banner122

Köye Kadınlarımızın Ahı Tuttu

Yıllarca ekonomik ve sosyal yapısıyla, nüfus yoğunluğuyla örnek bir köy (Nahiye) olarak gösterilen Tangal Köyü günden güne verdiği göçlerle yalnızlığa terkedildi.

Köye Kadınlarımızın Ahı Tuttu
14 Şubat 2020 Cuma 16:23

Sağlık ocağı, Jandarma Karakolu, sinema, fırın, bir çok terzi dükkanı, oteli, hayvan pazarı, peynir fabrikası ve daha bir çok işletmenin olduğu, nüfusunun da bir hayli fazla ve köyler arasında hareketliliğin en yoğun olduğu Tangal köyü zaman içerisinde dışarıya verdiği göçler neticesinde yalnızlığa terkedildi.

Rivayete göre köyün adının, 150 yıl önce köyde yaşamış olan Tangaloğlu isim bir kişiden aldığı belirtilirken, köy çok eski bir yerleşim yeri olmakla birlikte modern ve Türk örf adet geleneklerine bağlı, okuryazar düzeyi yüksek Sinop ili merkez köylerinden biri olan Tangal Köyüne 1876-1878 yıllarında Osmanlı Rus Savaşı’nda (93 Harbi) Artvin’den Müslüman Gürcü’ler yerleşti.

Tarihinde Ermeni vatandaşlarla birlikte uzun yıllar birlikte yaşayan Tangal Köyü halkı, birlikte yaşadıkları dönem içerisinde hiçbir sorun yaşamadıklarını günümüzde dahi zaman zaman ziyaret ettiklerini belirttiler.

Köyün 1960-1980 yılları arasında ekonomik gelişimi ve sosyal yaşamı çok iyi bir durumdayken sonrasında dışarıya verdiği göçler özellikle Almanya’ya işçi gönderilmesi sırasında nüfusunun belirli oranda azaldığı kaydedildi.

Şimdi ise köyde birkaç aile sürekli olarak kalırken Sinop ve Gerze’den de köyün yerlisi olan vatandaşlar gidip geliyor.

Köyde yaşamını sürdüren vatandaşlar ise birkaç hane dışında kimse kalmamasına rağmen yaz zamanında gurbetten gelenlerle hareketlendiğini belirttiler.

Köyün yerlileri “Köyümüz yıllarca bölgedeki en hareketli köy olma özelliğine sahipti. Burada tarım hayvancılıkla uğraşıyorduk hatta bölgenin en büyük hayvan pazarına sahiptik. Otuz yıl öncesine kadar ticari ve sosyal aktiviteler en üst noktadaydı. Fakat zaman içinde çocukların okulları, bizlerin gelecek planları derken böyle böyle Tangal göç verdi” diye konuştular.

Eskiden köyde tütün yapıldığı için alışverişlerin tütün satımına kadar veresiye olduğu tütün satımında da borçların kapatıldığını belirten vatandaşlar insanların birbirlerine güvendiği huzurlu bir köy ortamının olduğu kaydedildi.

Süleyman Erdal çalışmak için köyden ayrıldığını emekli olduktan sonra köye döndüğünü belirterek “Emekli olduk köye geri döndüm. Bir tane traktör aldım ot yetiştiriciliği ve rençberlik yapıyorum. Eskiden köyde dedemin oteli de vardı daha sonra kahve açtık 90 yılına kadar burada çalıştık. Eskiden burada Jandarma Karakolu dahi vardı. Bölgenin en büyük hayvan pazarı buradaydı. Sonra burada Tarım Kredi Kooperatif oluşturuldu bu sayede Tangal’dan çok kişi yurtdışına gitti. 93 Harbinde köye gelen büyüklerimiz Gürcüce bilirdi ama bu sonraki nesillere aktarılmadı şimdi biz bu dili bilmiyoruz. Göçten sonra da herkes bir yerlere dağıldı. Bende emekli olduktan sonra köyüme döndüm burada yaşıyorum” dedi.

Tangal Köyü’nün eski esnaflarından 65 yaşındaki Osman Alcan “78 yılına kadar köyde yaşadım. Gitmeden önce burada esnaftım yorgancılık yapıyordum. Sonra bende gitmek durumunda kaldım 30 yıl çalıştım emekli olduktan sonra bende döndüm. Ben Sinop merkezde kalıyorum ama hemen her gün köye gelip giderim. Yarım saatte bir Sinop’a buradan araba var. Merkezde yaşasam da buradan vazgeçemiyorum” diye konuştu.

Köyde yaşamını sürdüren ve kahvesi olan Özgür Erdem ise kışın fazla insan olmasa da yaz aylarında gurbetçilerin geldiğini ve köyün eski neşesinin yerini tutmasa dahi renklendiğini kaydetti.

KÖYE KADINLARIN BEDDUASI TUTTU

“Köylümüz güzel para kazanırdı. Peynir fabrikası kuruldu, tarım ve hayvancılıkta da iyiydik, işletmeler vardı ekonomimiz iyiydi ancak burada kumar oynanırdı. Kadınlarımız çok çalışkandır. Bütün yıl tarlada, ahırda, ormanda durmadan çalışırlardı. Erkekler de kahveye gelir kumar oynamayı severdiler. Hatta çevre köylerden gelenler de olurdu. Annelerimiz eşlerimiz sürekli olarak “Ocağı Sönesice Tangal” derlerdi. En sonunda diye diye kadınlarımızın bedduası tuttu artık Tangal’da birkaç hane dışında kimseler kalmadı” diye konuşan köy sakinleri kadınların ettiği bedduaların tuttuğuna inandıklarını belirttiler.

EMEKLİ OLMADIKTAN SONRA KÖYE GELMENİN BİR MANASI YOK

Yeni nesillerin köyde kalmaları veya geri dönmeleri için neler yapılabilir sorumuza en güzel yanıtı ise Sinop Merkezde mağaza müdürlüğü yapan ardından radikal bir kararla köyde hayvancılığa başlayan bir köy sakini cevap verdi.

“Hayvan yetiştirmek sorun değil veya tarım yapabilmek. Evet zahmetli bir iş fakat sevdikten sonra her şey en güzel şekliyle yapılır. Ben Sinop’ta bir mağazanın müdürlüğünü yapıyordum. Sonra köye geldim hayvancılığa başladım. Üretim günden güne biterken kendi çapımda bir şeyler yapmak istedim.

90 baş koyunum var ben daha kendi çocuğuma biberon tutmasını bilmezken hayvanlarımı ellerimle besliyorum bundan ekmek kazanmaya çalışıyorum. Hayvanı yetiştirmek bakmak sorun değil o hayvanı değerinde satabilmek önemli olan. Fazla karla veya yüksek fiyatlardaki satışlardan söz etmiyorum “değerinde satmaktan” bahsediyorum.

3 yıl önce yemin çuvalını 45 TL’ye alıyordum kuzu 500-600 lira arasında satılıyordu. Şimdi bir çuval yemi 90 liradan alıyorum yine aynı fiyata satmamı istiyor alıcı. Satıcı para kazanmak, alıcı ise cebinde parasının kalmasını ister. Maliyetler üç yıl içinde iki kat arttı. Mazot 6,50 7 lira arasında, sigorta primi 900 lira. 100 baş anaç yapmadıktan sonra bu işten geçinilmez. Hayvanın hasta oluyor, bakımı oluyor zaman zaman ölümleri oluyor bunların hepsi bize maliyet.

Devlet anaç koyun başına ortalama 25 lira destek veriyor. Oraya kes buraya kes derken elimize 20 lira kalıyor destek parasından. Buradan destek alayım diyorsun kayıtlı olduğu için SGK’da Bağ-Kur’a yakalanıyorsun. Gider belli, gelir belli hadi şimdi gel de öde 900 küsür lirayı.

Tarım kalmadı. Eskiden tütün vardı o da tamamen bitti. Hal böyle olunca kim gelip köyde tarım veya hayvancılık yapar. Emekli olmadıktan sonra köye gelmenin yerleşmenin bir anlamı yok” şeklinde konuştu.

KÖY SİT ALANI OLDU

Bunların yanı sıra Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun köyün SİT alanı olduğu belirtti. Köydeki evlerinde çalışma veya yenileme yaptırmak isteyen vatandaşların Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini kaydederek projesi onay gören vatandaşlara % 70 devlet desteği ile evlerin yapısını bozmadan aslına uygun şekilde tadilat işlerinin yapılabileceğini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hsn - 1 yıl önce
Enflasyon yoook.ekenomi yerinde iş aş bol v.b.......sıkıntı yok
Avatar
Ahmet Güney - 1 yıl önce
Yeni yol yapılınca eski yolun cazibesi kalmadı,Birazda bu nedenlerle köy göç verdi