banner175

İlk Kanun Teklifini Verdi

Karadeniz, Sinop’a Orman Bölge Müdürlüğü’nün geri getirilmesi ve Gerze’ye de Orman İşletme Müdürlüğü açılması için çalışmalarını başlattı. Karadeniz, ilk kanun teklifini TBMM Başkanlığı’nı verdi

İlk Kanun Teklifini Verdi
08 Temmuz 2015 Çarşamba 12:08

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılan Sinop Orman Bölge Müdürlüğü’nün yeniden Sinop’a kazandırılması için kanun teklifi hazırladı. Karadeniz’in kanun teklifinin yasalaşması halinde Sinop ile beraber orman alanları bakımından zengin olan iller kapatılan orman bölge müdürlüklerine yeniden kavuşabilecekler.

CHP’li Karadeniz ilk kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Orman alanları bakımından zengin olan ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılan orman bölge müdürlüklerinin yeniden açılabilmesine olanak tanıyan Barış Karadeniz’in kanun teklifi Orman Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki kanunda değişiklik öngörüyor. Değişen madde ile “Genel Müdürlük taşra teşkilatı ormancılık hizmetlerinin özellikleri, ormancılık teknikleri ve bilimsel uygunluklar ile teşkilatın kurulacak ilin yüzölçümünün yüzde kırk fazlasının orman alanı olması şartı ile bölge seviyesinde kurulacak Orman Bölge Müdürlükleri ile müdürlükler ve şefliklerden” oluşabilecek. Teklifin yasalaşması durumunda Gerze’de orman işletme müdürlüğüde kurulabilecek. Teklif, orman alanları bakımından zengin Sinop kadar bölge müdürlükleri kapanan Çanakkale gibi illeri de kapsıyor.

CHP’li Karadeniz, teklifinin gerekçesinde şu görüşleri dile getirdi:

“Sinop’un yüzölçümünün büyük kısmı ormanlarla kaplı alandır. Sinop’un yaklaşık yüzde 60’ı orman alanıdır. Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan düzenleme kanun yürürlükteki kanun ile dahi çelişmektedir. Öyle ki, Bakanlar Kurulu kararı ile ormanların korunması ve geliştirilmesi amacından uzaklaşılmıştır. Sinop ve beraberindeki diğer illerde bulunan orman varlığının korunup geliştirilmesi için söz konusu illerdeki rman bölge müdürlüklerinin kapatılmış olması büyük bir çelişki yaratmıştır. Bu çelişkinin örneklerinden biri de Sinop’tur. Orman köylümüz ve bölgede yaşayan halkın mağdur olacağı ve bölgede bulunan orman alanlarının sürekli korunup geliştirilmesi gerekli olduğu hususları dikkate alınmadan kapatılmış olan bölge müdürlüğünün yeniden Sinop’a kazandırılması ve beraberinde Gerze’de işletme müdürlüğü açılması bölgemize ve halkımıza rahat bir nefes aldıracaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.