olan düşüncelerinize Bülent bey emeklisiyle de genciyle de esnafıyla da daha doğrusu tüm Gerzelilerle konuşan ve sorun çözen biridir anlaşılan siz tanımayıp işkembe den yazayım da çıksın benden diyensiniz sizi kimse kaale almaz sizden anaca mahalle dedikoducusu çıkar.
Avatar
Gerzeli - 9 ay önce
Hem eğitimli, donanımlı hem de Gerze’nin sorunlarını benimsemiş biri... Umarım sesiniz daha çok duyulur halk tarafından da Gerze gelişimine kaldığı yerden devam eder.
Avatar
Nil Celik - 9 ay önce
Çok güzel, çok aydınlatıcı bir söyleşi oldu. Başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun.
Avatar
Hasan Vehbi Ersoy - 9 ay önce
4.’’Genç ve iş ihtiyacı fikirlerini sormadan,’’ kısaca işsizliğe çözüm bulmadan, yapacağın herşey, börtü-böcek, uçan-kaçan olacaktır demeye getiriyorsunuz…
Gerze’de, sizce işsizliğe bir belediye başkanı çözüm getirebilir mi? Getiremez.
Ancak çok iyi bir Belediye Başkanlığı altında Gerze’ yi kaliteli bir ilçe ve adil yönetim anlayışıyla daha da sosyalleştirebilir.
Çoğu Gerzeli gibi bende 17 yaşından beri gurbetçiyim. Gerze zor bir ilçe, her siyasi partiye Bülent Eryılmaz gibi aday adaylarının gerekli olduğunu düşünüyorum.
Bülent Eryılmaz’da hainlik olmaz, küser-barışır, mantıklı olana, hiçbir şeye kin beslemez.
Belediye başkanlığında, maaşı hariç başka bir kazanç hayali kurmaz. Baskın bir idareci ve bir bilen olduğundan, kuşa-kurda eyvAllah etmez.
Farkında olduysan tanımadığın ve toplumda kabul gören iyi birisi hakkında ne idüğü belli olmayan laflar ediyorsun.
Sevgili Hüseyin Yavuz, önce kalbindeki karıncalanmaları temizlemelisin bence… 31.03.2021
Avatar
Hasan Vehbi Ersoy - 9 ay önce
Hüseyin Yavuz kardeşime bazı açıklamalar yapma gereği ortaya çıkmıştır.
1.’’Demokratik yönetim uygulayacağım’’ diyen bir aday adayına, ‘’edebiyat yapma’’ diyorsun… Tercih şahsına münhasırdır.
2.Beklediğiniz gibi, ‘’iyi bir sanayi veya üretime dayalı projeler’’, Belediyece yapılmayacaktır. İş insanlarına yatırımlarına karşılık imarda kolaylık-ruhsat harcından imtina-yapılacak işe uygun işçi referansları- su bedelinden indirimler gibi maddi ve yanında olarak manevi teşvik desteği verilebilir. Belediyenin kadrolu personeli ile sanayi oluşturulamaz. Bu özel sektörün işidir. Belediyecilik ilgili kanunlarla sınırlandırılmıştır.
3.’’Emeklilerle ne iş konusunda fikir alışverişi yapacaksın ki,’’ diye soruyorsun…
Bülent bey’in emeklilerle, Gerze Ticaretini konuşmayacağını gayet iyi biliyorsunuz. Bu işi STK lar ile konuşacaktır. Fakat Gerze’ de her dört kişiden bir tanesi emeklidir. Durum böyle olunca emeklinin de söz hakkı olmalıdır.(Devam)
Avatar
Hüseyin yavuz - 9 ay önce
Sn. Bülent bey baştan söylememe rağmen, sizinde onay verdiğiniz halde ,ilk eleştirel bir yorumuma bile tahammül edemediniz ,anlattıklarınız bakınca da haklı olduğumu birkez daha anladım, herşeyi bir kişinin bilmesi imkansız, yine yüksek perdeden edebiyet bol hayal ,bende bekledim ki gerze ye iyi bir sanayii veya üretime dayalı preje falan anlayacağınızı zannetmiştim, sinek,börtü böcek ucan kaçan ,emekli ile ne iş konusunda bir fikir alışverişinde bulunacaksın ki ,genç ve iş ihtiyacı fikirlerini sormadikdan sonra ,yada bir garibanın sofrasına diz çökmedikçe,....vs.
Misafir Avatar
Sedat kaya - 9 ay önce @Hüseyin yavuz
Hüseyin hemşehrim Bülent beyi yakınen tanımadığınız için böyle düşünebilirsiniz
Dişünceleirnize sayı duyuyoruz fakat yorumlarınız troll yorumları yani gerçekten kayda değer değil. Umarım bir gün tanıma fırsatınız olur. Sağ. Sol emekli, genç ayrımı yapmadan Gerze için elinden geleni yapar sözünün eridir. Saygılar hemşerim
Misafir Avatar
Bülent Eryılmaz - 9 ay önce @Hüseyin yavuz
Mevlana'nın bir lafı var çok severim Hüseyin Yavuz. "suskunluğum asaletimdendir. her lafa verecek cevabım vardır ama, bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adamı mı diye" Sanırım durumunun trol gibi gözüktüğünün farkına varmışsındır Hüseyin Yavuz. Yine de hoşça kal, sağlıkla kal emi.