Nükleerde tek risk çevre mi?

Türkiye mevcut deneyimleri daha iyi okumalı

Nükleerde tek risk çevre mi?
17 Ekim 2011 Pazartesi 23:51

Nükleer santrallerin risklerinden bahsettiğimizde akla ilk olarak güvenlik geliyor. Mart 2011’de Fukuşima’da yaşanan ve etkileri hala devam eden nükleer kaza da bunda büyük rol oynuyor. Ancak mesele nükleer santraller olunca riskler güvenlik ile bitmiyor.

Bugün, Finlandiya'da dört nükleer reaktör çalışıyor. Bu reaktörler Finlandiya'nın toplam elektrik üretiminin yaklaşık %29'unu karşılıyor. Eurajoki adasında Avrupa'nın nükleer sanayinin Rönesans'ı olarak kabul edilen bir nükleer santral inşa ediliyor. Bu reaktör Avrupa'ya ve diğer dünya ülkelerine örnek teşkil etmesi istenen ve Fransız nükleer sanayinin üstünlüğünü ispatlamak için tasarlanan bir projeydi. 2005 yılında inşaatına başlanan projenin 4 yıl içerisinde 2,5 milyon Euro bütçe ile bitirilmesi planlanıyordu.

Fakat proje gecikti. Bunun ilk sebebi de Finlandiya soğukları oldu. Soğuk nedeniyle suyun hemen donmasını önlemek için, betona daha fazla su verildi. Kalite kontrol testlerinde fark edilen bu hata projenin hayata geçirilmesinin 1 yıl ertelenmesine sebep oldu. Daha sonra reaktörü çevreleyen çelik kafesin panellerinin 5'er milimetre aralıkla takılmaları gerekirken 7'şer mm aralıklarla takıldığı belirlendi. Proje yeni bir gecikmeye ve maddi zarara sebep oldu.

İnşaatın başlamasından 6 yıl sonra, Siemens ekonomik dümenini yenilenebilir enerjiye çevirerek nükleer teknoloji yatırımlarını durdurdu. 5 yıllık gecikme nedeniyle 2.5 milyar Euro'luk yatırım maliyeti 5.9 milyar Euro'ya yükseldi.

Türkiye mevcut deneyimleri daha iyi okumalı

Finlandiya'daki bu nükleer santral ile Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santralin pek çok ortak noktası bulunuyor. Yukarıdaki örnekte de görüldüğü gibi, gerçekçi olmayan bütçeler ve zaman çizelgeleri, kusurların göz ardı edilmesine ve gerekli düzenlemelerin yapılmamasına sebebiyet verebiliyor. Bu noktadan sonra Akkuyu'da kurulması planlanan santral için şunlar söylenebilir;

Bu kadar kısıtlı zaman dilimi içerisinde inşaatın tamamlanma isteği, kalitesiz malzeme kullanımına, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasına ve çalışanlara gerekli güvenlik eğitimlerinin verilmemesine neden olabilir.

Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santral için belirlenen mali yükümlülüğün son derece kısıtlı tutulduğu göz önüne alınırsa, aslında ekonomik riskin tıpkı Japonya'da olduğu gibi devlete ve vatandaşlara yükleneceği açıkça tahmin edilebilir. Bu nedenle, nükleer reaktörlerin, özellikle yeni dizayn edilmiş olan nükleer reaktörlerin içerdiği çevresel risklerin yanı sıra ekonomik riskleri de göz ardı edilmemeli.

Kaynak: Greenpeace Akdeniz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
umut - 12 yıl önce
Nükleer santrallerin yapımından vazgeçiliyor.
İnşaatın başlamasından 6 yıl sonra, Siemens ekonomik dümenini yenilenebilir enerjiye çevirerek nükleer teknoloji yatırımlarını durdurdu.
Yani bu santralin yapılmasından vaz mı geçildi? Nükleer santraller bu kadar iyi idiyse neden vazgeçiliyor. Artık nükleer santrallerin yapımından vazgeçiliyor herkes bilsin............